Αργό boot εφαρμογών μετά από ενημέρωση του πυρηνα

Καλησπέρα
Μετά την τελευταία ενημερωση του πυρήνα που είχα κάνει παρατηρώ ότι κάποιες εφαρμογές οταν παω να τις ανοίξω αργούν χαρακτηριστικά.
Π.χ anydesk αλλά και άλλες.
Καθαρίσα την cache αλλά πάλι το κάνει.
Δεν έχει βαρύνει το μηχάνημα στο σύνολο του όχι
Αυτό το κάνει σε μερικές εφαρμογές αλλά είναι σπαστικό όμως.
Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα,

Το output της συγκεκριμένης εντολής ίσως μας δώσει κάποια εικόνα

systemd-analyze blame

τι γραφικο εχεις επανω? ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα σε εγκατασταση LMDE4 με xfce (το xfce ειναι GTK2/GTK3, δηλαδη ειναι βασισμενο πανω στο gnome). ειχα προσεξει οτι κυριως αργουσαν να ανοιξουν καποια προγραμματα που ηταν σε GTK3 (οχι ολα τα GTK3 προγραμματα. μονο καποια απο αυτα). ολα τα GTK2 προγραμματα λειτουργουσαν κανονικα. παιδευομουν μερες με αυτο το πραγμα, και ακρη δεν εβγαλα. ακομα και οταν ανοιγα τα προβληματικα προγραμματα απο terminal, για να δω αν θα εμφανισει καποιο σφαλμα η, κατι, που θα με κατατοπιζε σχετικα, δεν εβγαζε τιποτα. τελικα εφτιαξε απο μονο του μετα απο καμια βδομαδα (ισως διορθωθηκε απο καποιο update? δεν εχω ιδεα)

τελικα εβγαλες ακρη γιατι γινεται αυτο? στο κανει ακομα? εφτιαξε? και αν ναι, πως?

σε καποια προγραμματα παιζει μια πολυ μικρη πιθανοτητα να ειναι απο τα themes. στο LMDE μου εχει φτιαξει αυτο εδω και μηνες, αλλα 2 συγκεκριμενα προγραμματα (το qt5ct και το xfce appearance) αρνουνταν ακομα να λειτουργησουν σωστα μεχρι χθες. εκαναν 15 ωρες να ανοιξουν, και η αποκριση τους ηταν αθλια μεχρι χθες

για ασχετο λογο αποφασισα χθες να πεταξω ΟΛΑ τα προεγκατεστημενα themes του mint (δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε, εχω μονιμα το high contrast). πεταω το mint-artwork και εφυγαν ολα. εμειναν εγκατεστημενα μονο καποια gnome-themes (clearlooks, adwaita, industrial, mist, high contrast, τα κλασσικα δηλαδη του gnome)

μετα ανοιξα να δω καποια ρυθμιση στο qt5ct (qt5 settings). και ειδα με εκπληξη οτι εκει που εκανε καπου 20" να ανοιξει, τωρα ανοιγει αμεσα. το ιδιο και το xfce appearance που εκανε περιπου τον ιδιο χρονο και τωρα ανοιγει αμεσα, και αποκρινονται και τα 2 αμεσα σε οτι αλλαγες κανω

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: αν χρησιμοποιειτε καποιο απο τα themes του mint (mint-y, mint-y-dark, mint-x, κλπ), ΜΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ το mint-artwork, (το οποιο περιεχει τα themes αυτα), γιατι μετα θα μεινετε με ενα γραφικο που θα μοιαζει σαν windows95. ζημια στο συστημα δεν θα προκληθει, αλλα θα εχετε ενα κακασχημο γραφικο