CRM linux program

υπάρχει αξιόπιστο (ιδανικά κ πλούσιο επιλογών) free/paid CRM (customer relationship management) πρόγραμμα, pls? (προτίμηση, με encrypted client records). αλλιώς, υπάρχει οτιδήποτε ελαφρύτερο-απλούστερο crm-like? (πχ τηλεφωνικός κατάλογος, έστω) :wink:

Ο @cerebrux είναι μάστορας στο vtiger και μου το έχει στήσει και μένα για το γραφείο μου. Αλλά σε web server για να έχω πρόσβαση από παντού. Δε βλέπω λόγο το CRM να το έχεις αποκλειστικά τοπικά.

Εμένα προσωπικά το συγκεκριμένο με έχει καλύψει σε αυτά που ζητάω.

2 «Μου αρέσει»

suitecrm δουλευω εγω τωρα. Θελω να κανω μεταβαση σε vtiger, αλλα και το suitecrm ειναι super. Οι εργαζομενοι μου το βρισκουν πολυ απλο στη χρηση και με πολλες λειτουργιες. Φυσικα ειναι web και χρειαζεται mysql apache και linux για να τρεξει. domain δεν χρειαζεται αλλα εγω το εχω βαλει σε domain για την ευκολια να μπορω να βλεπω τα παντα απομακρυσμενα χωρις να πρεπει να κανω ταρζανιες. Λειτουργιες… Μπορεις σε εναν πελατη να συνδεσεις συσχετιζομενα αρχεια, ιστορικο εργασιων, προσφορες, τιμολογια, συμβασεις κτλ ενω στα θετικα ειναι η διασυνδεση με τηλεφωνικο κεντρο asterisk που μπορεις με την κληση να σου φερνει ολο το ιστορικο στην οθονη, αλλα και τις καταγραφες κλησεων

1 «Μου αρέσει»

fyi, το hubspot βρήκα πολύ ενδιαφέρον μέχρι στιγμής…

εγω θελω να ρωτησω, αν ξερει κανεις, αυτα τα προγραμματα εφοσον ειναι απο εξωτερικες πηγες κατα ποσο μπορει να επιρεασουν τη σταθεροτητα ενος συστηματος. Δηλαδη αν ειναι appimages οκ, αλλά αν πρεπει να εγκαταστησεις εξωτερικα αποθετηρια κλπ υπαρχει ο κινδυνος να δημιουργηθει προβλημα σε καποια αναβαθμιση. Δεν προβληματιζει αυτο;

Εφοσον ειναι web services δεν επηρεαζουν τη σταθεροτητα στο συστημα. php τρεχουν με βαση δεδομενων. Φυσικα και οσα “προγραμματα” τρεχουν σε apache και mysql δεν ειναι ευκολο να βρισκονται στα αποθετηρια γιατι ο βαθμος δυσκολιας της παραμετροποιησης ειναι τετοιος που απευθυνεται σε χρηστες ανω του μεσου ορου. Επισης ειναι εξειδικευμενα προγραμματα που τα χρησιμοποιουν λιγοι. Η αναβαθμιση τους, αν ηταν αυτοματη τοτε δεν θ επηρεαζε σχεδον τιποοτα εκτος του προγραμματος, εφοσον μιλαμε για html αρχεια ουσιαστικα

1 «Μου αρέσει»