Δείξε άφοβα το Desktop σου

από τα ωραιότερα μέχρι στιγμής (clean-cut lover /δεν ξέρω ΠΩΣ καταφέρνουν να δουλεύουν με εικόνες backgr) και με τον αγαπημένο μου τόνο γκρι (λόγω ανάλογης… γάτας :smiley: :stuck_out_tongue: ). η σαϊτα-αεροπλάνο είναι μια πανέξυπνη πινελιά! (…επειδή εμένα μου θυμίζει ότι μπορούμε -και πρέπει- να ονειρευόμαστε “μεγάλα” :wink: ). πως μπορώ να την έχω PLS? :smiley:

5 «Μου αρέσει»


Καλοφόρετο!

10 «Μου αρέσει»

Ενα ακομη plasma με Tiled Menu.


Kvantum: PearDarkBlue
Global: McMojave
Plasma: McMojave
Application Style: Kvantum
Window Decorations: McMojave-1.5x
Colors: McMojave
Icons: McMojave-cicle-dark

Στο Window Decorations για να δειχνει το παραθυρο χωρις προβλημα στα Borders, oι τιμες που εχω στο αρχειο ‘‘McMojave-1.5xrc’’ που βρικεται στον φακελο ‘‘aurorae’’ ειναι αυτες:

PaddingTop=7
PaddingRight=14
PaddingLeft=14

12 «Μου αρέσει»

Artix Linux Cinnamon με Open RC

Αν έχεις pc με πάνω από 4 gb ram το cinnamon είναι μια καλή επιλογή (συνδιάζει στοιχεία από mate, xfce και gnome σε ένα). Είναι μοντέρνο και απλό!

Επίσης με open rc το reboot σε χρόνο είναι σχεδόν όσο και ένα logout (διαφορά 5-6 δεύτερα?) !!!

12 «Μου αρέσει»

11 «Μου αρέσει»

Το λειτουργικό μου Cinnamon. To background είναι αδιάφορο, έτσι και αλλιώς αλλάζει κάθε μια ώρα. Το βασικό είναι οι κάτω μπάρες στις δύο διαφορετικές οθόνες. Χρησιμοποιώ αρκετά applets πολλές φορές διπλά ώστε να υπάρχουν και στις δυο οθόνες.

Πρώτη οθόνη

Αριστερά
εικόνα Μενού και αναζήτηση στο διαδίκτυο
Κέντρο
εικόνα Λίστα παραθύρων (με εκκινητές εφαρμογών). Μιας και υπάρχει χώρος δεν κάνω κάποια σύμπτυξη.
Δεξιά
εικόνα Ρολόι ήχος και γλώσσα πληκτρολογίου

Δεύτερη οθόνη

Αριστερά
εικόνα
Μενού, κάποια βασικά εργαλεία, πρόχειρα, λήψη screenshoots, δίκτυο (με στατιστικά), επιλογέας χρωμάτων.
Κέντρο
εικόνα
xkill, expo, κλιμάκωση, επιφάνειες εργασίας, ειδοποιήσεις, γλώσσα, παρακολούθηση συστήματος, ώρα και ήχος.
Δεξιά
εικόνα
Περιοχή συστήματος, θερμοκρασία, εκτυπωτής, δίκτυο, ενημερώσεις κλπ
Και το variety για την εικόνα του background. Spacer
Διαχείριση ενέργειας, αποτροπή προφύλαξης οθόνης, turn off monitor, suspend, κλείσιμο

Το μέγεθος των γραμμών είναι στα 22px. Ένα πρακτικό setup για να βλέπεις με μια ματιά τι συμβαίνει, ακόμα και αν τρέχει κάτι σε πλήρη κάλυψη μιας οθόνης. Ελπίζω να έδωσα ιδέες.

10 «Μου αρέσει»

Για κάνε τον κόπο και βάλε screenshots και των δύο οθονών - όχι για να τσεκάρουμε το γούστο σου στα wallpapers :stuck_out_tongue: αλλά να έχουμε εικόνα της κάτω μπάρας…

6 «Μου αρέσει»

Στο PC έχω δυο λειτουργικά , το ένα είναι αυτό στην φώτο (MX Linux ) και το δεύτερο το Arcolinux. Και τα δυο με xfce γραφικό , το background αλλάζει κάθε 5 min.

14 «Μου αρέσει»

Fedora 32 Silverblue
Μετά απο 8 χρόνια πίσω σε Fedora…έχω ιδιαίτερες προσδοκίες για την συγκεκριμένη έκδοση, μέχρι στιγμης όλα θετικά, ίσως βρήκα το νέο μου λιμάνι :wink:

10 «Μου αρέσει»

Πέρα από το ημερολόγιο στο desktop και το conky, δεν έχω πειράξει πάρα πολλά

7 «Μου αρέσει»

Linux Mint 20 πάντα με ΜΑΤΕ (1.24).
Νομίζω η καλύτερη έκδοση μέχρι σήμερα.

9 «Μου αρέσει»

arch με xfce .οσο πιο λιτο τοσο πιο πολυ με τραβαει. η φωτο δικια μου και πολλες συντομευσεις με τα κουμπια του λαπτοπ πλεον. να κανουν και καμια δουλεια.

8 «Μου αρέσει»

Αλλη μια και απο εμενα απο το ταπεινό

μου λαπτοπ

6 «Μου αρέσει»

Aφου εβαλα και εγω Arch, τα ειδα ολα σε αυτην την ζωη, JG :crazy_face: χαχαχα


Wallpapers: https://imgur.com/a/Xny9dCG

16 «Μου αρέσει»

Πολύ ωραίο wallpaper !!!

2 «Μου αρέσει»

Arcolinux με deepin… η μοναδική mainstream διανομή με deepin desktop βασισμένη σε arch. Πολύ καλή εκτέλεση και ας έχει systemd.

15 «Μου αρέσει»

Είναι αρκετά όμορφο είναι η αλήθεια το νέο deepin desktop

1 «Μου αρέσει»

10 «Μου αρέσει»

Τον τελευταίο καιρό μου κίνησε την περιέργεια το Void Linux. Καλησπέρα friends!

15 «Μου αρέσει»