Debian redshift bloated εγκατάσταση

Γιατί η εγκατάσταση του redshift σε debian να “φοράει” και modem-manager, wpasupplicant και δεν θυμάμαι τι άλλο;
Αυτά είναι ο ορισμός του bloated.
Ασε που έχω καταργήσει το networking.service, ifupdown και η eth δουλεύει με systemd-networkd.
Arch και πάλι arch.

1 «Μου αρέσει»

Γιατί έτσι το έχει πακετάρει αυτός που το έχει πακετάρει, το redshift θέλει δίκτυο για να εντοπίσει την γεωγραφική σου θέση και απο εκεί την ώρα δύσης του ήλιου.

Μια διανομή όπως η Debian είναι opionated το πως θα γίνονται τα πράγματα. Και κανένας δεν θέλει να υποστηρίζει 800 διαφορετικά περιβάλλοντα. Το Arch είναι λιγότερο.

Αν σκαλίζεις έτσι την διανομή, απλά σπας την όποια "εγγύηση σου δίνει. Αν δεν θέλεις αυτό το “bloat” είτε χτίσε το με το χέρι, είτε βάλε άλλη διανομή.

Προφανώς αυτά είναι γνωστά. Τουλάχιστον στους δυό μας.

Και ακριβώς σε αυτό το “πακετάρισμα” αναφέρομαι για να το χαρακτηρίσω bloated.
Το geoclue δεν σημαίνει ότι όποιος το εγκαταστήσει, ντε και καλά θα το χρησιμοποιεί με wifi.
Ούτε είναι λύση το masking. Γιατί μία διανομή σαν την debian (για την οποία τρέφω μεγάλο σεβασμό btw) να φορτώνει ένα σύστημα με services που δεν χρειάζονται; Πόσοι ξέρουν είτε να τα απεγκαταστήσουν μεμονωμένα ή να τα μασκάρουν με ότι μπορεί να έχει ως επακόλουθο.
Διαφωνείς;

Ούτως ή αλλιώς χρησιμοποιώ άλλη διανομή σχεδόν δέκα χρόνια. Σε όλα μου τα μηχανήματα. smiley: