Απόκρυψη της διεύθυνσης IPv6

Από την ηλεκτρονική διεύθυνση

https://www.google.com/search?q=whats+my+ip

μπορούμε να δούμε τη δημόσια IPv6 του χώρου μας.

Με επιφύλαξη πάντα, γιατί δεν είμαι ειδικός στα δίκτυα.

Μόνο που δεν πρόκειται για τη δημόσια IPv6, όπως φαίνεται, αλλά για την ιδιωτική IPv6 μας.

Μπορούμε να το διαπιστώσουμε με την εντολή:

ip a

Για αυτό ίσως πρέπει να απενεργοποιήσουμε την παραπάνω διεύθυνση(IPv6) μας, στις συσκευές μας και στο router μας.


Εικόνα 1. Σύνδεση στο ρούτερ μας.


Εικόνα 2. Απόκρυψη IPV6 στην καρτέλα Internet.


Εικόνα 3. Απενεργοποίηση διακομιστή DHCPv6 από την καρτέλα Local Network.


Εικόνα 4. Επανεκκίνηση του router (πράσινο πλήκτρο Reboot) από τις καρτέλες Management, System Management.

Για τις συσκευές μας μπορούμε να επιλέξουμε Disable στην καρτέλα IPV6 του Network Manager.


Εικόνα 5. Απόκρυψη IPv6 από τις ρυθμίσεις Wi-Fi

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πιο σωστή επιλογή.
Εσείς τι θα προτείνατε;

Πηγή:

Γενικά η έννοια private και public στις ipv6 είναι διαφορετική από την ipv4. Θεωρητικά οι ipv6 δεν χρειάζεται να έχουν private εκτός και αν για κάποιο λόγο πρέπει να είναι. Η έννοια του NAT καταργείται και το κάθε μηχάνημα έχει public διεύθυνση και μιλάει κατευθείαν με τον υπόλοιπο κόσμο.
Είναι σημαντικό ακριβώς επειδή είναι public να είναι σεταρισμένο σωστά το firewall γιατί δεν έχεις πια ένα router-firewall να σε προστατεύει από κάτι. (Το πολύ πολύ να κλείνει by default κάποιες πόρτες βλέπε 25 80 443 κλπ).
Αυτά! Πιο extended σε επερχόμενο μικρό αρθράκι περί δικτύων (όταν ευκαιρήσω γιατί έχει καιρό που θέλω να το γράψω…) Μέχρι τότε αν μπορώ να βοηθήσω σε απορίες ρώτα ελεύθερα! (σε ό,τι ξέρω και εγώ φυσικά!)

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ @christ0s για τις απαντήσεις σου.

Ερωτήσεις:

  1. Θεωρείς σωστή την κίνηση στην εικόνα 2 με το δικό μου σκεπτικό;

  2. Επίσης αφού δεν υπάρχει private και public στην IPV6, δεν εμφανίζεται με αυτό τον τρόπο αυτόματα η τοποθεσία μας;
    Θα προτιμούσα να χρησιμοποιώ IPV6, αλλά χωρίς τα παραπάνω “προβληματάκια”.

Με το να κλείσεις την ipv6, σταματάς απλά την άμεση έκθεση του μηχανήματός σου σε port scans κλπ (το οποίο όμως αν είναι σωστά διαμορφωμένο το firewall και πάλι δεν έχεις θέμα). Αλλά αυτό για την τοποθεσία δεν αλλάζει αν συνδέεσαι με ipv4. (και πάλι μέσω της ipv4 εντοπίζεται ο πάροχος κλπ. Μετά πας σε λύσεις VPN κλπ για privacy)
Τέλος η χρήση καθαρά και μόνο ipv6 δεν είναι εφικτή (ακόμα τουλάχιστον) καθώς δεν έχουν όλοι οι servers στο δίκτυο. Και αυτούς δεν μπορείς να τους επισκεφτείς με ipv6 ενώ είναι ipv4.

1 «Μου αρέσει»