Askfetch - Πληροφορίες Συστήματος

Μετά από παρότρυνση του @billniakas και την πολύτιμη βοήθεια του γράφτηκε το παρακάτω script σε bash γλώσσα. Όποιος θέλει να το ενισχύσει μπορεί να το κάνει ελεύθερα.
Είναι παρόμοιο με screenfetch και neofetch δηλαδή σου εμφανίζει κάποιες πληροφορίες για το σύστημα σου.

5 «Μου αρέσει»

Επίσης καλό θα ήταν να έχει και ελληνική μετάφραση. Άλλωστε Έλληνες είμαστε :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

έγινε και η ελληνική μετάφραση

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα. Μου φάνηκε ενδιαφέρον οπότε και πήγα στο Github για να πάρω περισσότερες λεπτομέρειες και αν μου έκανε να το εγκαθιστούσα. Δυστυχώς όμως δεν παρέχεις καμία πληροφορία για το πως είναι το πρόγραμμα όταν τρέχει, τι διαφορετικό έχει από τα ήδη υπάρχοντα scripts που κάνουν την ίδια δουλειά και για ποιο λόγο κάποιος να το τρέξει στο σύστημά του, σε αντίθεση με το System Maintenance σου.
Εσύ, ξέρεις τι κάνει, το έχεις γράψει/δει, οι επισκέπτες σου όμως το μόνο που παίρνουν από εσένα είναι το ίδιο το script και


Θα σου πρότεινα να βάλεις στιγμιότυπα οθόνης, screenshots ντε, συγκρίσεις με παρόμοια scripts και για ποιο λόγο το δημιούργησες ώστε να έχουμε ένα μπούσουλα όσοι το επισκεπτόμαστε.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, υπάρχουν ιδέες για το συγκεκριμένο αποθετήριο αλλά προς το παρόν είμαι σε mood εξεταστικής και έχει μείνει πίσω.

Ευχαριστώ πάντως!

2 «Μου αρέσει»


Καλή συνέχεια στην προσπάθεια!
Θα μου άρεσε να δω και το αντίστοιχο γραφικό όπως στα άλλα -fetch

Μπράβο!

3 «Μου αρέσει»

Φίλε @thanp, είναι στα σχέδια να μπουν τα logo μερικών διανομών αλλά δεν υπάρχει χρόνος αρκετός! Ευχαριστώ

2 «Μου αρέσει»

Όπως πάντα όποιος θέλει μπορεί να βοηθήσει συνεισφέροντας στον κώδικα του @JohnGavr

2 «Μου αρέσει»

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @arvchristos που έριξε ένα τρομερό commit στο αποθετήριο! Μπορείτε να τσεκάρετε την δουλειά του!

3 «Μου αρέσει»

Προσπαθούμε να έχουμε μια πιο αρθρωτή προσέγγιση σε σχέση με το screenfetch. Έτσι, τα λογότυπα βρίσκονται σε ξεχωριστό φάκελο και όχι στο main script. Σε αυτόν τον φάκελο μπορείτε να προσθέτετε και εσείς λογότυπα. Προφανώς ακόμη υπάρχουν κάποια bugs που ξέρουμε (και απειρα που δεν ξέρουμε), οπότε οποιαδήποτε συμβολή στα issues ή εδώ είναι ευπρόσδεκτη.

Επίσης, στείλτε μας τις πληροφορίες συστήματος που θεωρείτε απαραίτητες να εκτυπώνονται κατά την εκτέλεση του askfetch.

Σε λίγο καιρό θα υπάρχουν και contribution οδηγίες για τους τρόπους με τους οποίους μπορείτε να συμβάλλετε.

3 «Μου αρέσει»

Μπράβο σας παιδιά. Εύχομαι καλή συνέχεια.

2 «Μου αρέσει»