Απομάκρυνση ειδοποίησης στην επιφάνεια εργασίας

Στην επιφάνεια εργασίας του Archlinux-Gnome, πώς μπορώ να απομακρύνω την αριθμητική ένδειξη, που εμφανίζεται επάνω στο εικονίδιο π.χ. του Thunderbird και του Add/remove Software (εικόνα) και ειδοποιεί ότι υπάρχει κάτι “νέο” και δεν απομακρύνεται, παρά το γεγονός ότι το “νέο” διαβάστηκε και σβήστηκε;

1 «Μου αρέσει»

den μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω χρησιμοποιήσει, και ποτέ δεν συμπάθησα το gnome ως de. μετα απο επανεκινηση παλι φαίνονται αδιάβαστα τα διαβασμένα;

Δεν Βοηθάει, ούτε restart, ούτε power off…

Το γραφικό περιβάλλον δεν νομίζω πως είναι ο ένοχος σε αυτή τη περίπτωση. Δεν είναι ειδοποιήσεις της επιφάνειας εργασίας, αλλά του ίδιου του thunderbird.

Δες μήπως το πρόβλημα έγκειται σε κάποια αλληλουχία e-mail.
Έχεις κάποιο μήνυμα που να έχει βελάκι όπως παρακάτω?
Screenshot_2023-03-25_20-55-45
Εάν ναι, πάτησε το βελάκι για να δεις και άλλα e-mail σε αυτήν την συζήτηση.

Είμαι από κινητό για να δώσω οδηγίες, αλλά ψάξε για thunderbird mark all emails as read.

Εμφανίζεται, όμως και στο Add/remove Software!

Πατώ το βελάκι, εμφανίζεται το μήνυμα, το διαγράφω, αλλά το βελάκι συνεχίζει να υπάρχει και όταν το ξαναπατήσω, με οδηγεί σε άδειο γραμματοκιβώτιο και η ειδοποίηση, παραμένει!

Χρησιμοποιείς κάποιο extension για την μπάρα, όπως το Dash to panel?

Χρησιμοποιώ το Dash to dock, αλλά ως τώρα αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα. Θα το βγάλω, να δω αν υπάρξει κάποια διαφορά.
Τελικά ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ! Έφταιγε η τελευταία ανανέωση του Extension, Dash to Dock! Maras, σ’ ευχαριστώ πολύ, που με βοήθησες ν’ απαλλαγώ, ίσως, όχι τόσο σημαντικό, αλλά για μένα, ήταν εξόχως ενοχλητικό και δεν μπορούσα να το αντέξω! Σ’ ευχαριστώ και πάλι! Να είσαι καλά!

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει ρύθμιση μέσα από τα Settings του Extension Dash to dock να κρύψεις τα εμβλήματα όπως είναι ο μετρητής νεών μηνυμάτων στον Thunderbird.
Θα την βρεις στα Settings>Launchers> Κάτω κάτω αναφέρει Show icons emblems σε έναν διακόπτη.
Μπορείς να τον κλείσεις.

3 «Μου αρέσει»

Και πάλι σ’ ευχαριστώ, Maras! Δουλεύω χρόνια το Dash to Dock, αλλά ποτέ δεν φαντάστηκα, ότι αφορούσε τα εικονίδια, ούτε το δοκίμασα ποτέ! Μάλλον, ενεργοποιήθηκε στην τελευταία ανανέωση, αυτόματα! Να είσαι καλά!

1 «Μου αρέσει»

Τίποτα φίλε, να είσαι καλά!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.