Αξιζει να ασχοληθει καποιος? HP rp 5700 (desktop DDR2 )







Βρεθηκε στα χερια μου αστο πως !!
Λοιπον του εβαλα ssd με manjaro (σε recovery mode )και ετρεξε ικανοποιητικα!
Τεχνικα χαρακτηριστικα
Η HP λεει οτι max ram =4 GB σε ενα φορουμ εγραφε καποιος για 8GB
Τωρα εχει 3 slot απο 1GB το καθενα ( συνολο = 3GB )και μια ελευθερη θεση.
Μολις του φορτωσα τον firefox με τα 6 tabs και μπηκα στο facebook ανεβασε θερμοκρασιες στα 45-47!
Στο συστημα μου με intel i3 4ης γενιας και 16GB οι θερμοκρασιες ειναι 30-37 .
Επισης αργουσε να φορτρωσει σελιδα στο fb παντα! Youtube δεν τολμησα να το βαλω !
Εψαξα το bios και ΔΕΝ εχει επιλογη εκκινησης απο usb !!!
Ειναι παρα πολυ βαρύ !!!
Αν δεν μπορει να παρει 8GB για μενα ειναι σχεδον αχρηστο!
Αν καποιος εχει καποια ιδεα να αξιοποιηθει καπως ακουω !
Μαλλον θα παει στα χαρίζεται …
Χρειαζεται σκληρο δισκο, οθονη, πληκτρολογιο, ποντικι …
Ευχαριστω

Φτιάξε ένα ΕΠΙΚΟ ρούτερ :

Κράτα και αυτό το link για επισκευές :

2 «Μου αρέσει»

Ειμαι υπερ των υπολογιστων χαμηλης καταναλωσης. Ο συγκεκριμενος αν και δεν θεωρητε ενεργοβορος με κατω απο 100watt στη λειτουργια του, δεν παυει να ειναι ενα pc του 2008.

Δηλαδη δεν “καιει” τρελα αλλα δεν παραγει κιολας…

Οτι και να παρεις του 2008 σημερα θα ζοριζεται να μπει σε βασικα πραγματα στο internet. Ας πουμε ομως οτι δεχεται τα 2gb module ddr2 που ειχαν βγει καποια στιγμη. Για να του βαλεις 8gb θες κανα κατοσταρικο συν δισκο συν συν συν για να εχεις ενα pc που απλα θα μπαινει internet.

Καπου εκει ερχεται το καθε raspberry και σου δειχνει πως με κατω απο 100 ευρω μπορεις να εχεις εναν πληρως λειτουργικο υπολογιστη που και στο internet θα ειναι ικανοποιητικο και η καταναλωση θα ειναι πιλυ μικρη και οταν καποια στιγμη τελειωσει σαν υπολογιστης μπορει να μπει σε ενα κουτακι να κανει τον 24ωρο ελεγκτη για καποια εργασια.

Οποτε η αποψη μου ειναι βαλτο στα χαριζεται οχι τοσο για να ξαναμπει το ιδιο σε εργασια αλλα για να παρει καποιος καποια ανταλακτικα για κατι αλλο

1η επιλογη ρουτερ! by @Maras! Ευχαριστω!

1 «Μου αρέσει»

Κι εγω ανησυχω σχετικα μετην καταναλωση που μπορει να εχει και περιμενω καποια ιδεα που μπορει να χρησημοποιηθει!
Εχω παρει samsung 250Gb αλλα οχι 100€ αλλα 35-40€ περιπου.Δεν θυμαμαι …
Στην τελικη συμφωνουμε οτι ειναι σχεδον αχρηστος και ψαχνω μια λυση για να μην τον πεταξω στην ανακυκλωση…