Αργό ξεκίνημα με Opera

Είπα να δοκιμάσω και τον περιηγητή Opera.Toν εγκατέστησα,από τις έτοιμες προς εγκατάσταση εφαρμογές και το πρόβλημα που παρουσιάζει είναι αργό ξεκίνημα(θέλει περίπου ένα λεπτό τη στιγμή που ο Chrome ή o Firefox ξεκινούν σε δευτερόλεπτα).Τον απεγκατέστησα και τον εγκατέστησα και πάλι αλλά χωρίς θετικό αποτέλεσμα.Καμία βοήθεια;

Είμαι χρήστης opera σε linux και κινητό αλλά πάντα κατεβάζω από το https://www.opera.com ποτέ δεν έμεινα ευχαριστημένος από τις εκδόσεις που προτείνει η canonical. Δεν κάνεις μια απεγκατάσταση και install το deb από το επίσημο του opera. Εμένα πάει μια χαρά σε ubuntu 20.04

1 «Μου αρέσει»

Μπορεί να είναι snap πακέτο αυτό που εγκαθιστάς για τα οποία αρκετά (περισσότερα μάλλον) έχουν αργό ξεκίνημα αλλά αυτό υποτίθεται συμβαίνει μόνο στο πρώτο τρέξιμο.

1 «Μου αρέσει»

Κι εγώ 20.04 τρέχω.Να ρωτήσω πως γίνεται η διαδικασία που ανέφερες;Aπεγκατάσταση μεσω terminal ή από το Ubuntu software με αφαίρεση;Εγκατάσταση;

@gpap Απο εκει που το εγκατέστησες θα το αφαιρέσεις. Υποθέτω απο το ubuntu software.

Εδω λες πως τον απεγκατεστησες κ τον ξαναεγκατεστησες, αρα μηπως ρωτας κατι αλλο και δεν κατάλαβα σωστα;

Αυτο που σου προτείνω ειναι , πήγαινε στο ubuntu software και απεγκατεστησε το opera. Το snap του opera ειναι για τα μπαζα

Μετα πήγαινε στην σελίδα του opera που σου δινω πιο πανω και κατέβασε το deb αρχειο και κανε το εγκατάσταση.

Το πρόβλημα λύθηκε,ξεκίνημα του opera σε 2 sec!
Ευχαριστώ για το χρόνο και τις οδηγίες!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.