Αυτοματη συνδεση vpn

Παιδιά αντιμετωπίζω άλλο ένα πρόβλημα με το vpn και την ρύθμιση της αυτόματης σύνδεσης. Όταν δημιουργώ μια σύνδεση vpn από defult έχει τικαρισμένο την αυτόματη σύνδεση, και αφού βάλω όλα όσα χρειάζονται πατάω αποθήκευση, κάνει την σύνδεση επιτόπου, αλλά όταν κάνω επανεκκίνηση , δεν μπουτάρει στο vpn όπως θα έπρεπε! Τσεκάρω αν είναι ανοικτό το vpn, και ναι είναι αλλά δεν συνδέεται! Πρέπει να το κάνω χειροκίνητα… έχει κανείς κάποια ιδέα?

Οταν το VPN συνδεεται αυτοματα εχεις παρει IP διευθυνση απο τον router σου; Αν ναι μπορεις να δεις τι DNS χρησιμοποιει το συστημα σου;

μα αυτο ειναι το ζητημα… δεν συνδεεται αυτοματα ,παρα μονο χειροκηνητα…

Μήπως να κοιτάξεις να βάλεις το connection στον router σου εάν το υποστηρίζει?

Τι router έχεις ; Ρωτάω γιατί στην περίπτωση π.χ. Mikrotik ή Drytek μπορείς

ενα zyxel της πλακας… ειναι της wind…

Εαν βλεπεις το VPN και εχει συνδεθει αλλα δεν εχει συνδεθει η κυρια συνδεση σου στο Internet ειναι λογικο να μην μπορεις να συνδεθεις. Γι´αυτο σε ρωτησα αν βλεπεις IP διευθυνση οταν το VPN συνδεεται αυτοματα.

Και το οτι δουλευει οταν το κανεις χειροκινητα για μενα σημαινει οτι το VPN συνδεεται κανονικα… αλλα ισως καπου θα επρεπε οι κινεζοι του Deepin να βαλουνε μια καθηστεριση μερικα δευτερολεπτα ή καποιο ελεγχο για την συνδεση στο Internet πριν συνδεσουν το VPN.

Ναι την βλέπω την ip αλλά όπως γράφω και παραπάνω, δεν κάνει την αυτόματη σύνδεση, κάτι που σε παλιότερες εκδόσεις δούλευε κανονικά και τώρα δεν δουλεύει! Σύνδεση στο vpn δεν έχεις αν δεν πατήσεις εσύ το κουμπί της σύνδεσης! … με σωστά τικαρισμένο το διακόπτη που σου παρέχει το ίδιο του το περιβάλλον, για αυτόματη σύνδεση κάθε φορά που κάνεις έναρξη του υπολογιστή…

Δοκιμασε το εξης: ρυθμισε την κανονική IP του μηχανιματος σου σαν Static οχι σαν DHCP.

Μην ξεχασεις να σεταρεις και τους DNS Servers. Βαλε τους ιδιους που μπαινουν αυτοματα με το DHCP.

Μολις κανεις την αλλαγη δοκιμασε να δεις οτι οντως δουλευει (πχ προσπαθησε να μπεις στο https://www.e-shop.gr). Μολις σηγουρευτεις οτι δουλευει τοτε ριξε τον διακοπτη του VPN στο αυτοματο κανε ενα restart και δες αν δουλευει.

Για να τσεκαρεις αν το VPN σου δουλευει προτεινω αφου εχει (αν εχει) ξεκινησει να πας τον browser σε αυτη την διευθυνση: https://www.iplocation.net/

Τσεκαρε την χώρα που εχει βρει οτι η IP σου προερχεται και πες μας.

1 «Μου αρέσει»

Βοήθησε η τελευταία πιθανή λύση στην επίλυση του προβλήματος σου;

δεν ξέρω να κάνω αυτό που μου γράφεις… είναι πολύ προχωρημένο για μένα… εγώ για το vpn χρησιμοποιώ έτοιμο αρχείο ρύθμισης που μου το παρέχει η nordvpn. απλά έμαθα να περνάω το έτοιμο αρχείο τίποτα παραπάνω… ευχαριστώ πολύ όμως για την βοήθεια!

Διορθώθηκε το πρόβλημα σου ή συνεχίζει να υφίσταται;

συνεχίζει να υφίσταται