Debian 10 πρόβλημα με πληκτρολόγιο

Εχω και εγω ακριβως το ίδιο set up με το @xose , ειχα ακριβώς το ίδιο θέμα στην προηγούμενη έκδοση του Gnome. Προσπάθησα τα πάντα πραγματικά. Οσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα και η λύση ήρθε με την τελευταία που έδωσα, ίσως να έκατσε στραβά κάτι… άγνωστο …

Σε VM που δοκιμασα σε καθαρο install του Debian απο το netinstall ISO δεν ειδα καποιο τετοιο θεμα… δουλευει κανονικα. Ο @xose εκανε install απο το DVD. Δεν ειμαι σιγουρος τι αλλο επαιξε αλλα κατι εμποδιζει το συστημα να αποθηκευσει τα σωστα settings. Εχω Debian 10 με MATE απο τοτε που βγηκε (και μαλιστα εκανα rolling upgrade απο Stretch σε Buster). Και τουλαχιστον με τα ελληνικα δεν ειχα ποτε θεμα.

ναι ειναι πολυ περιεργο, το μεσημερι εκανα εγκαταστση σε αλλο μηχανημα το gnome ειχε παλι προβλημα, αλλα εκανα login sto xorg εκει λειτουργουσε μια χαρα χωρις προβλημα

Είμαι developer στο ΜΑΤΕ , εκεί εμείς κάνουμε release μόνο όταν εέχει περάσει με ασφάλεια απο το unstable. Mη κρίνεις με τα θέματα που είχαμε απο python2 se python3 εκεί υπήρχαν αρχαία libs με πολλές χιλιάδες γραμμές κώδικα σε python 2 και άργησε λιγάκι. Επίσης τώρα στο Gnome δεν εχω θέμα αλλα όντως το είχα στην προηγούμενη έκδοση του. Αρα θα είναι κάποιο θέμα εξάρτησης. Γνώμη μου είναι ΑΝ δέν κάνεις το reinstall του Gnome βάλε πηγές unstable τράβα μόνο το Gnome που ειναι στην 3.34+

2 «Μου αρέσει»

@al3xandr0s θα το δοκιμάσω σήμερα, άμα συνεχίσει πάλι το πρόβλημα πολύ πιθανόν να βάλω mate, σας ευχαριστώ όλους που προσπαθησατε να βρείτε λύση στο πρόβλημα μου

Σαν το Gnome ΔΕΝ έχει… ξανασκέψου το

Ναι το ξέρω, από το Debian Lenny testing χρησιμοποιώ gnome είχα δοκιμάσει και άλλα desktop αλλά προτιμούσα gnome, θα δοκιμάσω να το κάνω reinstall να δω το θα γίνει

Αν δώσεις και αυτήν την εντολή τι γίνεται

> exec setxkbmap -layout us,gr -option grp:alt_shift_toggle

@anon12951060 την εγραψα την εντολη αλλα δεν βγαζει τιποτα

Αλλάζει τις γλώσσες? Δεν θα έβγαζε τίποτα απλά ορίζει τις γλώσσες του συστήματος και τον τρόπο αλλαγής ξαναδοκίμασε

@anon12951060 ναι τις αλλαζει τις γλωσσες, αλλα εξακολουθει να γραφει αγγλικα

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις τι λέει το debian wiki

https://wiki.debian.org/Keyboard

Δεν ειναι θέμα του Debian @anon12951060 αλλα του Gnome, AN ήταν του Debian δε θα μπορούσε να πληκτρολογήσει τίποτα