Αργό boot εφαρμογών μετά από ενημέρωση του πυρηνα

Καλησπέρα
Μετά την τελευταία ενημερωση του πυρήνα που είχα κάνει παρατηρώ ότι κάποιες εφαρμογές οταν παω να τις ανοίξω αργούν χαρακτηριστικά.
Π.χ anydesk αλλά και άλλες.
Καθαρίσα την cache αλλά πάλι το κάνει.
Δεν έχει βαρύνει το μηχάνημα στο σύνολο του όχι
Αυτό το κάνει σε μερικές εφαρμογές αλλά είναι σπαστικό όμως.
Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα,

Το output της συγκεκριμένης εντολής ίσως μας δώσει κάποια εικόνα

systemd-analyze blame

τι γραφικο εχεις επανω? ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα σε εγκατασταση LMDE4 με xfce (το xfce ειναι GTK2/GTK3, δηλαδη ειναι βασισμενο πανω στο gnome). ειχα προσεξει οτι κυριως αργουσαν να ανοιξουν καποια προγραμματα που ηταν σε GTK3 (οχι ολα τα GTK3 προγραμματα. μονο καποια απο αυτα). ολα τα GTK2 προγραμματα λειτουργουσαν κανονικα. παιδευομουν μερες με αυτο το πραγμα, και ακρη δεν εβγαλα. ακομα και οταν ανοιγα τα προβληματικα προγραμματα απο terminal, για να δω αν θα εμφανισει καποιο σφαλμα η, κατι, που θα με κατατοπιζε σχετικα, δεν εβγαζε τιποτα. τελικα εφτιαξε απο μονο του μετα απο καμια βδομαδα (ισως διορθωθηκε απο καποιο update? δεν εχω ιδεα)

τελικα εβγαλες ακρη γιατι γινεται αυτο? στο κανει ακομα? εφτιαξε? και αν ναι, πως?

σε καποια προγραμματα παιζει μια πολυ μικρη πιθανοτητα να ειναι απο τα themes. στο LMDE μου εχει φτιαξει αυτο εδω και μηνες, αλλα 2 συγκεκριμενα προγραμματα (το qt5ct και το xfce appearance) αρνουνταν ακομα να λειτουργησουν σωστα μεχρι χθες. εκαναν 15 ωρες να ανοιξουν, και η αποκριση τους ηταν αθλια μεχρι χθες

για ασχετο λογο αποφασισα χθες να πεταξω ΟΛΑ τα προεγκατεστημενα themes του mint (δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε, εχω μονιμα το high contrast). πεταω το mint-artwork και εφυγαν ολα. εμειναν εγκατεστημενα μονο καποια gnome-themes (clearlooks, adwaita, industrial, mist, high contrast, τα κλασσικα δηλαδη του gnome)

μετα ανοιξα να δω καποια ρυθμιση στο qt5ct (qt5 settings). και ειδα με εκπληξη οτι εκει που εκανε καπου 20" να ανοιξει, τωρα ανοιγει αμεσα. το ιδιο και το xfce appearance που εκανε περιπου τον ιδιο χρονο και τωρα ανοιγει αμεσα, και αποκρινονται και τα 2 αμεσα σε οτι αλλαγες κανω

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: αν χρησιμοποιειτε καποιο απο τα themes του mint (mint-y, mint-y-dark, mint-x, κλπ), ΜΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ το mint-artwork, (το οποιο περιεχει τα themes αυτα), γιατι μετα θα μεινετε με ενα γραφικο που θα μοιαζει σαν windows95. ζημια στο συστημα δεν θα προκληθει, αλλα θα εχετε ενα κακασχημο γραφικο

όχι φίλε μου δυστυχώς . συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση. και στο boot μόλις παει να ανοιξει η αρχικη οθονη να μπω δλδ στην επιφανεια εργασιας παραμενει η οθονη μισοσκοτεινη για 1 με 2 δευτερολεπτα. μαλλον θελει ενα format , σκεφτομαι να δοκιμασω ειτε αλλη διανομη είτε και αλλο desktop αλλα δεν προλαβαινω.

Δοκίμασες να εκτελέσεις τις εφαρμογές που αργούν ν’ ανοίξουν απ’ το τερματικό? Έτσι μπορεί να εμφανιστεί κάποιο σφάλμα και να εντοπίσεις τι μπορεί να φταίει. Τώρα τα 1-2 δευτερόλεπτα για την εμφάνιση της επιφάνειας εργασίας δε θεωρείται καθυστέρηση και ίσως οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που ξεκινά αυτόματα με το login, οπότε μπορείς να ελέγξεις τις εφαρμογές αυτόματης εκκίνησης από τις ρυθμίσεις.

Όλες αργούν. Δεν είναι δλδ μια ή δύο.

Το anydesk ανοίγει στα δεξιά στο ρολόι με το bootαρσιμα αλλά δεν μου το έκανε πριν γιατί την έχω καιρό την εφαρμογή.

Το βρήκα. Ήταν το άπλετ της φωτεινότητας που έκανε το θέμα. Τα είχα ξεχασμένα χαμηλωμένα κ έκανε ό,τι έκανε. Τα ανέβασα τέρμα κ τώρα όλα οκ

2 «Μου αρέσει»

αυτο παιζει να ειναι ενα απο τα πιο παραλογα bugs που εχω ακουσει (για λινουκς μιλαμε βεβαια τι αλλο θα περιμενα εκτος απο παρανοικα ηλιθια bugs?)

οτι το ρυθμιστακι της φωτεινοτητας εφταιγε που κολλαγανε τα προγραμματα, αυτο και αν δεν ειναι απο τα πιο ασχετα πραγματα που θα μπορουσε να φταιει

μονο στο λινουκς εχω ακουσει και εχω βιωσει bugs τοσο ηλιθια και παραλογα, που σε κανουν να θελεις να χρησιμοποιησεις το παραθυρο για πορτα

1 «Μου αρέσει»

Τι να πω; Πραγματικά κουφό. Μια άσχετη εφαρμογή μου προκαλούσε μπέρδεμα τσάμπα. Και δεν ήταν κάποια ρύθμιση να πω τίποτα…απλά είχα χαμηλώσει όλες τις ρυθμίσεις να είναι λίγο πιο σκούρα η οθόνη. Και όμως ο,τι εφαρμογή πήγαινα να ανοίξω έκανε σχεδόν 30 δευτερόλεπτα μέχρι να ανοίξει.
Μόλις επανέφερα την φωτεινότητα στο τέρμα σε όλα… μπαμ έγινε!!!

1 «Μου αρέσει»

Αν θέλεις δοκίμασε χειροκίνητα με το xrandr. Οδηγίες εδώ.

Κάνω 2 υποθέσεις. Πως κάτι άλλο φταίει και φτιάχτηκε μόνο του σε μια αναβάθμιση μετά από reboot. Πως το applet δεν κάνει χρήση του μηχανισμού του xrandr αλλά κάνει κάποιο καθολικό postprocessing, αν και το θεωρώ μάλλον απίθανο.

Αν είναι bug είναι από τα πλέον ενδιαφέροντα που έχω δει.

1 «Μου αρέσει»

Δεν χρειάζεται γιατί απλά επανέφερα όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα. Δηλαδή όλα τέρμα φωτεινά και αμέσως ξεκόλλησε το ρημαδι🤣

@perry, ασχετο, αλλα τι γραφικο χρησιμοποιεις? στο LMDE που εχω εγω, εχω βαλει xfce και εχω προσεξει οτι στο ρυθμιστακι φωτεινοτητας αναφερει 2 επιλογες. οταν ενεργοποιεις το ρυθμιστακι για να ελεγχει τη φωτεινοτητα αναφερει οτι χρησιμοποιει DPMS. οταν απενεργοποιεις τη ρυθμιση φωτεινοτητας απο το ρυθμιστακι, αναφερει οτι χρησιμοποιειται το X11. μηπως εχει να κανει τιποτα με το Χ11 και μπαγκαρει καπου? τεσπα

@Asfodelus, το xrandr το χρησιμοποιω πολυ στο desktop που δεν εχει κουμπια για ρυθμιση φωτεινοτητας, ουτε υπαρχει δυνατοτηττα να χρησιμοποιησω καποιο γραφικο ρυθμιστακι. αν χρησιμοποιησει το xrandr δεν αρκει μονο η μειωση φωτεινοτητας, αλλα πρεπει να ρυθμιστει και το gamma correction για να μην φαινεται η εικονα μια σκετη μαυριλα και αφυσικη

αν μειωσει μονο τη φωτεινοτητα θα γινει ολο μια μαυριλα και δεν θα βλεπει τιποτα. αν μειωσει τη φωτεινοτητα και ανεβαζει το gamma (το gamma θα πρεπει να αυξηθει το ιδιο και στα 3 χρωματα, red, green, blue, για να μην αλλοιωσει χρωματικα την εικονα), θα εχει εικονα πολυ μικροτερης φωτεινοτητας, αλλα δεν θα χανει καθολου λεπτομερειες. απλα θα ειναι λιγο μειωμενης αντιθεσης

μπορει για παραδειγμα να κανει αυτο (το LVDS-0 το εβαλα απλα σαν παραδειγμα):

xrandr --output LVDS-0 --brightness 0.6 --gamma 1.5:1.5:1.5

αν δει οτι δεν τον βολευει το επαναφερει ετσι:

xrandr --output LVDS-0 --brightness 1 --gamma 1:1:1

αυτες ειναι οι default ρυθμισεις του συστηματος

εγω για να μην καθομαι να γραφω και να ξαναγραφω, εχω φτιαξει ενα looping χαζοσκριπτακι, που απλα βαζω gamma/brightness εκει που τα θελω και τα ρυθμισει μονο του. αν κανω καμια βλακεια καταλαθος και σβησει τελειως η οθονη, απλα παταω «enter» και κανει reset στις default ρυθμισεις συστηματος:

while true
	do
		echo -e "set gamma output:[0|<enter>(reset)] 	\c"	&&	read	"output"
			if [ "$output" == "0" ]
				then
					echo -e "set gamma/brightness:	\c"	&&	read	"gamma"	"brightness"
					xrandr --output DVI-I-1 --gamma "$gamma" --brightness "$brightness" &
					read && reset
			fi
			if [ "$output" == "" ]
				then
					xrandr --output DVI-I-1 --gamma 1:1:1 --brightness 1 &
					read && reset
			fi
	done
2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.