CSE newbie και Kali-Linux

Καλημέρα σας κυρίες/οι.
Είμαι φοιτητής πληροφορικής. Στα εργαστήρια δουλεύουμε ubuntu 16.01.
Έχω μια άλφα γνώση από πιο παλιό dual boot ubuntu 16.01 & win 8.1.
Τώρα, θέλω ξανα dual boot με win 10!
Με κουράζει το λευκό φως την νύχτα, για αυτό ψάχνω μαύρο theme σε ό,τι app χρησιμοποιώ. Σκεφτόμουν να έβαζα Κali, μόνο και μόνο λόγο της μουντάδας-μαυρίλας, λες και είσαι σε τέρμιναλ ή cmd. Αν αλλάζει το theme στο ubuntu σε full black, δεν θα με χαλούσε.
Αφού “έπιασα” στα δάχτυλά μου το Κali, είναι ‘‘δύσκολο’’ λειτουργικό; Θέλω να πω, διαβάζω
σε σάιτς ό,τι απευθύνεται σε "χάκερς’’, ισχύει ή μπορεί να το χρησιμοποιήσει ένας χρήστης βασικής γνώσης σε τέρμιναλ (sudo apt); … Οι βασικές εντολές είναι οι ίδιες, σωστά;
Εύχομαι να έφτιαξα αυτό το νήμα σε σωστή τοποθεσια, να μην σας κούρασα και να βοηθηθεί στο μέλλον άτομο με το ίδιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»

Το Kali Linux ειναι εργαλειο για ερευνητες κυβερνοασφαλειας και εχει εργαλεια που ειναι περισσοτερο χρησιμα σε αυτους που κανουν penetration testing. Για εναν απλο χρηστη το Kali Linux αντι να βοηθησει θα μπερδεψει. Αν οντως θες κατι που να εχει σκουρο θεμα, καλητερα να πας με καποια αλλη διανομη.

Επησεις προσωπικα δεν θα εμπιστευομουνα το Dualboot μιας που αν ενα απο τα δυο λειτουργικα που εχεις στον ιδιο δισκο, κανει ενημερωσεις λογισμικου ειναι πιθανον να αλλαξει τον bootloader και να μην φορτωνει το δευτερο. Θα σου προτεινα να πας με εικονικη μηχανη βασισμενη στο Virtualbox μιας και υπαρχει απομονοση του ενως λειτουργικου με το αλλο και δεν υπαρχουν και πολλες πιθανοτητες για μπερδεματα εφοσον τωρα ξανα-εξερευνεις τον κοσμο του GNU/Linux.

Αυτα απο μενα. Ελπιζω να βοηθησα.

ΥΓ: με το συμπαθειο για την ψιλογαιδουργια μου αλλα κοντευει ξημερωματα εδω :slight_smile: Καλωσορισες στην παρεα μας :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Καλημέρα!

Δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω τον λόγο για επίλυση τέτοιων ζητημάτων, απλά ήθελα να σου πω πως σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα kali είναι ότι πιο όμορφο υπάρχει στον πλανητη.
Απλώς δεν νομίζω πως χρειάζεται να αλλάξεις από Ubuntu μόνο και μόνο για την εμφάνιση. Τα themes αλλάζουν εύκολα. Ψάξε για το gnome tweaks tool η gnome tweaks application και σου προσφέρει ένα ωραιότατο κατάμαυρο θέμα. Κι εγώ αυτό έχω. Δεν είμαι 100% σίγουρη ότι υπάρχει στην έκδοση που έχεις, αλλά δε χάνεις τίποτα να το googlαρεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
Καλή συνέχεια :blush:

3 «Μου αρέσει»

Αυτό ακριβώς. Είναι σαν να αλλάζεις αυτοκίνητο επειδή δε σου αρέσουν οι ζάντες :joy:

1 «Μου αρέσει»

Πλέον στο Ubuntu έχει ρύθμιση στα settings της οθόνης για Night Light, όπου μπορείς να ρυθμίσεις τις ώρες της ημέρας, τις οποίες το φώς της οθόνης θα γίνεται πιο ζεστό(απόχρωση του κίτρινου) ώστε να είναι πιο ξεκούραστο. Επίσης υπάρχει και η εφαρμογή redshift για τον ίδιο λόγο.

4 «Μου αρέσει»

Προτείνω να αφήσεις το Kali για την ώρα, εφόσον το μόνο που ψάχνεις είναι η εμφάνιση.
Εγκατέστησε την πιο πρόσφατη έκδοση του Ubuntu, αφού όπως με είπες σε αυτό έχεις ήδη μια εξοικείωση το οποίο έχει από default ρύθμιση για dark theme, και αν ακόμα και αυτό δεν σου αρέσει μπες εδώ https://www.gnome-look.org/browse/cat/135/order/latest/ διάλεξε όποιο θέμα σου αρέσει (προτείνω το McMojave) και άλλαξε του τα φώτα :wink:

Καλημέρα!
Τι αγενής που είμαι. Καλώς όρισα και καλώς μπήκα στην παρέα! :grin:

Είχα στο παρελθόν και με βόλεψε αρκετά. Τώρα αν βγει τέτοιο πρόβλημα μετά από προγραμματισμένο update των win, την έκατσα.
Σε VM δεν κατάφερα και πολλά πράγματα. ''Έδωσα 3-4gb στο VM και καθώς έτρεχα το ubuntu, ήταν λες και παίζεις κάποιο πολύ βαρύ game και πέφτουν τα FPS. Ήταν απερίγραπτα ενοχλιτικό.

Είχα πριν κανα χρόνο linux και τώρα θα ξαναβάλω. Googl-αροντας διαπίστωσα ό,τι βοήθησες. Ευχαριστώ!

Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο (Κali Linux) είναι αυτό που θέλω αλλά, εμφανισιακα μου αρέσει!

Δείχνει πολλά υποσχόμενο.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, βοηθήθηκα πολύ.

4 «Μου αρέσει»