Caja, Dolphin, Nemo, file managers και ταχύτητα

Γειa σας φίλοι μου. Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία.
Όπως σας έχω ξαναπεί είμαι νέος αλλά παλιώνω και αυτό είναι για καλό. Ο Υπολογιστής βέβαια είναι παλιός αλλά δε βλέπω να γίνεται νέος.

2GB ram αν παίζει κάποιο ρόλο σε ddr2.

Έχω που λέτε το mint mate με τον default Caja file manager. Μου αρέσει πολύ ο caja και σαν εμφάνιση, και σαν όνομα και σαν λειτουργίες που διαθέτει.
Τον υπολογιστή όμως δεν τον χρησιμοποιώ μόνο εγώ. Η γυναίκα μου που είναι «άσχετη» με αυτά κατεβάζει επεισόδια και τα περνάει σε φλασάκι να τα δει στην tv. Το θέμα είναι ο,τι όταν τα κατεβάζει στην επιφάνεια εργασίας αυτά αντιγράφονται ταχύτατα στο flashaki. Αν πάλι προσπαθήσει να τα κάνει copy paste από φάκελο μέσα στο home αυτά κάνουν διπλάσιο χρόνο (ου μη και παραπάνω).

Υποθέτοντας ο,τι είναι θέμα ταχύτητας του caja θέλω να ρωτήσω τα εξής:

  1. Είναι φυσιολογικό αυτό ?
  2. Μπορώ να το αλλάξω και αν ναι πως ?
  3. Υπάρχει κάποιος file manager (οπτικά και λειτουργικά παραπλήσιος) που να είναι ταχύτερος/ταχύτατος ?

ευχαριστώ…

Με δεδομένο ότι ο φάκελος Desktop είναι, κανονικά, μέρος του /home, μου κάνει εντύπωση και η πρώτη ερώτηση που μου έρχεται είναι, μήπως τυχόν έχεις τοποθετήσει τον φάκελο Desktop σε άλλο partition από το home folder;

edit: Βασικά ούτε αυτό που ρώτησα θα έβγαζε νόημα. Νόημα βγάζω με την σκέψη αν είναι και σε διαφορετικό δίσκο, πιο γρήγορο, πχ SSD. Αλλιώς χρειάζεται κάποιος πιο έμπειρος από εμένα να σκεφτεί κάτι, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από διαφορετικούς φακέλους να αλλάζει η ταχύτητα αντιγραφής στο φλασάκι.

1 «Μου αρέσει»

Ναι κοίτα δεν έχω κάνει κάτι. Το pc είναι μεν dual boot αλλά τα win τα ανοίγω σπάαααανια. Όμως αυτό δεν έχει να κάνει. HDD δίσκο έχω από το 2009 άρα δεν έχουμε ssd και τέτοια.
Μου έκανε εντύπωση αλλά λίγο που το είδα παρατήρησα και εγώ μια ελαφριά διαφορά στην ταχύτητα.
Πάντως μου τόνισε σε σχέση με το άλλο που είχα (εννοεί windows) είναι πολύ πιο γρήγορα τώρα.

Σκέφτομαι ενδεχόμενα τώρα: μήπως όταν η σύζυγος παρατήρησε το φαινόμενο έτυχε να χρησιμοποιεί δύο διαφορετικά στικάκια, ή δύο διαφορετικές θύρες USB;

ο ταχυτερος απο οσους εχω δοκιμασει ειναι ο pcmanfm . ανοιγει αστραπιαια.

2 «Μου αρέσει»

@Spock Ένα στικάκι έχω και χρησιμοποιεί την ίδια θύρα γιατί την άλλη την έχει μόνιμα πιασμένη το usb tp link για internet από το modem μου.

Σίγουρα είναι θέμα του Caja ή τέλος πάντων κάποιας ρύθμισης στο software του υπολογιστή.

@MetFM αυτό το έχω ξανακούσει κάπου στο internet αλλά εν προκειμένω με ενδιαφέρει περισσότερο το file transfer. Κοινώς ο PCmanFM ανοίγει γρήγορα, αλλά μεταφέρει γρηγορότερα τα αρχεία ?

Ο Caja πάντως με εξαίρεση αυτό το ψεγάδι είναι άψογος σε όλα του.

σε αυτα τα πραγματα δοκιμαζεις. ο caja πραγματι ειναι απο τους κορυφαιους διαχειριστες αρχειων αλλα ειναι και λιγο πιο “βαρυς” για να εχει τοσους αυτοματισμους. δοκιμασε και τον pcmanfm ειναι πολυ πιο ελαφρυς απο τον caja.

1 «Μου αρέσει»

Ποια έκδοση έχεις; η 19.2, τουλάχιστον σε μένα, είχε προβλήματα ταχύτητας μεταφοράς σε usb. Με την 19.3 δεν αντιμετωπίζω πλέον τέτοια προβλήματα.

2 «Μου αρέσει»

Σωστή ερώτηση. Η περιγραφή είναι τόσο παράλογη που ή δεν ισχύει ή είναι bug.

1 «Μου αρέσει»

Κοίτα έχω την έκδοση 19.3 Tricia.
Λες να είναι κάποιο bug?
Πως θα το μάθω αυτό?

Εμένα δεν μου φαίνεται τεχνικά λογικό διαφορετικοί file managers να έχουν διαφορετική ταχύτητα στη μεταφορά αρχείων μεταξύ ίδιων filesystems. Λογικά οι file managers χρησιμοποιούν τις υποκείμενες δυνατότητες που τους δίνει το λειτουργικό στα filesystems. Μόνο αν κάποιος είναι πολύ κακογραμμένος ή buggy μπορεί να υπολείπεται σε σχέση με τους άλλους.

1 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε μεταφορά με cp και αν παραμένει αργή η μεταφορά τότε ίσως να είναι πρόβλημα του δίσκου και όχι του file manager

3 «Μου αρέσει»

Τον pcmanFM μπορεί να τον έχεις ακούσει από μένα και εγώ πάλι τον έμαθα από βίντεο του DT. Είναι εξαιρετικός file manager, απλός και ελαφρύς. Δεν ξέρω βέβαια αν κάνει τη διαφορά στο πρόβλημα που λες. Παλιά, την εποχή του Ubuntu, αν και είχα καλό υπολογιστή με πολύ καλά specs, είχα πρόβλημα με μεταφορά μεγάλων φακέλων και με τον nautilus και με τον dolphin. Η ταχύτητα ήταν τελικά πολύ καλύτερη από τερματικό, με cp. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, δες το και αυτό και αν δεν κανει διαφορά σημαντική, τότε είναι θέμα δίσκου ή USB port ή καλωδίου, οπότε υπομονή. Μια συμβουλή, σε περίπτωση που έχεις τέτοια θέματα, κάνε τις αντιγραφές με cp και δες τα flags του cp επειδή υπάρχει το πλεονέκτημα να ολοκληρωθεί η διαδικασία ακόμα και αν υπάρξει πρόβλημα στην πορεία, ενώ π.χ. ο γραφικός file manager μπορεί να κολήσει. Τέλος, αν είσαι μερακλής και θες να κάνεις μια nerdιά, κατέβασε έναν terminal file manager, π.χ. ranger ή midnight commander.

2 «Μου αρέσει»

Άσχετο με το πρόβλημα.
Αν ο υπολογιστής είναι σταθερός μπορείς να γράψεις μοντέλο μητρικής και επεξεργαστή

1 «Μου αρέσει»

Η μητρική είναι oem της Lenovo από το μοντέλο m58e.
Ο επεξεργαστής είναι ο dual core E5300 @2.60 GHz

Δοκίμασε να κάνεις μια φθηνή αναβάθμιση πχ
CPU q9400 και πρόσθεσε 2 GB ram βάλε και έναν ssd (πρίν περίπου 40 μέρες είχα αγοράσει έναν Kingston 120gb 16,80€ τώρα λογικά ανέβηκαν λίγο) και θα δεις μεγάλη διαφορά…

2 «Μου αρέσει»

Κοίτα φίλε αυτή την περίοδο είμαι άνεργος. Μόλις μαζέψω μερικά λεφτά θα προβώ στις αναβαθμίσεις που λες. Με τον q9550 θα δω ακόμα μεγαλύτερη διαφορά με δεδομένο ότι έχει 12m cache?

Btw έχω έναν m.2 nvme ssd δίσκο. Αν του έβαζα μια θήκη μπορούσε να γίνει όπως ο δικός σου σκληρός?

Καλημέρα
Στην μητρικη ASUSTeK P5KPL έβάλα τον Intel Core 2 Quad Q9650 (socket 775) και εναν SSD.
Η βελτιώση είναι τεράστια με δεδομένο τις οικονομικές δυσκολίες της εποχής

2 «Μου αρέσει»

Θέλει προσοχή στο τι σηκώνει η μητρική όμως.
Φυσικά ο Q9550 ή ο Q9650 είναι καλύτερος του Q9400 αλλά αλλάζει και το κόστος και δεν ξέρω αν θα αξίζει τελικά, καθώς μιλάμε για υπολογιστή με ddr2…

Αυτό που σου προτείνω cpu + ram κοστίζουν μαζί 14€ και ο ssd 28€ (ανέβηκαν αρκετά τελικά, μάλλον λόγω κορονοϊού) συνολικά 42€ που για μένα είναι κοντά στο όριο του να αξίζει να κάνεις αναβάθμιση.

Btw έχω έναν m.2 nvme ssd δίσκο. Αν του έβαζα μια θήκη μπορούσε να γίνει όπως ο δικός σου σκληρός?

Υπάρχουν αντάπτορες αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία…

1 «Μου αρέσει»