Αργό boot σε 18.04

καλημερα εχω ενα θεμα εχω ubuntu 18.04 καθε φορα που ανοιγο τον υπολογιστη αργει να μπει στο κεντρικο μενου αργει να ανοιξει η οθονη παλια δεν ειχα θεμα ειχα ubuntu 19.04. γνωριζει κανεις αν ειναι θεμα software? η καρτα γραφικων παιρνει την κατηφορα για τον καδο

1 «Μου αρέσει»

Χωρις μεγαλες γνωσεις σε τοσο βαθος, εγω θα παταγα το esc κατα το boot για να δω σε πιο σημειο σταματαει η εκκινηση

1 «Μου αρέσει»

Και δώσε στο τερματικό

systemctl --failed

μήπως κάποιο service δε δουλεύει

2 «Μου αρέσει»

Ομορφες καλημερες!Θα σου προτεινα να δωσεις στο τερματικο την
εντολη
cat /var/log/boot.log
Eκει ενδεχομενως να δεις καποια μηνυματα σφαλματος τα οποια ειναι
μαρκαρισμενα με FAILED.
Κανε copy paste το κειμενοαπο το τερματικο εδω στο φορουμ για να δουν οι φιλοι πως μπορουν να σε βοηθησουν.

3 «Μου αρέσει»

Συγκεκριμένα

sudo cat /var/log/boot.log | grep -i failed
2 «Μου αρέσει»

Το systemd παρέχει ένα εργαλείο που ονομάζεται systemd-analyze που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δείξει λεπτομέρειες σχετικά με της διαδικασία εκκίνησης, συμπεριλαμβανομένου ενός διαγράμματος svg που δείχνει διεργασίες που περιμένουν τις εξαρτήσεις τους.

Για να δεις πόσος χρόνος σπαταλήθηκε σε kernelspace (πυρήνας) και userspace (προγράμματα) κατά την διάρκεια της εκκίνησης απλά πληκτρολόγησε:
systemd-analyze

Για να δεις την λίστα με τις διεργασίες εκκίνησης, ταξινομημένες ανά τον χρόνο που διήρκεσαν κατά την εκκίνηση:
systemd-analyze blame

Κάποιες διεργασίες δεν ξεκινούν αν δεν ξεκινήσουν επιτυχώς κάποιες άλλες. Για να δεις ποιες είναι αυτές:
systemd-analyze critical-chain

Μπορείς επίσης να δημιουργήσεις ένα αρχείο .SVG το οποίο περιγράφει με γραφικό τρόπο την διαδικασία εκκίνησης, περίπου όπως το Bootchart:
systemd-analyze plot > plot.svg

Πληκτρολογώντας την παραπάνω εντολή θα δημιουργήσει ένα αρχείο vector στο home σου με όνομα plot.svg το οποίο αναπαριστά όλη την διαδικασία εκκίνησης του υπολογιστή σου. Εκεί μπορείς να δεις τι καθυστερεί την όλη διαδικασία.

8 «Μου αρέσει»
● configure-printer@usb-002-005.service loaded failed failed Configure Plugged-In Printer
● configure-printer@usb-002-007.service loaded failed failed Configure Plugged-In Printer
● NetworkManager-wait-online.service loaded failed failed Network Manager Wait Online

systemd-analyze plot > plot.svg με αυτη την εντολη δεν κανει τπτ

Aγαπητε φιλε @Andreas_Creed ριξε μια ματια σε http://www.linfo.org/dmesg.htmlτο αρθρο και δωσε μας τα αποτελεσματα της
εντολης dmesg για τις usb συσκευες σου.Δοκιμασε και με αλλες παραμετρους
και ποσταρε τα εδω.

[drm:atom_op_jump [radeon]] *ERROR* atombios stuck in loop for more than 5secs aborting
[   12.315942] [drm:atom_execute_table_locked [radeon]] *ERROR* atombios stuck executing C786 (len 62, WS 0, PS 0) @ 0xC7A2

μονο αυτο μου το βγαζει με κοκκινο κατι λεει για την καρτα γραφικων

τι κάρτα γραφικών έχεις; αν είναι πολύ καινούργια amd δεν είναι καλό το 18.04

Φιλε @Andreas_Creed δωσε μας τα αποτελεσματα της εντολης
lspci -nn |grep VGA
Ετσι θα δουμε τι καρτα γραφικων εχεις.
Επισης με μια προχειρη αναζητηση βρηκα αυτο το λαβρακι απο το
διαδικτυο προκειται για bug του kernel δες εδω
https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=51381
Δωσε μας και τα αποτελεσματα της εντολης
uname -a
Eτσι θα δουμε και τον πυρηνα που χρησιμοποιεις.

2 «Μου αρέσει»

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Caicos [Radeon HD 6450/7450/8450 / R5 230 OEM] [1002:6779]

Linux andreas-furious 5.0.0-29-generic #31~18.04.1-Ubuntu SMP Thu Sep 12 18:29:21 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Καλησπέρα @Andreas_Creed, όπως προείπα

κοίταξες στον Home φάκελό σου και δεν έχει δημιουργήσει αρχείο με όνομα plot.svg;

1 «Μου αρέσει»

Dωσε μας τα αποτεεσματα της εντολης
lsmod | grep radeon
Eτσι θα δουμε ποιο kernel module χρησιμοποιοει η καρτα γραφικων σου.
Μια ερωτηση ακομα κοιταξες στον διαχειριστη οδηγων αν σου προτεινει
κλειστο οδηγο για την καρτα γραφικων σου η οχι?
Ριξε και μια ματια στο αρθρο αυτο:https://www.linuxtechi.com/top10-things-after-installing-ubuntu-18-04/

δεν είναι και τόσο καινούργια ώστε να περιμένω ότι φταίει η παλιά έκδοση ubuntu.

Επισης φιλε @Andreas_Creed δωσε μας και τα αποτελεσματα της εντολης
dmesg | grep -i vga
Ekei ενδεχομενως να δουμε και αλλα στοιχεια που βοηθανε.

radeon 1449984 13
ttm 102400 1 radeon
drm_kms_helper 180224 1 radeon
drm 479232 6 drm_kms_helper,radeon,ttm
i2c_algo_bit 16384 1 radeon

[[ 0.218151] pci 0000:01:00.0: vgaarb: setting as boot VGA device [ 0.218151] pci 0000:01:00.0: vgaarb: VGA device added: decodes=io+mem,owns=io+mem,locks=none [ 0.218151] pci 0000:01:00.0: vgaarb: bridge control possible [ 0.218151] vgaarb: loaded [ 0.960220] fb0: VESA VGA frame buffer device [ 5.700244] snd_hda_intel 0000:01:00.1: Handle vga_switcheroo audio client [ 5.707455] fb0: switching to radeondrmfb from VESA VGA [ 6.661461] [drm] VGA-1