Απώλεια συνδεσης μετα απο αναστολη λειτουργιας

Μετά απο αναστολη λειτουργιας δεν εχω συνδεση internet. Καθε φορα πληκτρολογω sudo rmmod sky2 && sudo modprobe sky2, psw και ok. Ομως αυτο δεν ειναι λυση. Προταση;

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες Γιάννη, αρχικά πες μας ποια διανομή χρησιμοποιείς και ενημέρωσε μας για την κάρτα δικτύου σου με την εντολή ip link

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @gIannhs_gkavanoydhs, πες μας τη διανομή σου για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

1 «Μου αρέσει»

Η διανομη ειναι linux mint 19.2

Βάσει αυτού του link το πρόβλημα υφίσταται σε πυρήνες 4.14 και άνω, η λύση που προτείνεται στο ίδιο link

cd /lib/systemd/system-sleep/

και χρησιμοποιώντας ως root χρήστης τον editor της αρεσκείας σου φτιάξε ένα αρχείο restore_connection πχ

sudo gedit restore_connection

και μέσα βάλε

#!/bin/sh
sleep 5
case $1/$2 in
post/*)
sudo systemctl restart network-manager.service
modprobe -r sky2
modprobe sky2
;;
esac

και σώσε το.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Το πρόβλημα μου σας το περιέγραψα αρα προχωράμε στα ουσιώδη. Διανομή :LImux Mint 19. Πληκτρολογωντας ip link μου δινει

igk@igk-System-Product-Name:~$ ip link
1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN mode DEFAULT group default qlen 1000
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
3: enp3s0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc fq_codel state UP mode DEFAULT group default qlen 1000
    link/ether 20:cf:30:5c:a4:ad brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
igk@igk-System-Product-Name:~$ 

πληκτρολόγησα όσα μου εγραψα ο @billniakas και το αποτέλεσμα είναι αυτό:
** (gedit:4805): WARNING **: 22:33:25.321: Set document metadata failed: Δεν υποστηρίζεται ο ορισμός του γνωρίσματος metadata::gedit-spell-language

** (gedit:4805): WARNING **: 22:33:25.321: Set document metadata failed: Δεν υποστηρίζεται ο ορισμός του γνωρίσματος metadata::gedit-encoding

** (gedit:4805): WARNING **: 22:33:30.132: Set document metadata failed: Δεν υποστηρίζεται ο ορισμός του γνωρίσματος metadata::gedit-position

** (gedit:4805): WARNING **: 22:33:30.148: Set document metadata failed: Δεν υποστηρίζεται ο ορισμός του γνωρίσματος metadata::gedit-position
Μετά από μια δοκιμη, είμαι πάλι στην αρχή.

Στην ουσία αυτό που σου προτείνει ο billniakas, είναι να δημιουργήσεις ένα καινούριο αρχείο στην τοποθεσία

/lib/systemd/system-sleep/

με όνομα restore_connection
και να περιέχει τον κώδικα που παρέθεσε.

4 «Μου αρέσει»

Προσπαθω να σωσω το αρχειο αλλα μου βγάζει μηνυμα ότι δεν εω τα απαραιτητα δικαιώματα. Τι πρεπει να κάνω;

Άνοιξε τον text editor που χρησιμοποιείς με δικαιώματα διαχειριστή. Δηλαδή πχ.

sudo gedit /lib/systemd/system-sleep/restore-connection

αντί για gedit βάλε τον text editor που θες. Σε όλα σχεδόν τα συστήματα υπάρχει ο nano

sudo nano /lib/systemd/system-sleep/restore-connection

Το sudo δίνει δικαιώματα υπερχρήστη.

Δεν δούλεψε! Ερώτηση 1η: Εφόσον το restore_connection βρίσκεται στη θέση που πρέπει να είναι, εξηγήστε μου σας παρακαλώ πώς λειτουργεί το σύστημα. Δλδ μετά την επαναφορά από κατάσταση αναμονής(sleep) διαβάζει και εκτελει αυτο το μικρό προγραμματακι (script;) και λογικά ανακτάται η συνδεση;
Ερώτηση 2 συνεχεια: Δινω από το τερματικο την εντολη sudo rmmod sky2 && sudo modprobe sky2 και όλα ειναι μια χαρά. Δεν γίνεται να γραψω αυτην την εντολή στην προηγούμενη θεση και να εκετελειται μετα από επαναφορά;
ερώτηση 3 άσχετη με τα προηγούμενα: Όταν ελαχιστοποιώ ένα παράθυρο αυτο δεν εμφανιζει μικρογραφία στην μπάρα κάτω αλλά πρέπει να το αναζητησω με Alt+Tab
Ευχαριστώ

ερώτηση 1: δεν ξέρω περίμενε κάποιον που ξέρει καλύτερα (αλλά δες για την ερώτηση 2)

ερώτηση 2: οπωσδήποτε γίνεται, δεν ξέρω πώς ακριβώς αλλά σίγουρα θα εμπλέκει το σύστημα διαχείρισης διαδικασιών δλδ το systemd, και βλέποντας την παραπάνω λύση κάτι τέτοιο μάλλον επιχειρεί να κάνει

ερώτηση 3: αυτό έχει σχέση με το γραφικό περιβάλλον. Αν χρησιμοποιείς cinnamon θα πρέπει να ψάξεις πώς ρυθμίζεις όπως θες το cinnamon.

1 «Μου αρέσει»

Ναι Γιάννη αυτός είναι ο σκοπός, να δημιουργήσουμε ένα service που θα φορτώνει μετά την επαναφορά από το sleep-suspend και να εκτελεί τις εντολές αυτές.
Λοιπόν δοκίμασε το εξής.
Δημιούργησε ένα καινούριο service, στην τοποθεσία και με όνομα :

sudo gedit /etc/systemd/system/restore_connection.service

Μέσα το αρχείο θα πρέπει να περιέχει τα εξής :

[Unit]
Description=Run restore_connection.service
After=suspend.target
After=hibernate.target
After=hybrid-sleep.target

[Service]
ExecStartPre=/usr/sbin/rmmod sky2
ExecStart=/usr/sbin/modprobe sky2

[Install]
WantedBy=suspend.target
WantedBy=hibernate.target
WantedBy=hybrid-sleep.target

Και δώσε στο τερματικό το παρακάτω για να ενεργοποιηθεί το καινούριο service :

sudo systemctl enable restore_connection.service

Δες αν επιδιορθώνει το πρόβλημα.

Μετά την εκτέλση της εντολής το τερματικο βγαζει το μηνυμα:

igk@igk-System-Product-Name:~$ sudo systemctl enable restore_connection.service
[sudo] password for igk:     
Created symlink /etc/systemd/system/suspend.target.wants/restore_connection.service → /etc/systemd/system/restore_connection.service.
Created symlink /etc/systemd/system/hibernate.target.wants/restore_connection.service → /etc/systemd/system/restore_connection.service.

Δυστυχως μετά από αναστολή λειτουργιας , δεν λειτούργησε.
Αποριων συνέχεια: Στο φάκελο lib/systemd/system-sleep/ τοποθετησα το αρχειο restore_connection
Τώρα αλλάζω διαδρομη και τοποθετώ το restore_connection.service Ποια η σχέση των δυο αρχείων; Τι είδους αρχείο είναι το .service , σε τι διαφερει απο το αλλο (στη λειτουργία)

Είναι στην ουσία δύο διαφορετικές λύσεις για το ίδιο πρόβλημα. Στην πρώτη περίπτωση είναι ένα script, του χρήστη (user service), ενώ στη 2η είναι ένα system service, κάνοντας χρήση του systemd. Δοκίμασε να σβήσεις το πρώτο αρχείο, ενώ έχεις εφαρμόσει την 2η λύση, και έλεγξε ξανά για αποτελέσματα μετά από επανεκκίνηση.

Καλή ιδέα πιστεύω θα ήταν ένας οδηγός για τα services

το έσβησα αλλά πάλι τίποτε

Περίεργο… σε δοκιμή που έκανα σε δικό μου μηχανάνημα, λειτουργεί κανονικά. Δηλαδή σε λάπτοπ, με το που κλείνω το καπάκι μπαίνει σε suspend mode και με το που το επαναφέρω φορτώνει και αφαιρει modules στον πυρήνα, κατά περίπτωση.

1 «Μου αρέσει»

Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα κατά την επαναφορά από αναστολή, αλλά με το g15daemon. Οπότε με μια μικρή μετατροπή πιστεύω θα δουλέψει και στη δική μου περίπτωση. Θα το δοκιμάσω αργότερα.
Ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»