Αποτυχία λήψης αποθετηρίου

Newbee ερωτηση, παρακαλώ μην γελάτε…
Εδω και μερικες μερες μου βγαζει το παρακατω, οταν ξεκιναει το PC.
Πως το διορθωνω, παρακαλω βημα βημα, γιατι οσο και να προσπαθησα δεν εβγαλα ακρη.
Ευχαριστω.

Θα πρέπει να αφαιρέσεις το αποθετήριο

Πώς βρέθηκε εκεί μέσα; Για αρχάριος το να εγκαταστήσεις το connan ακούγετε κάπως

Σημαντική πληροφορία που λείπει: τι distro είναι?

Billako :wink: ειναι απο το τεστ (speedtest for CLI) της OCLA.
Δεν ξερω τι κανανε εκει , και εδω και αρκετες μερες , μου βγαζει αυτο :, αλλα αυτο που ανεβασε ο Talos, δεν το καταλαβα, μαλλον δεν ειναι δικο μου, το δικο μου ειναι παρακατω:

Αν έβγαζα κάποια εικόνα από τον υπολογιστή σου, τότε θα είχαμε ένα πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα, δεν νομίζεις; :stuck_out_tongue: Αν δεν υπάρχει στα PPA θα υπάρχει στην ποιο κάτω επιλογή, Additional repositories.

Ευχαριστώ πολύ, το “προβλημα” λύθηκε.
Οντως θα ειχαμε “μεγαλύτερο” πρόβλημα αν εβαζες καποια εικονα απο τον υπολογιστή μου, γιατι θα ημουν περίεργος (απλά :wink: ) πώς το εκανες και πέρασες απο το ρουτερ του ΟΤΕ, ενα repeater με Firewall, ενα Mikrotik με foul extra ρυθμισεις στο Firewall του και τελος στο Mint μου με Firewall, μεσα απο VPN και αλλαγη MAC , δυο φορες την βδομαδα . :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Θα φταίγανε οι foul και όχι full ρυθμίσεις του μικροτικιού! :yum: :laughing: :face_with_hand_over_mouth:

1 «Μου αρέσει»

το webrtc δεν τα παρακαμπτει ολα αυτα;

Bilako , ασχετο με το θεμα αν και περασε αρκετος καιρός, αλλα για ριξτε οσοι ασχοληστε με mikrotikia το LOG σας να δειτε μπας και σας σταμπαρε κανεις… γιατι τις τελευταιες δύο βδομάδες κατι παίζει “στο Ελλάντα” :wink:

1 «Μου αρέσει»

Ιγώ περιπροσωπικώς βγάζω φλύκταινες με τα μικροτίκια οπότε τα αποφεύγω… Θα ενημερώσω όμως τσι γνωστοί (τζιμίχ)… Για πε όμως καμιά λεπτομέρεια παραπάνω…

Πιθανώς να τα εχει δει και ο Μιχ , σε όλα μα όλα τα μικροτικια που εχω ή ελέγχω, προσπάθησαν να μπουν ειτε με ssh είτε με port scan ειτε τελευταια με PPTP, φυσικά αναγκάστικα να τα κλεισω ολα, και να ριξω αρκετο διαβασμα πανω στην προστασια των Μικροτικιων ωστε να κλεισω θυρες και παραθυρια οπως και οτιδήποτε μπορουσαν να δουν οι απεξω… Μπορω να πω οτι ειναι ησυχα εδω και μια βδομαδα τωρα, αλλα ποτε δεν ξερεις… παντα σε επαγρυπνηση, ελεγχο καθε μερα το LOG το οποίο στελνω αυτοματως και με Email. Το πιθανότερο σεναριο που φανταζομαι ειναι απλα να ειμαστε παραπλευρες απωλειες απο τις επιθεσεις που καναν τα γειτονακια μας οι Τουρκοι σε τυχαιες Ελληνικές ΙΡ, πιθανών με DDOS ή απλό port scaning σε καποιο script που φτιαξαν για αυτη την δουλεια, ακόμη παντως αρκετες σελίδες (επισημες ειναι κατω ή υπολειτουργουν , πχ “www. astynomia. gr”, τελος παντων , τον νου σας εκει εξω , προστασία και ξανα προστασία στα Μικροτικια :wink: (μην αναφερω και τα αλλα rooter που χρειαζονται αμεσα αναβαθμησεις και ελέγχους για να μην βρεθουμε προ εκπλήξεως). Τα σεβη μου Mr Tsapi :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»