Arch installer με calamares

Διαβάζοντας σχεδόν καθημερινά το forum , και τα μηνύματα όσων προσπαθούν να εγκαταστήσουν το arch (με κάποιον εγκαταστάτη ή κάποιο script) , μπήκα και εγώ στο τρυπάκι να δοκιμάσω. Διαβάζοντας το forum αλλά και ψάχνοντας στο net βρήκα και αυτόν τον εγκαταστάτη ο οποίος βασίζεται στον calamares << calam-Arch-installer >> .Για όποιον ενδιαφέρεται τον βρίσκει εδώ
Περιμένω εντυπώσεις και γνώμες …

3 «Μου αρέσει»

Δεν τον έχω δοκιμάσει τον συγκεκριμένο installer αλλά ξέρω τον developer και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Αξίζει ωστόσο να σημειωθεί ότι η εγκατάσταση arch είναι το εύκολο κομμάτι στη συμβίωση του χρήστη με τη συγκεκριμένη διανομη.

2 «Μου αρέσει»

Να δώσω και δυο στιγμιότυπα απο εγκατάσταση

Mate

και το όμορφο Deepin

Σίγουρα είναι μία διανομή με ιδιαίτερες απαιτήσεις, και η δυσκολία της στην εγκατάσταση δεν δίνει σε κάποιους τη δυνατότητα να τη δοκιμάσουν. Με τα διάφορα θέματα που έχουν αναπτυχθεί στο forum για τη διανομή αυτή και για την εγκατάσταση της με έκαναν να βρω έναν τρόπο για να τη δοκιμάσω. Κι αν έβλεπα ότι μου άρεσες σαν διανομή και με εξυπηρετούσε στις εργασίες μου ,γιατί να μην ασχοληθώ και μαζί της, όσο μπορώ ανάλογα με το χρόνο που διαθέτω.
Από το λίγο χρόνο που έχω ασχοληθεί βλέπω ότι πρόκειται για μία διανομή του την διαμορφώνεις όπως όπως θέλεις, και με πάρα πολλές εφαρμογές που σε άλλες δεν βρίσκεις.

1 «Μου αρέσει»

εκανα την εγκατασταση με απολυτη επιτυχια χωρις κανενα προβλημα σε διαμερισμα που ηθελα εγω. στα θετικα ειναι οτι βλεπει το wifi μετα την εγκατασταση. με περιβαλλον xfce4 και τα απολυτως απαραιτητα. συγκρινομενο με το artix μονο στο μεγεθος της εγκαταστασης εδω εχει 4,8 gb kai το artix 3,9 γβ με τα ιδια πραγματα. επισης θετικο για καποιον που δεν εχει εμπειρια με το τερματικο ειναι οτι εχει ετοιμο το pamac που δεν θα το χρησιμοποιησω αφου με το τερματικο τα παω καλα.
η φωτο φοντου δικια μου απο την παραλια μας

3 «Μου αρέσει»

Αν και όσες φορές έβαλα arch το έκανα με το χέρι (με το arch wiki από δίπλα - πιστότατα), κάποια στιγμή έψαξα να βρω εγκαταστάστες. Χωρίς να τους έχω χρησιμοποιήσει, τις καλύτερες εντυπώσεις ψάχνοντας αποκόμισα από τον Archon, που τον έχουν κάνει και τον εμπλουτίζουν “δικά μας παιδιά”… :upside_down_face: :+1:

Σε ένα διπλανό thread (αν δεν κάνω λάθος) αναφέρεται και το anarchy - και αυτό μου φάνηκε καλό και χρησιμότατον!

2 «Μου αρέσει»

Με συνεχεια απο εδω, ευχαριστω τον TS και με προτροπη του billniakas κανω την παρουσιαση του γραφικου εγκαταστατη Calam-Arch-Installer.

Τώρα πλέον και για τον πιο αρχάριο χρήστη στον κόσμο του λίνουξ η εγκατάσταση arch θα είναι παιχνιδάκι σαν να βάζει ubuntu η ubuntοειδη διανομές :stuck_out_tongue: .

ετσι αποφασισα να φτιαξω μια custom διανομη με ενσωματωμενο γραφικο εγκαταστατη που θα εγκαθιστα τη διανομη αλλα οχι την τρεχουσα live iso διανομη αλλα απο μηδενικη νεα βαση, δεν ειναι τυπου manjaro που την εγκαθιστα καποιος την κανει upgrade η βαζει repos arch και βαφτιζεται arch, οχι ειναι μια τυπικη iso καθαρη arch εικονα που αντι με το χερι μπορει να την εγκαθιστα ο οποιοσδηποτε on line με γραφικο εγκαταστατη, ο γραφικος εγκαταστατης ειναι το calamares εξου και το calam-arch(καλαμαρι-αρκς) ο calamares εγκαταστατης χρησιμοποιειται κατα κορον σε debian-ubuntu manjaro kaos, mandriva, centos απλα ειναι offline εγω τον μετετρεψα online με καποιες αλχημειες στα modules-config, δεν ηταν και ευκολο ειναι σε python, δεν ειμαι γνωστης python, επεξεργαστηκα καποια configs.

Μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες το εχω μετατρεψει σε καλο επιπεδο.
Με επιλογη 9 DE Xfce, Gnome, Plasma,Cinnamon, Budgie, Openbox, I3, Mate, Deepin
Οποιος ενδιαφερεται η διανομη φιλοξενειται εδω https://sourceforge.net/projects/blue-arch-installer/
ακολουθωντας τον σχετικο οδηγο απο εμενα https://www.youtube.com/watch?v=bSDc6noeF3A

10 «Μου αρέσει»

μεγαλο μπραβο απο μενα!!

2 «Μου αρέσει»

Είναι εγκαταστάτης ή custom διανομή τελικά; Αν είναι το δεύτερο, καλό θα είναι να έχεις κάπου μια λίστα με οτιδήποτε προσάρμοσες σε σχέση με το Arch. Αν είναι απλά εγκαταστάτης, μην αναφέρεις ότι είναι διανομή.

Ίσως δεν το σκέφτηκες αλλά κάπως έτσι επιβαρύνεις ακόμα περισσότερο μια ήδη επιβαρυμένη κοινότητα με εισροή αρχάριων χρηστών, ενώ η διανομή αναφοράς δεν είναι φτιαγμένη για αρχάριους και δηλώνει ξεκάθαρα ότι δεν την ενδιαφέρει αυτό το «target group». Άντε και εγκατέστησαν το Arch. Ποιος θα τους βοηθήσει με τα προβλήματα διαχείρισης που σίγουρα θα έχουν λόγω απειρίας;

Αυτή η φράση δεν είναι και ό,τι καλύτερο ως προς την εμπιστοσύνη σε ένα λογισμικό, ιδιαίτερα όταν αυτό εγκαθιστά λειτουργικό σύστημα και προορίζεται για αρχάριους.

Δες τα παραπάνω ως καλοπροαίρετες επισημάνσεις, γιατί αυτό είναι. Και μια συμβουλή για το τέλος: κατέβαλες προσπάθεια και έφτιαξες κάτι. Μην το προωθείς κάνοντας copy-paste παντού την ίδια συγκεχυμένη παράγραφο. Δώσε μερικές σαφείς πληροφορίες για το τι κάνει ή δεν κάνει αυτό που έφτιαξες, τι διαφορετικό προσφέρει από τις εναλλακτικές, πώς σκοπεύεις να το εξελίξεις και όλα αυτά.

Και τα 2, να σου εξηγησω μερικα πραγματα ειναι custom διανομη arch δημιουργημενη με archiso scripts πακετο που δινει το επισημο archwiki https://wiki.archlinux.org/index.php/archiso

απο εκει και περα για να ενσωματωσω τον εγκαταστατη για να δουλεψει επρεπε να βαλω και καποια extra πακετα απο το aur kpmcore και λοιπα πακετα που δεν θυμαμαι μιας και στα επισημα repos του arch δεν ειναι διαθεσιμα, κανω compile τα extra πακετα και τον γραφικο εγκαταστατη απο το κυριως εγκατεστημενο συστημα μου κανοντας τα απο PKBUILD πακετα σε πακετο.pkg.tar.xz και απο εκει τα περναω στην custom arch live iso.

Αυτο θα κριθει απο το αποτελεσμα μακροχρονιας χρησης του οποιου γραφικου εγκαταστατη οποτε ειναι νωρις για συμπερασματα, αν και μεχρι τωρα στην οποια πορεια απο τα σχολια και προσωπικα email που εχω δεχτει δεν διαφαινεται κατι τετοιο περισσοτερα προβληματα συναντιουνται με χειροκινητη εγκατασταση παρα με οποιοδηποτε τυπου εγκαταστατη.

Πριν βγαλω την επισημη εκδοση απο 1-1-2020 και επειτα ανανεωνεται καθε μηνα την δοκιμαζα 2 μηνες πριν, επρεπε να παιξω με τα configs με ποια σειρα θα γινει εγκατασταση στα πακετα, πως επρεπε να βαλω στην σωστη σειρα με autologin, display manager, παρακολουθωντας το απο εδω https://github.com/endeavouros-team/Calamares_current/blob/master/settings.conf_online καποια ηταν λαθος στο πριν και μετα δεν εφτιαχνε σωστα τα users ξανα μανα δημιουργια iso δοκιμη σε vbox, δοκιμες ενας προς ενα διαφορετικο περιββαλλον μεταξυ uefi-legacy, κρυπτογραφημενη μη κρυπτογραφημενη εγκατασταση ενσωματωση bash script ξεχωριστο για τον pamac, τροποποιηση το pacstrap script για να δουλεψει στο python script packages, δηλαδη παρακολουθουσα απο πολυ καιρο πριν βγαλω την τελικη μορφη του και οταν ημουν σιγουρος για το αποτελεσμα το ανεβασα.

τωρα οσον αφορα για το τι κανει η τι δεν κανει αυτο μαλλον δεν τον ενδιαφερει τον μεσο χρηστη, ουτε το πως θα το εξελιξω το κατι παραπανω αυτο ειναι ειναι δικη μου δουλεια, η δικη μου προσφορα ειναι να δουλευει οσο γινεται απροβληματιστα και σωστα

3 «Μου αρέσει»

ο ανθρωπος που εφτιαξε τον εγκαταστατη-και μπραβο του- εχει ευθυνη για την σωστη του λειτουργια μονο. για το μετα την εγκατασταση αναλαμβανει ο χρηστης που βαζοντας arch πρεπει να ξερει οτι θα χρειαστει να μαθει πραγματα να κανει.

4 «Μου αρέσει»

Άρα μην απευθύνεσαι στους χρήστες λέγοντας ότι θα εγκαταστήσουν το Arch γιατί το τελικό αποτέλεσμα είναι άλλο. Κάνοντας αυτόν τον διαχωρισμό προστατεύεις και τη διανομή και τους χρήστες αλλά και το έργο σου από τις λανθασμένες εντυπώσεις.

Δε με κατάλαβες. Η (χειροκίνητη) εγκατάσταση του Arch δεν είναι το δύσκολο κομμάτι. Η όποια δυσκολία εκεί έγκειται στην απειρία χρηστών που θέλουν να έχουν τη διανομή (γιατί;;;), χωρίς όμως να διαθέτουν βασικές γνώσεις περί Linux.

Χρησιμοποιώντας έναν εγκαταστάτη, θα έχουν μεν ένα βασικό σύστημα, που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι ακριβώς το Arch, θα εξακολουθούν όμως να μην έχουν την απαιτούμενη εμπειρία και γνώση που χρειάζεται η διαχείρισή του.

Αν αναζητήσουν βοήθεια στο forum του Arch, οι άνθρωποι εκεί θα τους την αρνηθούν και καλά θα κάνουν, αφού δε μπορούν να ξέρουν τι στο καλό περιέχει η custom διανομή σου και δεν την υποστηρίζουν, όπως δεν υποστηρίζουν και άπειρους χρήστες που δε θέλουν καν να κάνουν τον «κόπο» να ακολουθήσουν τον επίσημο οδηγό εγκατάστασης.

Έτσι όμως καταναλώνεται χώρος στο forum για τις ερωτήσεις των άπειρων χρηστών, που δε θα έπρεπε καν να βρίσκονται εκεί, αλλά και πολύτιμος χρόνος των μελών μέχρι να καταλάβουν ότι ο τάδε χρήστης δεν εγκατέστησε το Arch αλλά κάτι custom.

Φυσικά και τον ενδιαφέρει. Δεν αναφέρομαι στις τεχνικές λειτουργίες αλλά στο παρεχόμενο αποτέλεσμα, τα έξτρα πακέτα που περιέχει κλπ. Αλλιώς γιατί να προτιμήσει αυτό και όχι μια από τις εναλλακτικές;

Θα ήταν ωραίο αν ήταν τόσο απλό, όμως η ιστορία του Arch είναι, δυστυχώς, γεμάτη από περιπτώσεις άπειρων χρηστών που κάνουν «cheat» χρησιμοποιώντας κάποιον μη υποστηριζόμενο τρόπο εγκατάστασης και μετά απαιτούν βοήθεια και κακολογούν τους προγραμματιστές και τη διανομή για τα αναπόφευκτα προβλήματα που προκαλεί αποκλειστικά η δική τους απειρία και το γεγονός ότι στην πραγματικότητα δεν εγκατέστησαν το Arch αλλά κάτι προσαρμοσμένο.

2 «Μου αρέσει»

Part1
Μπορεις να μου ορισεις τι ειναι αυτο το κατι αλλο αλλα δεν ειναι arch? τελικα τι οριζεται arch διανομη? ο τροπος εγκαταστασης η τα πακετα απο αλλα repos τυπου manjaro? να συμφωνησουμε στο δευτερο ωραια? κανω παραθεση απο ενα σχολιο στο reddit

part2
Και ξαναρωτω τι οριζεται arch ο τροπος εγκαταστασης του η τα πακετα απο ανεπισημα repos?
οταν ηταν σε πειραματικο σταδιο και το δημοσιευσα στο insomnia
τροποποιησα μια debian unstable διανομη για εξοικονομηση μεγεθους iso με τον πυρηνα 5.4.6-arch μαζι με το calamares του debian και εβαζα ανετα το arch. μετα την ενοχληση του mphxth να μου λεει τι ειναι αυτο που θα εγκαταστησει καποιος θα αναρωτιεται debian με πυρηνα arch η arch?

part3
εχω εγκαταστησει χειροκινητα arch μεσα απο ubuntu, μπορεις να μου πεις τι οριζεται arch? συμφωνα με τους κανονες arch δεν αναγνωριζεται οποιοσδηποτε αυτοματοποιημενος τροπος εγκαταστασης ακομα και αν εγκαθιστανται πακετα απο τα επισημα repos της διανομης πλην της χειροκινητης εγκαταστασης.

Ελα ομως που ο οποιοσδηποτε αυτοματοποιημενος εγκαταστατης ακολουθει τα χναρια του arch wiki και εκει γινεται μια συγχυση απο ορισμενους φανατικους και δεν λενε να το καταλαβουν μερικοι, εμεις απο την αλλη εχουμε διαφορετικη γνωμη
PS:sorry για τις 3 διαδοχικες απαντησεις αλλα σαν νεο μελος δεν μπορω να δημοσιευσω πανω απο 2 links

Όπως πάντα, η απάντηση βρίσκεται στο ArchWiki. Οτιδήποτε διαφέρει από αυτά έστω και ελάχιστα, δεν είναι και δε μπορεί να λέγεται Arch. Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε άλλη διανομή.

Παραθέτοντας ορισμένα μόνο από τα βασικά σημεία δημιουργίας και ανάπτυξης του Arch που αναιρεί το έργο σου (η έμφαση δική μου):

Arch Linux defines simplicity as without unnecessary additions or modifications .

Εσύ έχεις τέτοιες περιττές προσθήκες ή τροποποιήσεις (λογισμικό εκτός αποθετηρίων, μη υποστηριζόμενο λογισμικό κλπ.), άρα δεν ακολουθείς την απλότητα όπως την ορίζει το Arch και σίγουρα το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι «pure Arch» όπως γράφεις.

GUI configuration utilities are not officially provided, encouraging users to perform most system configuration from the shell and a text editor.

Εσύ όμως έχεις βάλει μέχρι και μη υποστηριζόμενο γραφικό εγκαταστάτη πακέτων.

The distribution is intended to fill the needs of those contributing to it, rather than trying to appeal to as many users as possible. It is targeted at the proficient GNU/Linux user, or anyone with a do-it-yourself attitude who is willing to read the documentation, and solve their own problems.

Αυτά τα παραβιάζει εξ ορισμού οποιοσδήποτε αυτοματοποιημένος εγκαταστάτης και βεβαίως κάθε είδους αναφορά σε αρχάριους χρήστες, όπως και έργα που λένε ότι κάνουν το «δύσκολο» πιο «εύκολο».

Πάμε παρακάτω.

Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί μόνο έτσι μπορούν να γνωρίζουν επακριβώς οι προγραμματιστές και όσοι θα προσπαθήσουν να βοηθήσουν έναν χρήστη ποια διαδικασία ακολούθησε και τι περιέχει το σύστημά του. Ένα απλό αρχείο config τριών γραμμών να είναι διαφορετικό από την υποστηριζόμενη μέθοδο, μπορεί να πάρει ώρες άσκοπων ερωταπαντήσεων, μπερδέματος και εκνευρισμού μέχρι να εντοπίσουν ότι φταίει αυτό (έχει συμβεί πάμπολλες φορές).

Δεν απαγορεύεται σε κανέναν να εγκαταστήσει το Arch ή οποιαδήποτε *based διανομή με όποιον άλλο τρόπο θέλει. Αυτό που δεν επιτρέπεται (και θα ήταν παράλογο) είναι ο χρήστης να απευθυνθεί για βοήθεια σε μια κοινότητα που έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν υποστηρίζει τον τρόπο που ακολούθησε, να κατηγορήσει τη διανομή για τυχόν προβλήματα που προκλήθηκαν από αυτόν τον τρόπο εγκατάστασης (ή τη νοοτροπία που αυτός εισαγάγει) ή να του δημιουργείται η εντύπωση ότι έχει «καθαρό Arch».

Πώς τα ακολουθεί αφού κάνει διαφορετικά πράγματα, όπως κάνει και ο δικός σου εγκαταστάτης; Γράφει κάπου το wiki ότι για την εγκατάσταση απαιτούνται πακέτα από το μη υποστηριζόμενο και δυνητικά επικίνδυνο για αρχάριους χρήστες AUR, όπως απαιτούνται για να λειτουργήσει ο εγκαταστάτης σου;

Αν, για παράδειγμα, εγώ είμαι αρχάριος χρήστης και ένα bug στον εγκαταστάτη μου διαγράψει άλλα partitions που δεν ήθελα να πειράξει, θα μπορώ να πω ότι φταίει το Arch που μου λες ότι θα εγκαταστήσω, να αναφέρω το bug στον επίσημο bugtracker της διανομής ή να αναζητήσω υποστήριξη στα επίσημα κανάλια της;

Για την ιστορία, ο επίσημα υποστηριζόμενος τρόπος εγκατάστασης του Arch είναι αυτός που είναι γιατί δεν υπάρχει ούτε ένας εγκαταστάτης (γραφικός ή μη) που να συμβαδίζει απόλυτα με τη φιλοσοφία, τις αρχές, τις πρακτικές και τη μέθοδο ανάπτυξης της διανομής και που να μην τον παράτησε ο δημιουργός του.

Σε αντίθεση με ό,τι πιστεύεται, δεν είναι μια επιτηδευμένα μυστήρια ακολουθία αλλά φέρνει τον χρήστη σε επαφή με βασικές εντολές διαχείρισης οποιουδήποτε συστήματος Linux, χωρίς να του προκαλεί εξάρτηση από γραφικές εφαρμογές. Είναι δικαίωμα οποιουδήποτε να μην αποδέχεται αυτήν τη μέθοδο, όπως είναι και δικαίωμα των προγραμματιστών και της κοινότητας του Arch να μην αποδέχονται και να μην υποστηρίζουν τέτοιους χρήστες.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πρέπει σώνει και καλά να λέγεται ότι ο εγκαταστάτης σου (ή οι εναλλακτικές, δεν είναι προσωπικό) βάζει «καθαρό Arch» ενώ δεν το κάνει. Αν δηλαδή αναφερόταν ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι Arch-based ή μια τροποποιημένη εγκατάσταση, θα μείωνε κάπως το έργο;

2 «Μου αρέσει»

part1
Αναφερεσαι στο pamac φυσικα αν καταλαβα καλα, πριν μια εβδομαδα πηρα το συγκεκριμενο laptop
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-ideapad-l340-15irh-gaming-laptop-intel-core-i5-9300h-8gb-128gb-ssd-1tb-hdd-geforce-gtx-1650-4gb-1229656.html και οπως ειναι φυσικο κραταω μηνιαιο backup το συστημα μου και επειδη ειναι 30gb συστημα και να σεταρω απο την αρχη τις ρυθμισεις εφαρμογων θα μου επαιρνε μερες να εγκαταστησω απο την αρχη το arch, παιρνω backup απο το παλιο laptop και κανω restore στο καινουργιο ελα ντε ομως που δεν εβλεπε το wifi και ηθελε τον rtl8821ce οδηγο


αν αναζητουσα βοηθεια στο επισημο φορουμ για το προβλημα ποια λυση θα μου εδιναν? με βαση απο εδω [realtek rtl8821ce] pas de wifi [resolu] - Archlinux.fr [Forums]
την ιδια μεθοδο, δηλαδη θα τρελαθουμε τελειως η μια αντιφαση μετα την αλλη (οχι απο εσενα) δηλαδη απο την μια σε προτρεπουν να εγκαθιστας πακετα εκτος επισημων repos της διανομης αλλα δεν ειναι pure arch αν χρησιμοποιει καποιος γραφικο εγκαταστατη πακετων

Μη γράφεις διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποίησε την επεξεργασία δημοσίευσης.
Ρίξε μια ματιά στις καλές πρακτικές χρήσης των λειτουργιών του forum

ειπε οτι →

επομενως ok μου φαινεται εμενα…

εχω και εγω την ιδια απορια. Πιο ενδιαφερον μου φαινεται η δικη σου προσεγγιη @kyknos123 απο την επισημη του arch (αν δεν εμπαινε το aur στη μεση, φανταζομαι ο @lucinos μπορει να εχει αντιρηση για αυτη τη θεση μου) . Που ειναι το κακο αν δεν ειναι arch; (που μου φαινεται οτι δεν ειναι).

εχω και μια άλλη απορια →

τελικα τι μπορει να λεγεται arch εκτος απο το arch; για πειτε κατι που να το απαντα εσεις οι ορθοδοξοι του arch που βρισκεστε εδω, αν θελετε βεβαιως…

υγ
ειχε δικιο ο @billniakas οτι το archwiki ειναι ευαγγελιο :) ψαχνουμε την ερμηνεια εδαφιων, οπως με τη βιβλο. Αντιστοιχα εχουμε αιρετικους και ορθοδοξους :)

υγ2
άλλο ενα ενδιαφερον θεμα σχετικα με το arch…

part2 ισως δεν καταλαβες καλα η δεν ημουν εγω σαφης απο την αρχη.
το γεγονος οτι εβαλα καποια extra πακετα απο το aur για να δουλεψει ο εγκαταστατης δεν επηρρεαζει σε κανενα βαθμο την οποια φρεσκια νεα εγκατασταση εδω στο netinstall αρχειο γινονται on line οι οποιες τροποποιησεις στα πακετα που θα περαστουν στην νεα φρεσκια εγκατασταση στις οποιες αλλαγες που τυχουν στο arch wiki η αφαιρεθουν η μετονομαστουν πακετα και αναλογως γινονται οι οποιες αλλαγες κατι σαν βαση δεδομενων πακετων με επιλογη να τσεκαρει η να απο τσεκαρει πακετα

, δεν περναει κανενα πακετο extra απο το aur το πακετο pamac τον τραβαει απο εδω


μεσω bash script ο τελικος χρηστης πρεπει να ενεργοποιησει απο μονος του το aur
Και τελος για την ιστορια περι καθαρης διανομης, στην δικη μας αντιληψη καθαρης διανομης arch οριζεται απο την αυθεντικοτητα της ταυτοτητας πακετων, αν βαλεις χειροκινητα την εγκατασταση ειτε αυτοματοποιημενα τα keyrings των πακετων ειναι ιδια αλλο αν τωρα τα γυριζουν οπως θελουν, αλλο πραγμα ειναι να φτιαξει καποιος arch based διανομη να κανει επανεμεταγλωτιση πακετων και kernel linux οπως πχ 5.5.xxx-manjaro και αλλο πραγμα kernel 5.6.15-arch αυτο εμεις οριζουμε custom διανομη

Δεν αναζήτησες βοήθεια στο επίσημο forum, οπότε δε θα μάθουμε ποτέ. Το archlinuxfr δεν είναι το επίσημο -διεθνές- forum αλλά το forum της γαλλικής κοινότητας. Πολύ διαφορετικά πράγματα.

Με μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα δύο σχετικά threads από το επίσημο forum: [1], [2].

Επιπλέον, ακόμα κι αν σου ήταν απαραίτητο το rtl8821ce, σίγουρα δεν είναι απαραίτητο για την εγκατάστασή του το pamac.

Εγώ όμως αναφέρθηκα γενικά στις προσαρμογές και προσθήκες που έχεις κάνει εσύ επειδή θεωρείς προσωπικά ότι είναι καλό να υπάρχουν (δικαίωμά σου και καλά έκανες) αλλά το «καθαρό Arch» δεν κάνει, ακριβώς γιατί ο σκοπός του είναι να παρέχει ένα πολύ βασικό σύστημα, χωρίς αυτοματοποιήσεις και υποθέσεις ως προς το τι είναι «καλό να υπάρχει».

Αν δεν είναι προεγκατεστημένο το pamac και ενεργοποιημένη η δυνατότητα εγκατάστασης από το AUR σε αυτό, τότε καλό θα ήταν να αφαιρέσεις ή να αλλάξεις τη διατύπωση στο «Enabled multilib+aur+pamac» που φαίνεται στη σελίδα του SourceForge.

Ποιοι είστε εσείς και ποια η σχέση της δικής σας (υποκειμενικής) αντίληψης με την πραγματικότητα ενός έργου τρίτων; Παρέθεσα παραπάνω τον σύνδεσμο για το τι ορίζουν ως Arch Linux οι άνθρωποι που το δημιούργησαν, το αναπτύσσουν και το στηρίζουν. Δεν είναι θέμα αντίληψης.

Επικρατεί τα τελευταία χρόνια η (εντελώς παράλογη, για να μη γράψω κάτι χειρότερο) πεποίθηση ότι, αν κάποιος έχει εγκατεστημένο το Arch, με μαγικό τρόπο γίνεται ειδήμονας στο Linux και ανεβαίνει το «status» του έναντι των ταπεινών χρηστών άλλων διανομών.

Επειδή λοιπόν ούτε ο κόσμος του Linux είναι ανεπηρέαστος από «μόδες» και λανθασμένες εντυπώσεις, καθώς έσβηνε το hype της χρήσης του Ubuntu και Ubuntu-based διανομών, φούσκωνε το αντίστοιχο hype της χρήσης του Arch, παρότι η ίδια η διανομή επιδιώκει το ακριβώς αντίθετο. Και κάπως έτσι φτάσαμε στην τρέχουσα κατάσταση του να ανακαλύπτει κάποιος το Arch, να τρώει στη μούρη αυτή την πλαστή εικόνα μαματοσύνης και να παιδεύεται με αυτό, παιδεύοντας ταυτόχρονα και την κοινότητα.

Επίσημα (και νομικά, γιατί οι χρήστες αγνοούν ότι οι διανομές έχουν και τέτοια προέκταση), Arch Linux μπορεί να λέγεται μόνο αυτό που αναπτύσσεται από τους προγραμματιστές του, σύμφωνα με τις μεθόδους, τις αρχές και τη φιλοσοφία και την εν γένει εικόνα που αυτοί ορίζουν. Όπως αντίστοιχα Ubuntu είναι μόνο αυτό που αναπτύσσει η Canonical, Debian μόνο αυτό που αναπτύσσει το Debian Project κ.ο.κ.

Έργα τρίτων που είναι εγκεκριμένα από τα μητρικά έργα, μπορούν να φέρουν παρεμφερείς ονομασίες αλλά, φυσικά, δεν επιτρέπεται να πλασάρονται ως το μητρικό έργο. Όπως π.χ. το Xubuntu είναι επίσημα αποδεκτό αλλά δεν είναι το ίδιο το Ubuntu, έτσι και το ArchΜπάμπης ενδέχεται να είναι επίσημα αποδεκτό αλλά δεν είναι και δεν πρέπει να λέει ότι είναι το Arch Linux.

Για οτιδήποτε άλλο, υπάρχουν οι ορισμοί *based και *like, που διαφοροποιούν εξαρχής ό,τι μοιάζει ή βασίζεται αλλά δεν είναι το ίδιο.

Ένα απλό παράδειγμα: εγώ μπορεί να μοιάζω πολύ εξωτερικά με τον @raik και να συμπεριφέρομαι σχεδόν όπως αυτός. Αν όμως συστήνομαι ως raik, κάνω κακό αφενός μεν σε εμένα, γιατί χάνω τη δική μου ταυτότητα νομίζοντας ότι θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω αυτή του raik, αφετέρου δε στον raik, γιατί ο κόσμος θα τον συσχετίσει με στοιχεία και συμπεριφορές που έχω εγώ αλλά όχι εκείνος.

Ελπίζω να βοήθησα.

3 «Μου αρέσει»