Bluetooth Headset Sound Profile changes when using microphone

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα θέμα με το bluetooth headset μου και το sound profile. Όταν επιλέγω να ως μικρόφωνο το μικρόφωνου του headset μου αλλάζει το sound profile από high fidelity σε handsfree Head unit το οποίο έχει κακή ποιότητα ήχου.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω το high fidelity όσο χρησιμοποιώ και το μικρόφωνο?

Καλησπέρα και καλώς ήρθες, ρίξε μια ματιά εδώ :

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω. Το link που έστειλες λέει πως απλά να θυμάται την τελευταία επιλογή αλλά εγώ αυτό που θέλω είναι να χρησιμοποιεί το high fidelity όσο χρησιμοποιώ το μικρόφωνο και να μην αλλάζει σε handsfree καθώς αν είμαι κλήση στο discord πχ και θέλω παράλληλα να ακούω μουσική η ποιότητα του είναι δεν είναι καλή.

Στο link, ο τύπος που έχει πρόβλημα, αναφέρει ότι στο High Fidelity απενεργοποιείται το μικρόφωνο, μήπως αυτό που ζητάς δεν είναι εφικτό?

Ίσως, δεν ξέρω γιαυτό ρωτάω :joy:

1 «Μου αρέσει»

Διάβασε εδώ λίγο :

Πιστεύω πως είναι εφικτό, αλλά δεν είναι εύκολο. Η λύση είναι το WirePlumber όπου μπορείς να κάνεις τις συνδέσεις με μικρά scripts σε Lua. Αλλά δύσκολα θα βρεις βοήθεια σε αυτό καθώς δεν υπάρχουν εισαγωγικά κείμενα ούτε κόσμος που να το έχει μάθει να σε βοηθήσει.

Άρα αποτι καταλαβαίνω απλά δεν γίνεται αυτό που ζητάω εκτός αν γίνω γκουρού της lua?

Τώρα πάτησες κάλο… Αν κάνεις ένα γρήγορο search με τα 5 “μεγαλύτερα” προβλήματα του Linux όσον αφορά τη διεπαφή του με τον τελικό χρήστη, θα δεις μέσα το HiDPI scaling και το Bluetooth.

Εν πολύ συντομία λόγω απουσίας χρόνου, και λόγω συντομίας τα κάνω αρκετά μπακάλικα αυτά που θα πω.

Το Bluetooth δουλεύει σε δύο modes. TX/RX. Transmit και Recieve. Για να το κάνεις να δουλέψει με High Fidelity ήχο και να χρησιμοποιείς και μικρόφωνο ταυτόχρονα, πρέπει να κάνεις συνέχεια εναλλαγές των προφίλ ώστε να ακούς καλό ήχο αλλά να χρησιμοποιείς και το μικρόφωνο ταυτόχρονα.
Αυτό κάνουν τα Windows και οι συσκευές Android που χρησιμοποιούν τα Bluetooth headsets για ομιλία.

Στο Linux δεν έχει υλοποιηθεί επίσημα από κάποιον αυτό. Σίγουρα αν έχεις γνώσεις low level και έχεις χρόνο, μπορείς να το κάνεις να δουλέψει. Προσωπικά το περιμένω πολύ να γίνει κάποια στιγμή, out of the box σε όλες τις διανομές και να μην έχεις extra tweaking για να κάνεις κάτι τόσο απλό να δουλεύει όπως δουλεύει και σε άλλες πλατφόρμες.

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα lavalier μικρόφωνο που το έχω πάνω στην μπλούζα - πουκάμισο στερεωμένο και χρησιμοποιώ τα BT ακουστικά μόνο για να ακούω. (Γιατί είναι όντως χάλι ο ήχος όταν χρησιμοποιείς μικρόφωνο και ακουστικά στο BT)

Αυτά… Ελπίζω να μη σε απογοήτευσα. Καλή υπόλοιπη Κυριακή!

Πάρε και αυτό για λίγο ψάξιμο αν θες.
Stack Exchange - Use high-quality codec and microphone simultaneously with Bluetooth headset

3 «Μου αρέσει»

@christ0s σε ευχαριστώ πολύ αλλά χρόνος υπάρχει για να κάτσω να ασχοληθώ με αυτό απλά θα το υποστώ μέχρι κάποια στιγμή να το φτιάξουν. Θα δω μήπως κάνω και εγώ αυτό με το μικρόφωνο που είπες και να τελειώνω.

1 «Μου αρέσει»

Μια παρουσίαση απο την Fosdem