Artix linux με runit

Ας δούμε και τι λέει και το artix linux που είναι και systmed-free .
αυτό που με ξένισε στα διάφορα iso που έχουν είναι που δέν είχαν ένα με xfce4 που είναι και το αγαπημένο μου.
δεν πειράζει όμως αφού στο arch όλα μπορούν να αλλάξουν σε δευτερόλεπτα.
η εγκατάσταση με τον calamares δεν κράτησε πάνω απο 7 λεπτά να τελειώσει.
ισχύουν πάντα οι ίδιοι κανόνες.
αν έχουμε uefi πρέπει οπωσδήποτε αυτή να έχει σημαίες boot και esp, και σημείο επαφής /boot/efi.
ο calamares πάντα μας δείχνει την κατάτμηση αυτή ως απλα ως fat 32 , οπότε εγώ πάντα με το gparted πριν την εγκατάσταση τα ρυθμίζω αναλόγως.
αλλωστε ο calamares θα μας το πεί ΠΡΙΝ ξεκινησει η εγκατάσταση.
με το που μπαίνω στο νέο σύστημα -είχα διαλέξει iso με lxde - όλα δουλέυουν ομαλά αλλα επειδή είσαι με arch πρέπει να βάλεις και 'χεράκι" για να έρθει όπως το θέλεις.
εκτός της κλασσικής εντολής
pacman -S paketo

για εγκατάσταση αυτοί έχουν και την

    pacman  -Sy paketo

για να κάνεις εγκατάσταση από τα δικά τους αποθετήρια.

μέσα σε λίγα λεπτά το lxde έγινα xfce4 όπως της φωτογραφίας -που είναι δικιά μου- και κατέληξα με ένα σύστημα μόλις 3, 89 gb όπως δείχνει η δέυτερη φώτο.

μία διαφορά με άλλες διανομές arch είναι ότι μς αφήνει χωρίς κωδικό να δώ τα αρχεία μου που έχω σε ξεχωριστή κατάτμηση , ενω οι άλλοι μου ζητούν κωδικό.
από θέμα περιήγησης τολμώ να πώ οτι είναι ένα κλίκ πιο γρήγορο από το εξίσου καλό endeavourOS που η ίδια ακριβώς εγκατάσταση με τα ίδια εξτρα μου έβγαινε γύρω στα 5 gb .

Mια ακόμα διαφοροποίηση είναι οτι εδώ αντί network manager έχει connman για την διαχείρηση των δικτύων.

το σημείο που με παίδεψε λίγο ήταν το wifi που ενώ στο live δουλευε κανονικά μετα την εγκατάσταση δεν δούλευε.
χρειαστηκε να βάλω το πακετο broadcom-wl γιατι έχω την ασύρματη κάρτα broadcom 802.11.
Mεχρι στιγμής όλα πάνε καλά χωρις κανένα πρόβλημα.

η εγκατάσταση έγινε με διαχείριση αρχείων runit ετσι για την ιστορια.

4 «Μου αρέσει»

Αυτό δεν αποτελεί κομματάκι security θέμα;

δεν έγινε με τη χρήση του calamares;

και οι διαμομες ubuntu με αφηνουν να δω αυτα τα αρχεια χωρις κωδικο. οι διανομές debian όχι.απο arch μόνο αυτή.η εγκατάσταση έγινε με τον calamares.το σύστημα των αρχείων είναι runit ,ίσως δεν το διατύπωσα σωστά.

1 «Μου αρέσει»

32 bit έκδοση υπάρχει; Επίσης, γιατί fat32 για αρχεία; Έχει πολλούς περιορισμούς. Αφού δεν έχεις Windows κάνε ext4 εκεί και κάνε να χρησιμοποιείται για /usr και /home

Εξακολουθείς να μην το διατυπώνεις σωστά. Το runit όπως και το systemd είναι ένας process supervisor για την εκκίνηση και τη διαχείριση λειτουργιών του συστήματος.

2 «Μου αρέσει»

ετσι ειναι. εγω δεν το διατυπωσα σωστα

1 «Μου αρέσει»

συμφωνώ μαζί σου. fat για σχεδόν ένα τέρα δεν βγάζει πολύ νόημα. Αν έχει κάποιος windows το λογικό είναι να χρησιμοποιήσει ntfs. Αν έχει μόνο λίνουξ γιατί όχι απλά ext4; Το fat θα μπορούσε να είναι σε κάποιες περιπτώσεις χρήσιμο, μπορεί πχ να τρέχει και κάποιο άλλο παράξενο λειτουργικό αλλά και πάλι δεν βλέπω νόημα να είναι τόσο μεγάλο.

1 «Μου αρέσει»

τοτε που το εκανα δεν ηξερα οπως τωρα. δεν μου δημιουργει καποιο προβλημα. αλλα αν κανω φορματ απο fat32 σε ext4 αυτο το διαμερισμα θα χαθουν τα αρχεια; και ειναι πολλα και δεν θελω να τα χασω

Θα χαθούν αλλά μπορείς να τα αντιγράψεις πρώτα.

@MetFM σε τι setup το έχεις εγκαταστήσει; Πως πάει από ταχύτητα;

ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ταχυτητα. το λαπτοπ ειναι μοντελο 2015. hp

  Type: Laptop System: HP product: HP Notebook v: Type1ProductConfigId 
  serial: <root required> 
  Mobo: HP model: 80CC v: 99.41 serial: <root required> UEFI: Insyde v: F.1F 
  date: 12/01/2015 
CPU:
  Topology: Quad Core model: AMD A6-6310 APU with AMD Radeon R4 Graphics 
  bits: 64 type: MCP L2 cache: 2048 KiB 
  Speed: 998 MHz min/max: 1000/1800 MHz Core speeds (MHz): 1: 998 2: 1001 
  3: 998 4: 998 

6gb ram . η εντολη inxi -F λεει ομως 4800mb.

1 «Μου αρέσει»

Μαλλον γιατι το υπολοιπο της RAM εχει παει στην καρτα γραφικων

3 «Μου αρέσει»

Τώρα να ρωτήσω εγώ σα νέος 2-3 πράγματα ?

  1. Τι πλεονέκτημα έχει η μη ύπαρξη systemd στην πράξη? Δεν έχω καταλάβει καλά τι εστί systemd ακριβώς και διαβάζω τελευταία να μάθω αλλά οι πιο πολλές διανομές το χρησιμοποιούν.

  2. Πως έβαλες το xfce σε 2-3 λεπτά? Αν δεν υπάρχει επίσημη έκδοση xfce δεν διατρέχει κάποιο θέμα η διανομή?

  3. Σε σχέση με άλλες arch διανομές είναι φιλικότερο?
    Για παράδειγμα το arcolinux ή το archman είναι πιο δύσκολα σε νεοεισερχόμενους ?

  1. Υπάρχει μία ολόκληρη αντιπαράθεση σχετικά με το systemd, την τεχνική του αρτιότητα, τον τρόπο με τον οποίο “επιβλήθηκε” σε πάρα πολλές διανομές κτλ κτλ. Σχετική κουβέντα (αν και περιορισμένης έκτασης - ευτυχώς, λέω γω) υπάρχει και σε αυτό το φόρουμ. Στην πράξη, ένας τελικός desktop user μιας φροντισμένης διανομής δεν θα ασχοληθεί ποτέ με το αν κάτω από το καπώ της διανομής του υπάρχει systemd ή κάτι άλλο.

  2. Αν δεν υπάρχει “επίσημη” έκδοση το θέμα μπορεί να είναι τι preconfiguration υπάρχει. Δηλαδή ποιες είναι οι default ρυθμίσεις και η default εμφάνιση μόλις εγκατασταθεί και πόσο όμορφα, καλά και αυτόματα δένει με όλη την υπόλοιπη διανομή. Μπορεί να χρειαστεί κάποιο tweaking μόλις το εγκαταστήσεις. Όχι φοβερά πράματα συνήθως, αλλά αν βάλεις ένα desktop environment που το προσφέρει προρυθμισμένο η διανομή τα πράματα είναι πολύ πιο “γυαλισμένα”.

2 «Μου αρέσει»

1.στην πραξη εγω δεν καταλαβα κατι με την χρηση runit η systemd . 2,στο arch η ταχητητα που μπορεις να βγαζεις οτιδηποτε ειναι απιστευτη, με την προυποθεση βεβαια οτι υπαρχει καποια πειρα. μπορω να βαλω οτι περιβαλλον θελω και ολα δουλευουν ρολοι.
3. υπαρχει εγκαταστατης calamares οποτε ειναι φιλικο θα ελεγα.

2 «Μου αρέσει»

εγκατεστησα προσφατα σε ενα αρχαιο dell την εκδοση xfce με openrc. πηγαινει παρα πολυ καλα πολυ καλυτερα απ οτι περιμενα. αυτο το λαπτοπ το ανοιγω πολυ λιγο μια δυο φορες το μηνα οποτε ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει με τις ενημερωσεις. το arch απ οτι εχω διαβασει δεν εχει τοσο συχνες ενημερωσεις.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό που το διάβασες;; Είμαι πολύ περίεργος :smile:

δεν το διατυπωσα σωστα. εχω διαβασει οτι εχει πολυ συχνες ενημερωσεις, αλλα στην πραξη ειδα οτι δεν ισχυει και τοσο.

Να σημειωθεί ότι μπορείς να ρυθμίσεις πόσο συχνά έρχονται ενημερώσεις.

1 «Μου αρέσει»

Δεν το «έχουν αυτοί». Είναι δυνατότητα του pacman και καλό θα ήταν να αποφεύγεις να το χρησιμοποιείς γιατί οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε «partial upgrades». Αν αναφέρεται κάπου ως σύσταση, είναι ανεύθυνο.

Απλοποιημένα, το -Sy θα εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση του πακέτου, ενώ τα υπόλοιπα πακέτα του συστήματος θα βρίσκονται σε προγενέστερη έκδοση. Έτσι, ο κίνδυνος εκτείνεται από το να μη λειτουργεί το πακέτο που εγκατέστησες (π.χ. γιατί χρειάζεται την Χ έκδοση κάποιας βιβλιοθήκης ενώ εσύ έχεις την Χ-1) μέχρι το να διαλύσεις εντελώς το σύστημά σου.

1 «Μου αρέσει»