Application panel σε δεύτερη οθόνη

Απευθύνομαι κυρίος στον @Asfodelus γιατί έχει κάνει κάτι παρόμοιο, αλλά ας βοηθήσει όποιος μπορεί…

Τρέχω Manajro με KDE Plasma, έχω αφαιρέσει όλα τα default bars, widgets, κλπ και με τη χρήση του Latte το έχω κάνει σαν OSX. Οπότε στην κορυφή έχει Application panel που φορτώνει τα menu της κάθε εφαρμογής που έχει το focus.

Ως εδώ καλά.

Το πρόβλημά μου είναι λοιπόν, πως στη 2η οθόνη (η οποία είναι και portrait) δεν εμφανίζεται το application bar και οι εφαρμογές που τρέχουν εκεί, δεν έχουν menus. Αν τις τραβήξω στην βασική οθόνη, εμφανίζεται. Όσο είναι στη 2η, τίποτα.

Προσπάθησα λοιπόν να προσθέσω ένα δεύτερο application bar εκεί, αλλά όχι μόνο δεν κατάφερα, χαλάει και το κύριο στην πρώτη οθόνη… Τι κάνω λάθος; Υπάρχει άλλος τρόπος να το πετύχω;

(για να καταλάβετε ακριβώς πως το έχω στήσει, ακολούθησα αυτόν το οδηγό: https://www.youtube.com/watch?v=uyz4-KZOzyI )

Δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να ταγκάρεις κάποιον για απαντήσεις, Έτσι κάνεις διστακτικό τον κάθε άλλο, που μπορεί να έχει την διάθεση να βοηθήσει, και τον κάνεις να περιμένει. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω καμία βοήθεια η συμβουλή. Το KDE είναι μια επιφάνεια εργασίας που γνωρίζω ελάχιστα.

3 «Μου αρέσει»

Το Latte Dock έχει στις ρυθμίσεις του επιλογή για την οθόνη όπου θέλεις να εμφανίζεται. Επίσης στις ρυθμίσεις, αν πατήσεις το βελάκι κάτω αριστερά, θα βρεις την επιλογή να αντιγράψεις ένα υπάρχον dock.

Δες την εικόνα για να σε κατατοπίσει.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δε θέλω το Latte στη δεύτερη οθόνη, το application bar είναι αυτό που χρειάζομαι, που είναι ανεξάρτητο widget.

Δεν ξέρω αν έχει αυτήν τη δυνατότητα το default global menu του Plasma ή αν έχει διορθωθεί ένα σχετικό bug που υπήρχε στο Manjaro (και αν υπάρχει ανακάτεμα εκδόσεων βιβλιοθηκών κλπ.), και δε μπορώ να σου δώσω μια σίγουρη απάντηση μέχρι να βρεθώ μπροστά στον υπολογιστή μου. Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις το Window AppMenu.

2 «Μου αρέσει»

@lI_Simo_Hayha_Il
Λέω με σιγουριά πως το WindowAppMenu του psifidotos είναι αυτό που χρειάζεσαι!

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις.
Επειδή δε μπόρεσα να στήσω το WindowAppMenu όπως ήθελα, συνέχισα να παιδεύομαι με το default Application Panel και τελικά κατάφερα να το φτιάξω.
Ήταν απλό τελικά…
Αφού πατήσεις δεξί κλικ στο Desktop και κάνεις “Add Panel > Application Menu Bar”, το βγάζει πάνω στο υπάρχον και το εξαφανίζει. Εκεί λοιπόν, θέλει να πας στις επιλογές και να το μετακινήσεις στη 2η οθόνη. Μετά φαίνονται κανονικά και τα δύο.

1 «Μου αρέσει»