CopyQ: Ένας Clipboard manager που θα λατρέψετε

Ένας κρατάει τα πράγματα που βάζουμε μέσα στους clipboard του Linux (ναι έχουμε πολλούς) ακόμα και αφού κλείσουμε την εφαρμογή, ακόμα και μετά που θα κλείσουμε τον υπολογιστή.

Υπάρχουν πολλοί Clipboard manager για να διαλέξει κανείς, με κάποιους να ταιριάζουν καλύτερα σε κάποια γραφικά περιβάλλοντα αντί για άλλους, αλλά για μένα από χθες υπάρχει μόνο ένας ο CopyQ.

Πριν προχωρήσω στην παρουσίαση, διαβάστε το παρακάτω άρθρο (και το πρώτο σχόλιο), αν δεν το έχετε διαβάσει ακόμα. Θα βρείτε κάτι πολύ χρήσιμο και θα απορείτε πως μπορούσατε χωρίς αυτό τόσα χρόνια.

Χαρακτηριστικά

Τι κάνει τον CοpyQ τόσο καλό, σε σημείο να σβήνει τους άλλους; Τα χαρακτηριστικά του είναι πραγματικά πάρα πολλά, οπότε θα περιοριστώ μόνο σε αυτά που έχω ανακαλύψει και βρήκα σημαντικά. Τώρα ένας Clipboard Manager θέλει να κάνει μια δουλεία και να την κάνει καλά, αλλά αν δεν μπαίνουν στα πόδια σου τα παραπάνω δεν με χαλάει.

  • Προ επισκόπηση στις εικόνες. Δεν έχω δει άλλον να το έχει αυτό. Αυτό μόνο θα αρκούσε
  • Εύκολη ενεργοποίηση και επανενεργοποίηση του. Κάποιες φορές δεν θέλω να μπαίνουν εκεί κωδικοί.
  • Πέραν του προχείρου κρατάει και σημειώσεις. Γιατί να έχω δύο προγράμματα να τρέχουν και δυο εικονίδια αντί να έχω μόνο ένα;
  • Μπορώ να διορθώσω σβήσω ή προσθέσω στις καταχωρήσεις του προχείρου. Αν μπήκε κάποιος κωδικός κανένα πρόβλημα. Επίσης μπορώ να ανοίξω τις εικόνες απ;o το gimp
  • Μπορώ να κάνω pin κάποια που χρησιμοποιώ συχνά ή να φτιάξω ενα tab και να τα μετακινήσω εκεί.
  • Πολλές δυνατότητες αυτοματισμού και έλεγχος σχεδόν των πάντων και από το κέλυφός

Δείτε το βιβλίο του για άλλες δυνατότητες, είναι πραγματικά πολλές CopyQ

Εγκαταστήστε το, πρέπει να υπάρχει στα αποθετήρια της διανομής σας και πείτε αν σας άρεσε και τι χρήσεις σκοπεύετε να του κάνετε.

7 «Μου αρέσει»

Είναι από τα πρώτα apps που μπαίνουν μετά από φρέσκια εγκατάσταση διανομής. Απαραίτητος για μένα εδώ και καιρό…

Στον τρόπο με τον οποίο εργάζομαι μου είναι εξαιρετικά βολική η δυνατότητα για πολλαπλά “πρόχειρα” και γι’ αυτό κυρίως τον χρησιμοποιώ. Έχει πράγματι άπειρες δυνατότητες.

1 «Μου αρέσει»

Αγνοούσα και την ύπαρξή του. Το δοκίμασα και μάλλον θα μείνει μόνιμα. Ευχαριστώ !!!