Αξιοποίηση mini-tower compaq 1000pc?


Γεια σας!
Έχω αυτό το μηχάνημα φίλου και προσπαθώ να το αναστήσω.
Έχει σκληρό με win με χτυπημένο δίσκο και έχω αποφασίσει να του πω να τον πετάξει…
Μ έκανε εντύπωση το μέγεθος του ανεμιστήρα ! 4 cm !
Από μια αναζήτηση είδα ότι η ram πάει μέχρι 32 GB και με έναν ssd καλυτερεύουν τα πράγματα!
Το τραγικό είναι ο επεξεργαστής και το δίκτυο που χρησιμοποιεί.
Επίσης η θερμοκρασία του επεξεργαστή ήταν σε μόνιμη βάση από 50 βαθμούς και πάνω συνέχεια !!!
Σε δικό μου δισκίο προσπάθησα να βάλω linux
Είχα ένα usb με Mint 19,3 μ έβγαλε την ψυχή να το περάσω και στο τέλος δεν έκανε αναβάθμιση …
Τελικά έβαλα από ένα άλλο usb Manjaro όπου εκεί ήταν ποιο εύκολα σχετικά.
Η ταχύτητα του επεξεργαστή είναι τραγική όπως και η σύνδεση με ethernet .
Σκέφτομαι και 32GB ram και ssd να του βάλω θα αργεί απελπιστικά οπότε κατέληξα να του πω αν τον θέλει τελικά να τον κρατήσει σαν αποθήκη υλικού φώτο βίντεο κλπ.
Θέλω γνώμες.
Ευχαριστώ!

Για να μπορούμε να σου δώσουμε γνώμη θέλουμε πιο αναλυτικά τα χαρακτηριστικά. Ένας SSD και μνήμη θα βελτιώσουν την κατάσταση αλλά πρέπει να ξέρουμε για τι επεξεργαστή και τι RAM μιλάμε.

Για το θέμα της θερμοκρασίας βγάλε την ψύκτρα, καθάρισε την παλιά πάστα και βάλε νέα με καλή θερμοαγωγιμότητα.

Ακόμη και παλιά CPU να είναι με ένα LXDE ή ένα MATE και φυσικά RAM και SSD εκτιμώ ότι θα ανασάνει το μηχανάκι.

Επεξεργαστής
Processor
Socket type: FT1 BGA
AMD E-350 (Zacate core)

Θα γινουν αυτα

Manjaro-Mate εβαλα.

Πόση RAM έχει; Γνώμη μου δοκίμασε έναν SSD και μνήμη και τις αλλαγές που γράψαμε και πιστεύω ότι θα είναι αξιοπρεπής.

4GB με δυνατότητα μέχρι 32 GB!
Εγώ θα του πω τις διαφορές στις δυνατότητες που θα έχει και … ούτως ή άλλως αυτός θα αποφασίσει.

Ξεκίνα με έναν SSD που δε θα πάει χαμένος και βλέπουμε στην πορεία.

ssd
Για αρχη εχω να του προτεινω αυτον και ισως μια επεκταση της ραμ σε 8 η 16 GB και θα δω για παστα και να ψαξω λιγο με το δικτυο ισως δεν εχει το καταλληλο προγραμμα.
Ευχαριστω.


και η ποιο φτηνη 2χ8 GB

Και αυτο εδω θα βοηθησει για να ερθει το μηχανακι στα ισα του:
https://www.skroutz.gr/s/7836455/Powertech-Usb-3-0-to-Ethernet.html?from=catspan

Λες? Παντως δεν θα το χειροτερεψει! Θυρα ethernet εχει!

Σκεφτομαι να βαλω επανω τον ssd και τις μνημες (που εχω )αν βολευουν και να δω αλλαγες!
Τον ssd patriot δεν τον εμφανιζε και η ταχυτητα ηταν καπως καλυτερα.
Γενικα οι patriot εχουν ενα exe προγραμμα χωρις ουσιαστικο ελεγχο και δεν εμφανιζει θερμοκρασια σωστα (90°).

Proxmox VE - Virtualization Management Platform μήπως;
Open media vault OS;

https://www.openmediavault.org/ Την δεύτερη επιλογή την έχω εγκαταστήσει πρόσφατα σε Rpi4 4gb ram.
Προσφέρει την αξιοποίηση πολλών λειτουργιών μέσα από τα extra που έχει.
Αναφέρομαι στο software.

Πάντα πρέπει να υπάρχει αναλογία τιμής προς απόδοση… Ο επεξεργαστής δεν αλλάζει και είναι ψοφιος… Όση ραμ και να βάλεις θα είναι πάντα κακός. Και δεν θα μπορεί να στείλει δεδομένα από το δίσκο στη μνήμη κτλ.

Δύο λύσεις υπάρχουν…

Η πρώτη λόγω του ότι βλέπω να είναι mini itx η μητρικη, μπορείς να βρεις με Μαξ τα 100€ μνήμη μητρική με ενσωματωμένο επεξεργαστή και έναν ssd με διπλάσιες η και τριπλάσιες επιδόσεις. Δηλαδή αντί να πάρεις 16gb ram για ένα σύστημα που δεν θα πάει, να πάρεις κάτι που θα δουλεύει αξιοπρεπώς

Το δεύτερο είναι να βρεις μια κάρτα από ebay xeon phi αλλά δεν γνωρίζω ούτε πως δουλεύει, ούτε αν θα δουλέψει με amd κτλ. Είναι κάρτα co proccessor και απ’ ότι έχω καταλάβει παίρνει τις εργασίες από τον βασικό επεξεργαστή και τις εκτελεί η κάρτα. Βέβαια θέλει πολύ διάβασμα, αλλά υπάρχουν κάρτες με 10πλασιες επιδόσεις από τον 350 που έχει το σύστημα με ένα 50αρικο

-edit αλλά βλέπω ότι η μητρικη δεν έχει καμία pci express οπότε άκυρο αυτό με την κάρτα xeon phi

1 «Μου αρέσει»

Πόσο δίκαιο έχεις !!! Ακριβώς έτσι το αξιολογώ κι εγώ.
Πετάμενα λεφτά απ την αγορά του.
Ο φίλος δεν έχει πολλές γνώσεις …

Άρα πρέπει να προσαρμοστείς στις ανάγκες του. Γενικά καλλιέργησε του χαμηλές προσδοκίες. Δε σημαίνει ότι θα βάλει Linux θα παίζει μετά Crysis σε 4Κ.

Ένα μεταχειρισμένο Optiplex πιθανά να βγει φτηνότερο, να είναι ποιο βολικό λόγο όγκου και να έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις και χαμηλότερη κατανάλωση.

Θα προτιμούσα αγόραζα ένα raspberry, παρά να αγοράσω δίσκο και μνήμες να αναστήσω ένα παλιό μηχάνημα

Γνωριζει τις χαμηλες επιδοσεις του μηχανηματος.Απ οτι μ εκμιστηρευτικε καποιες στιγμες προσπαθεισε να το κανει να αποκριθει στις εντολες του το κοπανισε …
Παντως με ανησυχει το οτι δεν εμφανιζε τον ssd patriot brust 120GB που του εβαλα!
Θα δουμε…

Εγώ προσωπικά τις “μάρκες” μου τις σπρώχνω όλες σε ένα καλό και αξιόπιστο οπτιπλεξάκι :slight_smile:
Ειδικά δε αν το έχεις ψάξει και πάρεις και ένα μοντέλο που το chipset του είναι καθαρό και σπάει σωστά τις pci χωρίς να ρίχνεις μέσα acs patches , μπορείς να έχεις ένα καλό οκταπύρηνο σερβεράκι (με type1 hypervisor) που περνάει και κάρτες γραφικών στις εικονικές μηχανές και έχει μέση κατανάλωση κοντά στα 25-30 watt (και άσε τους άλλους με τα overpriced και overhyped συστήματα να ψάχνουν σε μια παράλογη αγορά -αυτές τις εποχές).
Δεν λέω καλό το ρασμπεράκι , αλλά με μια πολύ μικρή διαφορά σε κόστος εξοπλισμού και κατανάλωσης ρευματος αμελητέα , μπορείς να “ξεζουμίσεις” ένα παλιό μηχάνημα όπως τα optiplex που να δουλεύει 24/7 και να έχει πάνω και vm’s και lxc και overhead για ακόμα άλλες χίλιες web page εφαρμογές σε docker.
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί κάποιος μπούσουλας εδώ μέσα για στήσιμο type 1 hypevisor με pcie passthrough σε “παλιό” μηχάνημα , αν όχι κάποια στιγμή θα κάτσω να κάνω ένα σενάριο με όλα τα προαπαιτούμενα σε απαιτήσεις hardware και τα βήματα που χρειαζονται. :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Και δεν το κάνεις που ακούγεται ενδιαφέρον…;

1 «Μου αρέσει»

Το παραπανω μηχανημα με Manjaro-Mate !

1 «Μου αρέσει»