Αξιζει το ubuntudde;

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να βαλω ubuntudde μου αρεσει πολυ εμφανησιακα και πολυ ευχρηστο το βρηκα απλα ειναι η beta εκδοση γνωριζει κανεις ποτε θα ερθει η σταθερη εκδοση? ευχαριστω!!!

Στο reddit κάποιος αναφέρει σε 1-2 μήνες, καθώς εξαρτάται από τα bug reports των χρηστών, και μου φαίνεται λογικό.
Στο forum του κάποιος αναφέρει για 28 bugs που πρέπει να διορθωθούν : https://sourceforge.net/p/ubuntudde/discussion/general/thread/4558a4af61/

να περιμενω αλλους 2 μηνες αν αξιζει καλως φοβαμαι μηπως εχει κενα ασφαλειας διαβασα οτι deppin os εχει πολλα κενα ασφαλειας

Προέκυψε ένα θέμα με το γεγονός ότι η προέλευση του deepin είναι κινέζική και σε ποιο βαθμό (αν το κάνει) θα μπορούσε να “κατασκοπεύει” τον χρήστη (βλέπε κατηγορίες για huawei). Το θετικό στην συζήτηση είναι ότι πρόκειται για project ανοιχτού κώδικα άρα πολλά ζευγάρια μάτια, από την άλλη πόσο μπορείς εσύ ο ίδιος να κοιτάξεις μέσα στον σωρό και να αποφασίσεις ότι δεν κρύβει κάτι “ύπουλο”. Θα μπορούσες να κάνεις έλεγχο της κίνησης του δικτύου σου και να ψάχνεις για επικοινωνία με κινέζικους σέρβερ… Το θέμα είναι ότι στην τελική εσύ αποφασίζεις αν μπορείς να εμπιστευτείς μια κινέζικη διανομή με την ίδια ευκολία που εμπιστεύεσαι μια αγγλική(Ubuntu), και αν υπάρχει μεγάλη διαφορά…

πανω σε αυτο ηθελα να ρωτησω στο ubuntu κυρια εξυπηρετηση ειναι ελλαδα εγω εχω linux mint και κυρια ειναι usa βασικο uk τα αλλαζω ?

Υπάρχει διανομή deepin και γραφικό περιβάλλον deepin. Όσο καταλαβαίνω η διανομή deepin είναι τέρμα κατασκοπευτική και δεν προσπαθεί να το κρύψει. Για το γραφικό περιβάλλον δεν ξέρω.

μπορει καποιος να μου πει local mirror τι βαζω κυρια και βασικο?

Βάλε τους γρηγορότερους (συνήθως και πιο κοντά σε εμάς), αυτό έχει να κάνει με τους server απ’ όπου παίρνεις τα updates. Βέβαια καμιά φορά προκύπτει ο server της Ελλάδας(σε κάποιο πανεπιστήμιο συνήθως) να μην έχει ενημερωθεί το ίδιο γρήγορα με έναν server του εξωτερικού.

Ψάχνω να βρω κάτι στον ιστο να σε επιβεβαιώνει αλλά δεν βρίσκω, έχεις να στείλεις κάποιον σύνδεσμο από τον οποίο το συμπέρανες?
Βρήκα εδώ : https://www.reddit.com/r/linux/comments/8btzme/linux_deepin_is_spyware/ μια συζήτηση, και ακόμα μία εδώ : https://www.reddit.com/r/linux/comments/8ck0a3/linux_deepin_is_spyware_followup/
επίσης εδώ : https://www.quora.com/Is-Deepin-OS-a-spyware?share=1
και εδώ : https://was-stolen.com/2019/10/09/is-deepin-linux-spying-on-you-history-and-spyware-controversy/
που δεν καταλήγουν πουθενά, μήπως μπερδεύτηκες με το RedStar OS?

για το deppin ειχα διαβασει καποια πραγματα αλλα διαβασα οτι το ubuntudde εχει πυρηνα ubuntu και οχι deppin κατι ειναι και αυτο αρα να περιμενω λιγο καιρο να γινει σταθερο και να δοκιμασω

Μην διαμοιράζετε FUD. Αν δεν είστε σίγουροι για κάτι ΜΗΝ το λέτε. Απλά ρωτήστε αν ισχύουν.

Σχετικά με τις διανομές

Το Deepin OS και το Ubuntu DDE το μόνο κοινό που έχουν είναι το γραφικό περιβάλλον.

  • το Deepin είναι Debian
  • το Ubuntu DDE είναι … Ubuntu

Περισσότερα :

4 «Μου αρέσει»

Εγώ που έχω βαλει δοκιμαστικά UbuntuDde σε VM ναι μεν είμαι εντυπωσιασμένος από το όμορφο κ πρακτικό γραφικό περιβάλλον. Οφείλω όμως να ομολογήσω πως ακόμα έχει αστάθεια. Για την ώρα το κρατάω κ του κάνω τα update κ αναμένω πως θα εξελιχθεί. Πάντως είναι πολύ όμορφο.

1 «Μου αρέσει»

Οι Αμερικάνοι ανακάλυψαν κενά ασφαλείας στο 5g της Huawai και τα κινητά της. Οι Αμερικάνοι ανακάλυψαν κενά ασφαλείας στο Deepin. Οι Αμερικάνοι λέγανε πως θα καταρρεύσει η Κινεζική οικονομία από τον Κορονοϊό. Οι Αμερικάνοι λένε πως υπάρχει στην Κίνα ένα τεράστιο Firewall που κόβει το ίντερνετ. Παρόλα αυτά οι Αμερικάνοι έχουν την NSA και κατασκοπεύουν τον μισώ πλανήτη και σκοτώνουν ανθρώπους με βάση τα μεταδομένα συνομιλιών.

Το Deepin δεν είναι ένα τέρμα κατασκοπευτικό λειτουργικό. Είναι ένα λειτουργικό που αναπτύσσεται γύρω από κινεζικές ανάγκες. Αν κάτι είναι τέρμα ύπουλο είναι ο Chrome της Google, το Facebook, τα Windows.

Το Deepin παραμένει ελεύθερο λογισμικό (ανοιχτού κώδικα Github). Αν ήταν τέρμα κατασκοπευτικό κάποιος θα το είχε ανακαλύψει και θα έλεγε “να το βλέπεις εδώ αυτόν των αλγόριθμο, αυτός σε κατασκοπεύει”. Θα μπορούσε (ο κάποιος)πλήρως νόμιμα να κάνει και μία τεχνική μελέτη και να παρουσιάσει μία έκθεση. Αντιθέτως, στα Windows, Chrome, Facebook, αν και πόσο μας κατασκοπεύουν είναι κάτι που νόμιμα τουλάχιστον μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ.

3 «Μου αρέσει»

Να συμπληρωσω, οτι παιζει ρολο και το license που εχει το καθε project.

Και το λειτουργικο συστημα αλλα και το DE εχουν GPL αδεια, κατι που πολλα ανοικτου κωδικα προγραμματα δεν εχουν(πχ chromium browser). Αν δεν συναντουσε τα standards του GNU, δε θα επαιρνε και αυτη την αδεια.

Εν παση περιπτωσει, προσωπικα, δεν αγχωνομαι αν με “κατασκοπευουν” κινεζοι διαφημιστες μιας και δεν επηρεαζει με καποιο τροπο τη ζωη μου ή την ιδιωτικοτητα μου.

1 «Μου αρέσει»

καλως ηλθες @Danjors_Sal

με τοσες εταιρειες ακομα και στην ελλαδα να εχουν περασει σε κινεζικα χερια και με την επιροη που ασκουν οι κινεζοι σε διαφορα θεματα και κυριως με τις ολοκληρωτικου τυπου πρακτικες παρακολουθησης που πρωτοι δοκιμαζουν και σιγα σιγα, λιγο πολυ, εφαρμοζοντε και στον υπολοιπο κοσμο αργοτερα, εγω κρατω πιο επιφυλακτικη σταση. Καλλιτερα να μη σε παρακολουθει κανενας (αν αυτο ειναι εφικτο βεβαιως)

2 «Μου αρέσει»