Αυτόματο login στο rebornos cinnamon

Για σας!
Κατά την εγκατάσταση rebornos cinnamon εχει ριθμιστεί να ζητά κωδικό, τώρα θέλω να μπαίνει χωρίς κωδικό αλλά δεν μπορώ να βρώ πως θα το απενεργοποιήσω, προσπαθησα να βρώ το /etc/lightdm/lightdm.conf αλλά δεν υπάρχει, τα φώτα σας παρακαλώ…

Μήπως δεν έχει το lightdm για display manager ;

Δεν χνωρίζω άλλον πέρα από το lightdm και mdm αλλά απ’ ότι έχω ψάξει δεν έχω δει σε άλλες διανομές με cinnamon να έχουν κάτι άλλο (lightdm) και από mdm δεν έχω εμπειρία, εδώ να προσθέσω μια λεπτομέρια για εμένα: χρησιμοποιώ mint mate από το 2012 και είναι πρώτη φορά που δουλεύω σε arch based διανομή ξεκινώντας με antergos για 4 μήνες εώς πρίν από 1 μήνα περίπου που άλαξα σε rebornos, έχω και δεύτερο δίσκο με mint mate και όταν θέλω αφαιρώ τον έναν και τοποθετώ τον άλλον (σε λαπ τοπ)…

Δες αν τρέχει κάτι από τα παρακάτω gdm (πολύ πιθανό), lxdm, sddm, xdm

και πως το βλέπουμε αυτό; μέσα στο /etc δεν είδα φάκελο με κάποιο από τα παρά πάνω…

Για δώσε:
systemctl status
και δες εκεί τι έχεις. (λογικά θα τον βρεις αρκετά χαμηλά στην λίστα)

1 «Μου αρέσει»

δεν βρήσκω κάτι, ίσως να είναι εκεί και να μην το βλέπω, δεν βλέπω κάτι σε display manager

edit:Λοιπόν το βρήκα είναι το αρχείο /etc/sddm.conf

Ο παρακάτω φάκελος υπάρχει στο σύστημά σου?
/etc/sddm.conf.d/

Αυτό ήταν λοιπόν sddm display manager, και το αρχείο είναι /etc/sddm.conf
Σας ευχαριστώ πολύ!
Πήραμε και λίγο βοήθεια από εδώ:https://wiki.archlinux.org/index.php/Display_manager#Loading_the_display_manager

καλά τον είχες βρει τον sddm, και έσβησες και την ανάρτηση να μην σού πούμε ότι το έγραψε λάθος ο Talos. :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Η αλήθει είναι ότι μπερδεύτικα, αλλά είχα μπει στην διαδικασία να ψάξω και για άλλους display managers, και πήγα στο wiki του arch.
Τελικά λίγο από εδώ , λίγο από εκεί κάτι μάθαμε σήμερα :grin:

Edit: Για να ολοκληρώσουμε την διαδικασία που ορίζει η επικεφαλίδα του post (Αυτόματο login στο rebornos cinnamon) έρχομαι να συμπληρώσω την παρέμβαση-αλλαγή του αρχείου “sddm.conf”.
βρίσκουμε αυτό:

[Autologin]
Relogin=false
Session=
User=

και το αλλάζουμε κατά βούλιση και ανάλογα το γραφικό περιβάλον στην περίπτωσή μου cinnamon

Relogin=true
Session=cinnamon
User=το όνομά μας

Αυτό είναι!

3 «Μου αρέσει»