χειροκινητη εκτυπωση διπλης οψης;

εχω τον epson τον l3111 δεν εχει αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης θελω να ενεργοποιησω την χειροκινητη αλλα δεν τα καταφερα εγκατεστησα το gnome manual duplex εβαλα για uri την διαδρομη usb του εκτυπωτη αλλα δεν αλαξε κατι

Ένα workaround, που προσωπικά την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές, είναι να δώσεις στο τερματικό να σου παράξει τις ζυγές και τις μονές σελίδες.
Έστω ότι έχεις 30 σελίδες. Δίνεις μία:

seq -s "," 1 2 30

και παίρνεις αυτό:

1,3,5,7,9,11,13,15,17,19,21,23,25,27,29

Μετά δίνεις και τις μονές:

seq -s "," 2 2 30
2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24,26,28,30
1 «Μου αρέσει»

το εχω κανει αλλα αν θελω να βγαλω πχ 5 αντιτυπα;

1 «Μου αρέσει»

Είναι πολύ μπακάλικο αλλά μπορείς να δώσεις x5 τις ζυγές και αντίστοιχα τις μονές και μετά απλά να τα χωρίσεις σε 5άδες. Ξαναλέω είναι workaround και όχι λύση, but it works!

πιανει μονο οταν οι ζυγες με τις μονες ειναι ιδιος αριθμος

Εκτύπωσε σε pdf (συχνά είναι χρήσιμο ακόμα και αν το έχεις σε pdf για σωστή αρίθμηση). Μετά σπάσε το pdf σε μονές και ζυγές σελίδες.

pdftocairo -pdf -e input.pdf even.pdf
pdftocairo -pdf -o input.pdf odd.pdf

Τύπωσε τις σελίδες χωριστά. Δοκίμασε πρώτα με ένα μικρό pdf με μονές σελίδες να δεις την διαδικασία και πώς θα βγάλεις τις τυπωμένες σελίδες και θα τις επανατοποθετήσεις. Βοηθάει με ένα μαρκαδόρο να σημειώσεις ένα βελάκι προς τα πάνω για να βρεις από πια πλευρά τυπώνει.

Αν έχεις πρόβλημα με μονό αριθμό σελίδων φτιάχνεις μια κενή σελίδα και την προσθέτεις στο τέλος

convert xc:none -page A4 a.pdf
pdfunite even.pdf blank.pdf new-even.pdf

Δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε επέστρεψε πίσω αν θες με εντυπώσεις. Για αυτοματισμούς σε κάποιο bash script αν θες να το πας παραπέρα, έτσι θα βρεις το πλήθος των σελίδων

pdfinfo file.pdf | awk '/^Pages:/ {print $2}'

και να δράσεις ανάλογα αν ο αριθμός είναι μονός η ζυγός

if [ $((pages%2)) -eq 0 ];
then
    echo "even";
else
    echo "odd";
fi

ΥΓ: Οι απαντήσεις βρέθηκαν στο stack overflow

3 «Μου αρέσει»

ευχαριστω για την βοηθεια θα το κοιταξω και θα δωσω εντυπωσεις

Εγώ τυπώνω πρώτα τις ζυγες σελίδες σε ανάποδη σειρά και μετά όπως είναι τις παίρνω και τυπώνω τις μονές σε κανονική σειρά.
Αυτό δουλεύει ανεξάρτητα από το αν είναι περιττός ή όχι ο αριθμός των σελίδων και δεν χρειάζεται να τις αναδιατάξω στο τέλος καθώς βγαίνουν με την σωστή σειρά.

4 «Μου αρέσει»