Χάθηκε το μενού του grub

Σε Manjaro-Mate 20 x86_64
grub-setup
Αυτή η επιλογή πάει …
grub-standart
Έμεινα με κάτι παρόμοιο με αυτό !
Η εκκίνηση γίνεται κανονικά κάπως έτσι …
starx-boot
Δεν τρελαίνομαι αλλά αν μπορεί να επανέλθει το προηγούμενο μενού θα ήταν καλό!
Ευχαριστώ!
Έκανα κάτι μαγικά και τώρα εμφανίζει το Manjaro ροζ (2η φωτο)

το ιδιο πραγμα ειναι. απλα το πανω ειναι πιο γραφικο.

Έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο σε υπολογιστή με UEFI BIOS, dual boot Arch/Mint :
Εγκατέστησα πρώτα το Arch, και μετά το mint.
Μετά την εγκατάσταση του Mint, στο BIOS εμφανίζονταν δύο δίσκοι εκκίνησης.
Αν επέλεγα να ξεκινήσει από το (Α) για παράδειγμα, ξεκίναγε ο grub που είχε το Arch, με μόνη επιλογή αυτό, όπως στη δεύτερη φωτό σου.
Αν επέλεγα το (Β), ξεκίναγε ένα μενού αντίστοιχο με την πρώτη φωτό, και με τα δύο λειτουργικά.
Αν δεν έχεις σβήσει κάτι, μπες στο BIOS και δες αν σου δίνει περισσότερες από μία επιλογές δίσκου εκκίνησης, και άλλαξε τη σειρά.

Σε tty μπαίνει??? η οχι? Αν μπαινει δωσε αυτην την εντολη

sudo systemctl enable lightdm.service --force

Καμία αλλαγή !
Το πρόβλημα πιστεύω ξεκινάει από το γεγονός ότι έχω εγκαταστήσει Mate DE (που δεν υποστηρίζεται τώρα από το Manjaro ) και υπάρχουν μικροπροβλήματα.
Λοιπον τωρα εχω εγκαταστησει νεο Manjaro xfce εχω προσθεσει openbox lxqt mate και εχω περασει 2 νεους χρηστες ( Create a new user for the new desktop environment οπως συνιστούν στο wiki manjaro ).
To θεμα ειναι οτι στον joe3 το mate λειτουργει (μεχρι στιγμης ) κανονικα , στους αλλους δυο χρηστες (joe joe1)δεν εμφανιζονται σωστα τα παραθυρα.
Τωρα μεταφερω απο το home joe στο home joe3 και αν ολα πανε καλα θα με κερασω ενα παγωτο!
Παω για παγωτο !!!

1 «Μου αρέσει»

Στο Ubuntu μπαινεις?Εγκατεστησε το grub customizer και τρεξτο ισως σου φτιαξει το grub

Στον φάκελο /boot/grub/themes θα βρεις το αντίστοιχο θέμα του Manjaro (δεν ξέρω την ονομασία του). Στη συνέχεια θα ανοίξεις το αρχείο /etc/default/grub, θα εντοπίσεις τη γραμμή που λέει GRUB_THEME= και θα ορίσεις την πλήρη διαδρομή του παραπάνω θέματος (π.χ. /boot/grub/themes/thema). Αφού αποθηκεύσεις την αλλαγή, δίνεις ένα sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg και στην επόμενη επανεκκίνηση θα πρέπει να δεις το θέμα που θέλεις.

Αν η παραπάνω γραμμή έχει # (είναι “commented out”) στην αρχή, το αφαιρείς. Επίσης θα πρέπει να δεις γιατί δεν εκκινεί ο lightdm και το tlp.

2 «Μου αρέσει»

Κοίτα αν έχεις κάνει update τον grub από το ubuntu, η μήπως έτρεξες κάποια εντολή και sudo update-grub. Kαι μετά αυτό που σου λέει ο @anon54176929

2 «Μου αρέσει»

Μια παρατήρηση εδώ. Θα πρέπει να προστεθεί και το theme.txt στο τέλος, διαφορετικά δε φορτώνεται το θέμα. Είναι δηλαδή:
/boot/grub/themes/onomaThematos/theme.txt
ή επειδή κάποια θέματα εγκαθίστανται στο /usr/share:
/usr/share/grub/themes/onomaThematos/theme.txt

1 «Μου αρέσει»

εχω παρατηρησει ασυμβατοτητα οταν εχω εγκαταστησει Manjaro KDE και παω να εγκαταστησω μετα mint.

1 «Μου αρέσει»

Έχω παρατηρήσει μια “δυσανεξία” στην “συμβίωση”, ανάμεσα σε debian και παράγωγα, και σε arch και παράγωγα…

1 «Μου αρέσει»

εχεις ολους τους χρηστες στο group wheel ??Γενικα εχουν ολοι τα ιδια δικαιωματα ?

1 «Μου αρέσει»

Άφησα μόνο έναν με τους υπόλοιπους είχα πρόβλημα .