C εντολές και δίκτυο

Γεια σας ,

έχω χρόνια να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και ασχολούμουν τελείως ερασιτεχνικά , την μόνη γλώσσα γνωρίζω κάπως είναι η C, απλά επειδή έχει δημιουργηθεί η ανάγκη και η όρεξη να γράψω ένα πρόγραμμα σε C θα ήθελα την βοήθεια σας .

Έχω 5 κάμερες στο σπίτι στο χωριό και αυτές λόγο παλαιότητας κολλάνε η λύση μου είναι να τις βγάζω το ΡοΕ τους απο το ρεύμα για λίγο και μετά είναι οκ , το πρόβλημα μου είναι ότι εγώ δεν βλέπω κάθε μέρα τις κάμερες και λόγο αυτού του κολλήματος δεν καταγράφουν στο καταγραφικό .

Για αυτό σκέφτηκα να γράψω ένα πρόγραμμα , να κάνει ένα ping στις κάμερες (έχουν static ip) , κάθε 5 λεπτά και όταν δεν μου απατάν να μου πετάει ένα μήνυμα στην οθόνη του pc μου Π.χ η κάμερα είσοδος δεν απαντά .

Αυτό που θέλω είναι να μου πείτε ποιες είναι οι εντολές για C για το δίκτυο ή να με παραπέμψετε σε κάποιο βιβλίο ή site ή κάπου που μπορώ να βρώ μια λύση .

Ευχαριστώ !!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες @George_Gouliamidis,
Με μια γρήγορη αναζήτηση στην duckduckgo, βλέπω κάποιες υλοποιήσεις εδώ :

εδώ :

και μια συζήτηση εδώ :

ελπίζω να σε βοηθήσουν στην αναζήτησή σου.

2 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και καλός σας βρήκα :smiley:

2 «Μου αρέσει»

Δεν θα ήταν η πρώτη επιλογή μου η γλώσσα C για ένα τέτοιο πρόγραμμα. Αν έχεις χρόνια να γράψεις απλά δεν κατανοείς τις λεπτομέρειες μιας τέτοιας λύσης. Αν αυτό που θέλεις είναι να δεις είναι η κατάσταση κάποιων συσκευών υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις. Στην παρακάτω ενδεικτική λίστα θα βρεις πολλές

Το πρόβλημα τους είναι πως είναι πολύ ποιο ισχυρά εργαλεία για την χρήση που θέλεις, αλλά σίγουρα υπάρχουν και πολύ ποιο απλά, ζούμε στην εποχή του ΙοΤ. Ίσως να κοιτάξεις μια τέτοια λύση, και αν βρεις κάτι, ή αν κάποιος άλλος έχει μια ποιο απλή λύση να μοιραστείς στην συνέχεια εδώ την εμπειρία σου.

Διάβασε και αυτά Νήματα με ετικέτες homeassistant

Έχεις δίκιο για την επιλογή της γλώσσας αλλά είναι και η μόνη που γνωρίζω . Ευχαριστώ πολύ Θα τα κοιτάξω και θα γράψω για αυτά .