Aσταθές wi-fi σε λάπτοπ hp

δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να βάλω αυτό το θέμα που έχω

στο λάπτοπ μου το wi-fi είναι πολύ ασταθές να το θέσω έτσι. ακόμα και δίκτυα πολύ κοντινά εκεί που το σήμα είναι πολύ δυνατό μετά χάνεται. στη φωτογραφία για παράδειγμα το wi-fi του σπιτιου μου- που είναι 1,5 μέτρο το ρουτερ από το λαπτοπ- το δείχνει με χαμηλό σήμα. αλλες φορες με πολύ δυνατο και εμφανίζονται και αλλα δίκτυα.

%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%20%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82_2019-06-12_23-09-08

η φωτο ακριβως μετα απο 5 λεπτα. το δικτυο μου τερμα και εμφανιστηκαν κι αλλα

δοκίμασες να τρέξεις ένα speedtest και στις 2 περιπτώσεις για να δεις ποσο απόκλιση έχει στην ταχύτητα?

δώσε output lspci -nn | grep 'Network\|Ethernet'

Καλωσόρισες @jpegxguy

Πληκτρολόγησε στο τερματικό iwconfig και γράψε τα αποτελέσματα

Ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια, οι παλιές unix εντολές όπως ifconfig και iwconfig είναι στην πραγματικότητα υπό κατάργηση, είναι πιο σωστό να δίνουμε τις σύγχρονες εντολές ip και iw

4 «Μου αρέσει»

Μπορεί να χρισιμοποιεί τους ασταθείς οδηγούς ανοικτού κώδικα στο kernel
για στείλε lspci -knnd 14e4:4365

Κοίταξες στο mintdrivers μήπως δίνει κάποιον κλειστό οδηγό;

που θα το δω αυτο;τους mintdrivers?

Η γράφοντας το στο τερματισμό ή από την διαχείριση οδηγών

τον οδηγο του wifi ετσι τον εβαλα. με αυτον το τροπο.

Με ένα ψάξιμο στο δίκτυο πολύς κόσμος έχει αυτό το πρόβλημα. Αρχικά θα κοίταζα αν εκεί που έκανες την εγκατάσταση έχει άλλες επιλογές και θα τις δοκίμαζα όλες. Αν δεν εκανε κάποια βελτίωση απλά θα έδινα ~10€ και θα αγόραζα μια εξωτερική usb συσκευή να κάνω την δουλεία μου.

Στο δίκτυο επίσης βρήκα το παρακάτω, που επίσης μπορείς να δοκιμάσεις.

I also experienced the same problem for years in my hp laptop.The problem was not with the software but the hardware. My laptops wlan card was having only one black colored antenna usually other laptops has 2 antenna wires.My laptop was having a different form factored(smaller) wlan card. so what i did was simply disconnect the antenna from one slot of the card and placed in the antenna slot(has one wire but 2 slots on the card). please remove your laptops case and check if yours is also the same case.

Απ’ ότι βλέπω η κάρτα σου τρέχει σε λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης

Για να το επιβεβαιώσουμε γράψε στο τερματικό

sudo iwconfig wlo1 power off

δες αν το σήμα από το router σου έρχεται καλύτερα και αφού συνδεθείς στο router σου δείξε τα αποτελέσματα του iwconfig

Είναι προσωρινή εντολή και με την επανεκκίνηση χάνεται, στην συγκεκριμένη περίπτωση την δίνουμε για λόγους επιβεβαίωσης.

 metfm  ~  iwconfig

lo no wireless extensions.

p4p1 no wireless extensions.

wlo1 IEEE 802.11 ESSID:“MetFM”
Mode:Managed Frequency:2.437 GHz Access Point: D0:60:8C:1C:8E:E8
Retry short limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
Power Management:on

metfm  ~ 
το προ-διαμορφωμένο κείμενο να μπει σε εσοχή με 4 κενά

Πήρα αυτό και είναι απίστευτο… σε πολύ δύσκολο σημείο και μου δίνει όλη την ταχύτητα της γραμμής!!!
https://www.ebay.com/itm/Mini-USB-WiFi-WLAN-150Mbps-Wireless-Network-Adapter-802-11n-g-b-Dongle-EF/113213705589?hash=item1a5c100d75:g:RyAAAOSwTHRbe9LU