Chromium και Netflix

Εγκατέστησα σε Arch το Chromium. Αλλά για να δω το περιεχόμενο του Netflix χρειάζεται να εγκαταστήσω απo το AUR το πρόσθετο widevine το οποίο δεν υπάρχει. Είμαι σίγουρος οτι τον περασμένο διάστημα υπήρχε. Γνωρίζεις κανείς τι πρέπει να κάνω?

Γενικά το Netfilx στο Chromium είναι λίγο παλούκι απ’ όσο νομίζω. Πήγαινε και για δικιά σου ευκολία σε άλλους browser!

Ποιον προτείνεις? Brave και Firefox σκέφτομαι.

Δεν είναι απαραίτητο να έχουμε ένα μόνο περιηγητή. Το να έχουμε πολλούς, ανάλογα με το που μπαίνουμε, είναι αντίθετα μια καλή ιδέα. Προσωπικά κάνω web banking με άλλο browser από αυτόν που χρησιμοποιώ για τις καθημερινές δουλείες και χρησιμοποιώ έναν μόνο για αυτή την δουλεία. Έτσι περιορίζω την πιθανότητα κάποιο πρόσθετο ή κάποια τρύπα να κλέψει κωδικούς.

Μπορείς λοιπόν να έχεις τον “κανονικό” chrome μόνο για το Netflix. Μπορείς να κάνεις και ένα “create shortcut” και να φτιάξεις ένα εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας για το Netflix που θα δρα σαν κανονική εφαρμογή, και να ξεχάσεις πως το έχεις εγκατεστημένο.

1 «Μου αρέσει»

Μιας και το ανέφερες? Ποιον χρησιμοποιείς για web banking? Και ποιον για όλες της άλλες χρήσεις?

Η απάντηση δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

  • Επέλεξε τον περιηγητή που σου αρέσει περισσότερο.
    Εγκατέστησε ad blockers και ότι άλλα πρόσθετα χρησιμοποιείς. Αυτός θα είναι αυτός που θα χρησιμοποιείς καθημερινά.

  • Επέλεξε τώρα αυτόν που σου αρέσει λιγότερο .
    Μην εγκαταστήσεις κανένα πρόσθετο. Βεβαιώσου μόνο πως παίρνει τακτικές αναβαθμίσεις. Με αυτόν θα κάνεις μόνο το eBanking.

6 «Μου αρέσει»

Τσου. Αυτο που χρειαζεται ειναι το libwidevinecdm.so το οποιο μπορουμε να το παρουμε μεσα απο το deb πακετο του Google Chrome και να το αντιγραψουμε στο /usr/lib/chromium/

Και το Chrome αλλα και το Chromium ειναι εφαρμογες βασισμένες στο Electron οποτε μονο αυτο το αρχειακι χρειαζεται. Απο κει και περα μπειτε στο Netflix και δειτε τις ταινιες σας.

2 «Μου αρέσει»

ΜΙα μικρή και σπαστική διόρθωση. Το Electron βασίζεται σε τεχνολογίες του chromium και όχι το αντίθετο.

Για όποιον θέλει περισσότερα:
https://electronjs.org/blog/electron-internals-building-chromium-as-a-library

2 «Μου αρέσει»

@arvchristos σωστος. Ισως τα μπερδεψα γιατι εχω δει μπολικες εφαρμογες με την ιδια οργανωση αρχειων. :slight_smile: Παρολα αυτα δεν αλλαζει κατι στην διαδικασια της εγκαταστασης του libwidevinecdm.so :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Το εκανα και το Chromium δεν ανοιγει.

Δεν ανοιγει καθολου; Η απλα δεν παιζει ταινιες στο Netflix;

Δεν ανοίγει καθόλου.

Αν προσπαθήσεις να το ανοιξεις απο terminal μπορείς να μας στείλεις το output ;;;

1528:1528:0604/164508.839775:FATAL:setuid_sandbox_host.cc(157)] The SUID sand
box helper binary was found, but is not configured correctly. Rather than run
without sandboxing I’m aborting now. You need to make sure that /usr/lib/chrom
ium/chrome-sandbox is owned by root and has mode 4755.
Παγίδα Trace/breakpoint (core dumped)

Δώσε σε ένα τερματικό

sudo chown root:root  /usr/lib/chromium/chrome-sandbox
sudo chmod 4755  /usr/lib/chromium/chrome-sandbox
1 «Μου αρέσει»

Δουλεψε :grinning:

Ευχαριστώ πολυ.

Να ρωτήσω ομως κατι αλλο τωρα. Βγαίνουν συνέχεια νεες εκδόσεις του widevine? Πρέπει να κάνω αυτή την αντιγραφή στο φάκελο με κάθε νέα έκδοση?

1 «Μου αρέσει»

Σε Arch με Firefox το Netflix έπαιζε τέλεια!