Χορεύοντας Samba σε Lite, Lubuntu, Peppermint & Mint

Τα παρακάτω αφορούν σε αρχάριους/απλούς χρήστες.

Έχω έναν υπολογιστή αρχαίο, με Pentium D 32 bits επεξεργαστή, 2 GB ram, κάρτα γραφικών AGP X8 με μνήμη 128 ΜΒ και σκληρό 80 GB. Linux Mint 19.2.

Τον έχω συνδεδεμένο στο στερεοφωνικό, μέσω ενός DJ controller. Όαν έχουμε κόσμο, φτιάχνω από πριν playlists που παίζουν με τις ώρες μέσω του αυτόματου DJ του προγράμματος Mixxx.

Τα τραγούδια είναι σε άλλον υπολογιστή. Είναι 3 υπολογιστές σε τοπικό δίκτυο. Η κοινή χρήση αρχείων μεταξύ τους στο Mint, γίνεται κυριολεκτικά με 4 κλικς ανά φάκελλο :

  • Δεξί κλικ στο φάκελλο

  • Κλικ στο “Επιλογές κοινής χρήσης”

  • Κλικ στο “Κοινή χρήση φακέλλου”

  • Κλικ στο “Δημιουργία κοινόχρηστου”

Αν από το σύστημα λείπουν βιβλιοθήκες/προγράμματα/ρυθμίσεις για αυτή τη δουλειά, το Mint τα εγκαθιστά και τα ρυθμίζει αυτόματα.

Καμιά φορά, γράφω τον ήχο από μουσικά βίντεος στο youtube σε αρχεία .flac μέσω του Audacity. (Ξέρω, υπάρχει κι άλλος τρόπος, αλλά μου θυμίζει τις εποχές που γράφαμε σε κασσετόφωνο και νιώθω νεότερος έτσι…). Κατ’ αυτή τη διαδικασία, ο υπολογιστής ζορίζεται. Κοινώς σέρνεται.

Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω πιο ελαφρύ λειτουργικό. Μιλάμε για 32 bits εκδόσεις.

Linux lite. Full εγατάσταση, updates, κάτι ψιλορυθμίσεις σε πληκτρολόγια κλπ, όλα μια χαρά. Πάμε τοπικό δίκτυο. Βλέπει τους άλλους υπολογιστές με το Mint. Πάμε τώρα να κάνουμε κοινή χρήση ενός φακέλλου εδώ, για να τον βλέπουν και οι άλλοι. Δεξί κλικ στο φάκελλο και… πoυθενά η επιλογή “Επιλογές κοινής χρήσης”.

Ωχ. Ψάξιμο.

https://bbs.linuxdistrocommunity.com/discussion/848/setting-up-samba-on-linux-lite-1-0-0-1-0-4

Και

https://linuxliteos.com/manual/network.html

Σάββατο απόγευμα και Κυριακή πρωί να δοκιμάζω τα πάντα πειράζοντας το smb.conf. Ούτως ή άλλως το “Network Share Settings” εκεί σε πάει. Τίποτα.

Αλλαγή διαχειριστή αρχείων. Nautilus. Δεξί κλικ στο φάκελο, και να η επιλογή “Κοινή χρήση φακέλλου”. Ναι μεν αλλά. Πάλι δεν τον βλέπουν οι άλλοι υπολογιστές. Ξανά μανά samba απ’ την αρχή. (Διαγραφή μέσω purge και επανεγκαττάση, και ταυτόχρονα στον άλλο υπολογιστή κατέβαζα το iso του Lubuntu). Ξανά όποια δυνατή ρύθμιση μπορούσα στο smb.conf. Τίποτα.

Reset στον υπολογιστή με το DVD του Lubuntu μέσα και φτου κι απ’ την αρχή. Πλήρης εγκατάσταση κλπ. Τα ίδια και χειρότερα. Thunar διαρχειριστής αρχείων, που για να τον πειράξεις/αλλάξεις χρειαζόσουν ένα σωρό πρόσθετα που το ένα δεν έμπαινε γιατί ήθελε το άλλο, που για να μπει ήθελε το τρίτο κ.ο.κ. Χαμός. Αγανάκτησα. Δεν είναι για το επίπεδό μου αυτά.

Peppermint και απ’ την αρχή όλα. Για να δούμε. Χμ, δεν μου πολυαρέσει το γραφικό περιβάλλον, αλλά είναι απ’ τις διανομές με το panel κάτω, τις άλλες δεν μπορώ να τις συνηθίσω. Δουλεύουν όλα όμως, και δείχνει να μην πολυζορίζεται το σύστημα. Όμως, κοινή χρήση αρχείων που μ’ ενδιαφέρει;

Settings. Ώπα. Εικονίδιο “Network”. Ώπα, εικονίδιο “Samba Shares”. Εικονίδιο “+”. Προσθήκη του φακέλλου που θέλω να μοιραστώ θα είναι, λέω. Πάω στο φάκελλο. Προσθήκη και…ΔΟΥΛΕΨΕ!!

Συμπεράσματα :

  • Θα μείνω για πάντα απλός χρήστης.

  • Αν έχετε αρχαίο υπολογιστή, χρησιμοποιείτε ψιλο-”βαριές” εφαρμογές και είστε αρχάριοι σαν κι εμένα, δοκιμάστε και Peppermint.

  • Linux Mint και τα μυαλά στα κάγκελα.

5 «Μου αρέσει»

Είμαι λίγο πριν ξεκινήσω να κάνω αιτήσεις για το ΕΚΟ (Εξοικονόμηση Κατ Οίκον) και το κείμενο σου με χαλάρωσε.

Συμπεράσματα

  • Όχι δε θα μείνεις για πάντα απλός χρήστης
  • Συνέχισε να πειραματίζεσαι
  • Linux και τα μυαλά στο μπλέντερ
2 «Μου αρέσει»

ευχαριστουμε που μοιραστηκες αυτη την εμπειρια μαζι μας.

ισως να σου αρεσει και η εφαρμογη audio-recorder. Λογικα θα τη βρεις στα αποθετηρια και εχει και αυτη δυνατοτητα να κανει εγγραφη σε flac
το λεω επειδη και αυτη εχει gui…

1 «Μου αρέσει»

Αυτό που μου αρέσει πολύ στο Mint είναι πως έχουν βάλει τέτοιες ωραίες πινελιές στο λειτουργικό, ώστε να κάνεις τη δουλειά σου εύκολα και χωρίς ψάξιμο. Γενικά από τις πιο καλοδουλεμένες διανομές για εμένα!

Με ποιο γραφικό περιβάλλον το χρησιμοποιείς;

πολυ θα με ενδιεφερε να μαθω πως γινεται η κοινή χρήση αρχείων σε περιβαλλον LinuxMint 19.2 XFCE, Thunar.

Cinnamon, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει τα άλλα.

1 «Μου αρέσει»

Σ’ ευχαριστώ κι εγώ για την ενημέρωση, δεν το ήξερα το Audio-recorder, μόλις το δοκίμασα και δουλεύει.
Κάποια πράγματα που δεν με βολεύουν:
Δεν έχει προεπισκόπηση έντασης εγγραφής, και έχει μια λευκή γραμμή για VU-meter. Δεν βλέπεις αν και πότε βαράει “κόκκινα”. Μπορεί να πέσεις σε παραμόρφωση εύκολα.
Δεν μπορείς να επεξεργαστείς το αρχείο. Το γράφει όπως είναι. Αν έχεις κενό σε αρχή και τέλος,δεν μπορείς να τα κόψεις.
Δεν σώζει metadata (τίτλο τραγουδιού, καλλιτέχνη κλπ). Μόνο το όνομα του αρχείου.
Μένω σε αυτά τα βασικά γιατί είμαι off-topic.

και γιατί δεν ανοίγεις ένα ανάλογο topic, το θέμα ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον.

ετσι ειναι @Georgie2 , αλλά σερνεται ο υπολογιστης με αυτη την εφαρμογη; Αν οχι τοτε ισως σε βολευει καπου. Θα βολευοσουν ισως πολυ περισσοτερο αν ειχες διαθεση να ασχοληθεις με την (πανισχυρη) εντολη sox που κανει τα περισσοτερα αν οχι ολα απο αυτα που ειπες οτι σου λειπουν απο το audio recorder, αλλά θα πρεπει να κανεις τη δουλεια απο το τερματικο χωρις γραφικο περιβαλλον. Αυτο μπορει να σου φανει δυσκολο αρχικα, αλλά αν το μαθεις θα κανεις τη δουλεια σου γρηγορα και πιθανοτατα χωρις να σερνεται καθολου ο υπολογιστης. Νομιζω οτι ειναι πιο βολικο απο το να μπαινεις στον κοπο να ψαχνεσαι αναμεσα σε λειτουργικα. Ισως κιολας αυτη να ειναι η αφορμη να αρχισεις να αγαπας και το τερματικο :grinning: . Σε καθε περιπτωση το να δεις και άλλες διανομες και αυτο καλο ειναι.

δεν ειμαι σιγουρος για το linux mint (στην mx εχουμε επιλογη με δεξι κλικ) αλλά για ριξε μια ματια εδω → Add right-click Samba share in Thunar/XFCE file manager | BIPEDU

1 «Μου αρέσει»

Παραλίγο να με βάλεις στην πρίζα. Σε πρόλαβε ο ralik. Τώρα πρέπει να μάθω τη sox πριν ξανανοίξω το στόμα μου :grinning::grinning::grinning:

1 «Μου αρέσει»

Εθεάθη updated του samba πρόσφατα, και μάλλον (σ’εμένα τουλάχιστον) έγινε ζημιά.
Στην συνημμένη συνδεσμολογία, οι υπολογιστές D1,D2 & D3 “άνοιγαν” ο ένας τα αρχεία του άλλου, και, εκτύπωναν οτιδήποτε στον έναν και μοναδικό εκτυπωτή. Μετά την αναβάθμιση που εγκαταστάθηκε πριν 2-3 μέρες (samba και λοιπά), βλέπουν ο ένας τον άλλον, αλλά δεν μπορούν να “μπουν” στα “shared” folders. Φυσικά, δεν περνάει καν εκτύπωση. Ο μόνος που “ανοίγει” τους άλλους, και εκτυπώνει, είναι το laptop, το οποίο (θεωρητικά) ΔΕΝ έχει samba, γιατί δεν έχει γίνει “shared” κανένας φάκελλος. Τα αρχεία samba.conf στα D1, D2 και Laptop είναι ακριβώς ίδια. Δοκίμασα purge samba samba-common ,reboot και επανεγκατάσταση (στην οπαία χρειάστηκε και install nemo-share), τίποτα.

Edit : D1=Jane, D2=George. Στο Laptop και στο D3 (peppermint) ΔΕΝ έβαλα τις αναβαθμίσεις.

Καλημέρα κάπου διάβασα ότι έχει ένα bug ο samba
Δοκίμασε να βάλεις αυτήν την παράμετρο στο smb.Conf.
max protocol = SMB3
Εμένα με βοηθήσε κάνε restart τον samba μετά

sudo service smbd restart

Καλημέρα.
Ναι την έχω δει κι εγώ την αναφορά, στη σελίδα του Linux mint


Μάλιστα, η αναφορά υπήρχε και στο 19.2, αλλά το πρόβλημα παρουσιάστηκε στο τελευταίο update της Samba, όχι απ’ την αρχή.
Έχω δοκιμάσει όλα τα πρωτόκολλα που βρήκα στο manual, με σχεδόν όλες τις πιθανές αναδιατάξεις στη γραμμή name resolve order.
To μόνο που δε δοκίμασα ακόμα, είναι η επιστροφή στο 18.3 :slight_smile:
Δυστυχώς, δεν τα κατάφερα.