Απώλεια σύνδεσης ύστερα από αλλαγή στο nm-connection-editor

καλησπερα και χρονια πολλα θα ηθελα να ρωτησω για αυτη την ενεργεια αλλαζω την ταχυτητα σε φουλ και 1Gbps κανω restart και δεν εχω ιντερνετ γτ?

Δειξε μας εικονα απο το δικο σου nm-connection-editor και οχι της σελιδας που βρηκες.
Τι ρυθμισεις εχεις εκει ?
Σε ubuntu εγκατασταση (VM) που εχω , στο “link negotiation” εχει “Ignore” οποτε υποθετω τσεκαρει και ενεργοποιει την συνδεση στην μεγιστη δυνατη υποστηριζομενη ταχυτητα. Προφανως με αυτην την ρυθμιση τα Speed / Duplex τα εχει “γκριζαρισμενα”.
Επισης δεν ξερω τι δειχνει εκει περα , αλλα στο πεδιο Device , εχει μονο την ονομασια της ενσυρματης καρτας δικτυου οπως την αναγνωριζει το λειτουργικο και τιποτα αλλο.
Αν εβαλες δηλ τις βλακειες που γραφει εκει περα , παιζει και να μην παιζει η συνδεση σου για αυτον τον λογο.

1 «Μου αρέσει»

Το να ανεβαίνει η εικόνα απο ένα web site και όχι απλά ένα URL να κάνουμε ένα κλικ να το δούμε σαν άνθρωποι, πραγματικά με ξεπερνά :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

μπορει να μην εχει ιντερνετ λογο επειδη το powerline που εχω συνδεσει τον υπολογιστη δεν εχει θυρα gigabyte

Το πρόβλημα σου είναι οτι δεν μπαίνει το 1Gbps; Αν το router δεν το υποστηρίζει τζάμπα θα το ενεργοποιήσεις.