Αργή φόρτωση Linux Mint από SSD;

Καλησπέρα σας.

Σύντομη ερώτηση: Είναι φυσιολογικό τα linux mint 20 να κάνουν περίπου 1 λεπτό και 40 δευτερόλεπτα να φορτώσουν από (καινούριο και άδειο) ssd;

Να προσθέσω κάποιες πληροφορίες που ίσως βοηθήσουν.
Άλλαξα πρόσφατα το setup μου και προχώρησα σε εγκατάσταση linux mint 20 cinnamon.
Πλέον, στον υπολογιστή μου έχω 3 δίσκους (2 ssd και 1 hdd). Στον έναν ssd έχω βάλει μονο mint, στον άλλον ssd μόνο windows 10 και τον hdd τον εχω κοινή χρήση για αποθήκευση αρχείων και back up.

(Υποψιάζομαι πως αν ο χρόνος που κάνουν να φορτώσουν τα mint είναι πράγματι αδικαιολόγητος τότε κάποιο λάθος έχει γίνει στις ρυθμίσεις και όταν επιλέγω στον GRUB τα mint αναζητεί πρώτα σε άλλον δίσκο για να τα φορτώσει και ψάχνει μέχρι να βρει τον σωστό)

1 «Μου αρέσει»

Πηγή https://www.freedesktop.org/software/systemd/man/systemd-analyze.html
Αυτά είναι 5 παραδείγματα για την ανάλυση των διαδικασιών εκκίνησης και βρίσκουν κάποια περιττά
διαδικασία που επιβραδύνει το σύστημά σας.
Δώσε σε τερματικό

systemd-analyze time

systemd-analyze blame

systemd-analyze critical-chain

systemd-analyze --user dump

Παράδειγμα με ssd Patriot 125GB (μέτριας ποιότητας)

[joe@joe-desktop ~]$ systemd-analyze blame
3.607s NetworkManager-wait-online.service                                      >
1.906s systemd-udev-settle.service                                             >
1.574s lvm2-monitor.service                                                    >
1.239s udisks2.service                                                         >
 643ms dev-sda1.device                                                         >
 607ms systemd-logind.service                                                  >
 470ms lightdm.service                                                         >
 370ms systemd-udevd.service                                                   >
 330ms snapd.service                                                           >
 315ms upower.service                                                          >
 270ms systemd-journald.service                                                >
 267ms var-lib-snapd-snap-pokerth-1.mount                                      >
 265ms var-lib-snapd-snap-core18-1885.mount                                    >
 265ms var-lib-snapd-snap-snapd-9279.mount                                     >
 221ms polkit.service                                                          >
 210ms tlp.service                                                             >
 199ms systemd-random-seed.service                                             >
 151ms avahi-daemon.service                                                    >
 146ms NetworkManager.service                                                  >
 139ms systemd-journal-flush.service                                           >
 128ms org.cups.cupsd.service                                                  >
 117ms geoclue.service                                                         >
  92ms user@1000.service                                                       >
  88ms systemd-udev-trigger.service                                            >
  70ms ModemManager.service                                                    >
  55ms modprobe@drm.service                                                    >
  50ms systemd-modules-load.service                                            >
  32ms lm_sensors.service                                                      >
  26ms systemd-fsck@dev-disk-by\x2duuid-0b16fece\x2d4292\x2d4749\x2d8af6\x2deb1>
  26ms add-autologin-group.service                                             >
  25ms dev-loop1.device                                                        >
  23ms systemd-tmpfiles-setup-dev.service                                      >
  22ms colord.service                                                          >
  20ms wpa_supplicant.service                                                  >
  19ms systemd-tmpfiles-setup.service                                          >
  19ms systemd-remount-fs.service                                              >
  18ms systemd-binfmt.service                                                  >
  16ms dev-hugepages.mount                                                     >
  16ms dev-mqueue.mount                                                        >
  15ms systemd-tmpfiles-clean.service                                          >
  15ms sys-kernel-debug.mount                                                  >
  14ms sys-kernel-tracing.mount                                                >
  13ms systemd-sysctl.service                                                  >
  13ms kmod-static-nodes.service                                               >
  12ms linux-module-cleanup.service                                            >
   9ms user-runtime-dir@1000.service                                           >
   8ms tmp.mount                                                               >
   8ms home.mount                                                              >
   7ms systemd-user-sessions.service                                           >
   6ms systemd-update-utmp.service                                             >
   5ms sys-fs-fuse-connections.mount                                           >
   5ms proc-sys-fs-binfmt_misc.mount                                           >
   4ms zfs-import-scan.service                                                 >
   4ms rtkit-daemon.service                                                    >
   4ms dev-loop0.device                                                        >
   3ms zfs-mount.service                                                       >
   3ms sys-kernel-config.mount                                                 >
 558us snapd.socket 

Δες επίσης και στο startup αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που δεν χρειάζεσαι και επιβαρύνει ασκοπα.

1 «Μου αρέσει»

Μένει πολύ ώρα στο logo του Mint; Έχω το ίδιο πρόβλημα, από το mint 19, με SSD αλλά σε έναν παλιό core 2 duo.

Βγάλε τον σκληρό των Windows και κάνε ένα boot και πες μας αν δεις διαφορά. Αν έχεις τις γνώσεις βγάλε το quiet splash από τις παραμέτρους του πυρήνα για να έχεις μια πιο ξεκάθαρη εικόνα του boot

1 «Μου αρέσει»

Ίσως κάποιο service καθυστερεί την εκκίνηση. Νομίζω πατώντας κάποιο από τα πλήκτρα πανω/κατω/δεξια/αριστερα στο πληκτρολόγιο γίνεται εναλλαγή στην κονσόλα, οπού μπορείς να δεις τα μηνύματα. Αν δεις κάτι του τύπου:
“A start job is running for service…”
μπορείς να καταλάβεις ότι αυτό το service είναι υπεύθυνο για την καθυστέρηση οπότε εντοπίζεις έτσι το πρόβλημα.

Λύθηκε το πρόβλημα!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Τρέχοντας την εντολη systemd-analyze critical-chain παρατήρησα ότι το sysinit.target έκανε ενάμιση λεπτό να φορτώσει.
Το έλυσα αλλάζοντας την τιμή UUID του swap partition στο αρχείο /etc/fstab.

2 «Μου αρέσει»

Βρισκω πιο ευελικτο να παιζω με swap file. Διαβασε εδω τα βηματα. Οι εντολες ισχυουν για ολες τις διανομες. Ειναι οπισθοδρομικο να κοβουμε partitions για swap στις μερες μας :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.