Αργή εγκατάσταση

Γεια σας,
Κάνω εγκατάσταση linux mint cinnamon για πρώτη φορά…
με rufus έφτιαξα usb και έκανα boot για ενα hdd άδειο.
αργεί πολύ
είμαι στην οθόνη που δείχνει το browse web εδω και πολύ ώρα…
τι να κανω?

Καλησπέρα, ακύρωσε τη διαδικασία και επανέλαβε την. Μου είχε τύχει και εμένα στο παρελθόν.

έκανα επανεκκίνηση απο κουμπάκι και προχώρησε αρκετά
αλλά τώρα πάλι φράκαρε κάπου πάνω από τη μέση αυτή τη φορά…
να ξανακανω επανεκκίνηση…!

Άλλαξε την θύρα USB και αν δε δεις προκοπή πρέπει να το ξαναγραψεις η ακόμα και να το ξανακατεβασεις.

οκ
εχω φτάσει στο restart
να βγαλω το στικακι για να κανω επανεκκίνηση??

Ναι κανε και κοίτα τι θα γινει

οκ
έχω κόψει και το wifi…

Βέβαια έχε υπόψη σου ότι αυτό σε κάποιες περιπτώσεις σχετίζεται και με προβληματικό σκληρό δίσκο

δεν γνωριζω αν είναι προβληματικός… με τα windows δούλευε…
αν λα πανε καλά εχω σκοπό να το μεταφέρω στον ssd
γυρνάει το κυκλακι κέρσορας πόση ώρα πρέπει να περιμένω να γίνει η επανεκκίνηση?

Κανονικά πρέπει να γίνει γρήγορα η επανεκιννηση. Ψυλιαζομαι ότι δεν έχει γίνει σωστή εγγραφή στο USB πάντως

το κατέβασα απο το επίσημο σαιτ μέσο torrent και το έφτιαξα με rufus
αποτι φαίνεται φορτώνει οκ… μου ζήτησε κοδ πρόσβασης οκ
Για να δω

απο που το βγάζουμε το password?
το εχω σε οθόνη μεγάλη και τα γράμματα ειναι μικρά και γενικά τα εικονίδια οχι καθαρά

Δεν έχω το linux mint οπότε δεν ξέρω να σε βοηθήσω.Κοιτα στο μενού έχει ένα σωρό ρυθμίσεις εκεί θα βρεις και πως να αλλάξεις την ανάλυση στην οθόνη και σίγουρα έχει και πως να βγάλεις το password στους χρήστες ή users αν το έχεις στα αγγλικα

Καλησπέρα και καλώς ήρθες @bjr

Κάνε ένα κόπο και ξανα κατέβασε το iso (ίσως το παρόν iso κατέβηκε προβληματικό) και καψε το στο usb αυτή τη φορά με το etcher

σ’ευχαριστω
θα συνεχίσω αύριο είμαι πολύ ώρα εδώ ταπεξα…

1 «Μου αρέσει»

γιατι μηχανημα μιλαμε; αν ειναι παλιο ή το δίκτυο σου αργο μπορεί να αργει η εγκατάσταση.

γεια σας και παλι,
είμαι καινούριος στα linux
ξανακάνω ολη τη διαδικασία κατεβάζω το balenaEtcher αντί για το rufus και το cinnamon 20.3 - 68 bit iso.
το pc ειναι Asus M3A78-EM 8g ram
εχω μια απλή εξωτερική κάρτα ήχου με usb (ελπίζω να μη παρουσιαστεί πρόβλημα εδώ)
η κάρτα οθόνης είναι ενσωματωμένη
είχα τα W7 εκανα αναβάθμιση σε W10 και έχω πολλα προβλήματα οπότε λέω να βάλω linux να δω πως θα παει. An αυτο πάει καλά στη συνέχεια θα χρειαστεί να κάνω το ίδιο και σε ένα lap-top

1 «Μου αρέσει»

Ξεκινωντας, καλο ειναι να κανεις εγκατασταση απο τις πισω θυρες usb και οχι απο τις μπροστινες. Θα προτεινα αν παρουσιαζεται το προβλημα με το συγκεκριμενο iso να κατεβαζες κατι διαφορετικο . Πχ elementary os.

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @bjr στην παρέα μας :hugs:
Δες και αυτό το άρθρο που είχα γράψει σχετικά με το etcher

1 «Μου αρέσει»

λοιπόν σας ευχαριστώ και εύχομαι καλό μήνα
αποτι φαίνεται ολα καλά πάνε…
Πως μπορώ να βγάλω αυτο το passeword που μου εμφανίζεται στο login και συνέχεια…

2 «Μου αρέσει»