Από Windows και Mint σε Mint ατόφιο

Σε λαπτοπ Sony Vaio του 2008 εχω κάνει partition και το έχω χωρίσει σε 150 GB Windows 10 και 100 GB Linux mint δεν θέλω πλέον τα windows και θέλω να κάνω φορμάτ και να περάσω το Μιντ που εχω ατόφιο. Όχι δηλαδή πάλι απο την αρχή.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ποιο τρόπο να το κάνω που να είναι noob friendly; Χρειάζομαι το Timeshift; Κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Με απλά λόγια θέλω να κλωνοποιήσω το Μιντ που έχω σε στικάκι ή σε εξωτερικό δίσκο, να κάνω φορμάτ και να περάσω πάλι το λειτουργικό, αυτή τη φορά μόνο Linux Mint με τις παραμέτρους και τα προγράμματα και τα αρχεία που έχω ήδη.

Μπορείς απλά να διαγράψεις το διαμέρισμα των windows και να επεκτείνεις αυτό του mint. Λογικά το διαμέρισμα boot θα είναι πρώτο, οπότε πιθανότατα τα διαμερίσματα windows και linux θα είναι δίπλα δίπλα. Με το gparted σε τέτοια περίπτωση γίνεται αρκετά εύκολα, θα πρέπει μόνο να το κάνεις από κάποιο live dvd/usb μιας και το διαμέρισμα του mint δε θα πρέπει να είναι προσαρτημένο για να γίνει η επέκτασή του.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ. Νομίζω κατάλαβα την βασική ιδέα εκτός από το τελευταίο.

Το live dvd/usb τι θα περιέχει;

το dvd/usb που χρησιμοποιήσες για την εγκατάσταση του mint. Αν δεν το έχεις οποιαδήποτέ άλλη διανομή που έχει live περιβάλλον. Μπορείς να κατεβάσεις και το live cd/dvd iso του gparted:
https://gparted.org/livecd.php

1 «Μου αρέσει»

Οκει το έχω!

Αφελής ερώτηση τώρα:

Το usb που έχω έχει μια παλιά έκδοση του Μιντ. Δεν θυμάμαι όμως ας πούμε την έκδοση 19. Υπάρχει πρόβλημα μη συμβατότητας;

κατεβασε την εκδοση 21 απο δω
https://linuxmint.com/download.php

και κρατησε αντιγραφα απ τα αρχεια σου σε περιπτωση που παει κατι στραβα

1 «Μου αρέσει»

Όχι, εσύ το gparted θα χρησιμοποιήσεις μόνο. Αν δεν είναι εγκατεστημένο(πρέπει να είναι στο mint) θα το εγκαταστήσεις απλά.

1 «Μου αρέσει»

οπως ακριβως ειπαν τα παιδια. να εχεις υποψιν σου οτι η αλλαγη μεγεθους στο διαμερισμα που εχεις το mint μεσω του gparted με live μεσο θα παρει αρκετη ωρα ,μπορει και ωρες,ειδικα αν εχεις δισκο hdd. kaι φυσικα το λαπτοπ συνδεδεμενο με ρευμα και οχι με την μπαταρια μονο, ωστε να μην μεινεις απο ρευμα ειναι κατι που δεν το θελουμε καθολου σε τετοιες περιπτωσεις.

1 «Μου αρέσει»

Αρχικά μπορείς να bootάρεις ένα live σύστημα και να ανοίξεις το δίσκο σου στο Gparted; Αν ναι, μπορείς να μας στείλεις μια screenshot του δίσκου με τα partitions; Υποθέτω πως πρώτα είχες τα Windows εγκατεστημένα και μετά έβαλες το Mint, επομένως το να κάνεις τη διαδικασία μόνο με Gparted είναι εφικτό, αλλά ίσως να είναι πιο χρονοβόρο από το να κάνεις backup & restore. Εγώ θα έκανα το 2ο.

Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι ότι, βλέποντας τα partitions από αριστερά προς τα δεξιά, είναι εύκολο να σβήσεις το δεξιότερο και να επεκτείνεις το αριστερό προς τα δεξιά, αλλά το ανάποδο, ενώ στο μάτι φαίνεται το ίδιο, είναι πολύ πιο χρονοβόρο. Μια screenshot αν μπορείς θα βοηθούσε.

2 «Μου αρέσει»

Δεν είναι από live, πειράζει;

Το sda2 θέλω να διαγράψω και να το ενσωματώσω στον sda5. Τα άλλα πραγματικά δεν ξέρω πως έγιναν. :grinning:

Θα πειράξει αν πας να πειράξεις το sda5, τα άλλα λογικά μπορείς να τα πειράξεις. Πάντως απ’ την εικόνα φαίνεται ότι είναι λίγο πιο πολύπλοκη η διαδικασία μιας και τα διαμερίσματα δεν είναι δίπλα-δίπλα συν το ότι έχεις extended partition.

  • διαγράφεις τα sda1 και sda1
  • μεγαλώνεις το sda3 πιάνοντάς το απ’ την αριστερή του άκρη ώστε να πιάσει όλο τον ελεύθερο χώρο
  • μικραίνεις και πάλι το sda3 σε 512ΜΒ(μπορείς εδώ να θέλεις να το κάνεις λίγο πιο μεγάλο)
  • μεγαλώνεις το extended partition sda4 να πιάσει όλο τον ελεύθερο χώρο που δημιουργήθηκε
  • τέλος μεγαλώνεις και το sda5
    Καλό είναι να πάρεις ένα backup των δεδομένων σου σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά μιας και χρειάζεται να πειραχθεί το boot/efi διαμέρισμα.
1 «Μου αρέσει»

Όχι, δεν πειράζει που δεν είναι live, καταλάθος το είπα. Μια λύση είναι να ανοίξεις Gparted μέσω ενός live system και να τα φτιάξεις όπως τα θες. Εγώ θα σού πρότεινα backup, νέα εγκατάσταση, και restore, με κάποιο πρόγραμμα όπως το Timeshift (απλά πρόσεξε στις ρυθμίσεις, μην κάνεις exclude κάτι που θέλεις να κρατήσεις). Θα παιδευτείς πολύ λιγότερο.

2 «Μου αρέσει»

Ξεκίνησα με τον δικό σου τρόπο, αλλά το Timeshift μου λέει οτι σε έξωτερικο δίσκο που θέλω να κάνω ενα snapshot: “Selected device does not have Linux partition”.

Είναι πρόβλημα ή συνεχίζω; Τρόπος να το ξεπεράσω;

Με το Timeshift μπορείς να κάνεις backup μόνο σε ext4 partition, άρα δεν υπάρχει τρόπος να το ξεπεράσεις. Πρέπει να φτιάξεις ext4 στον εξωτερικό σου ή να κάνεις προσωρινά format σε ext4 σε έναν άλλον εξωτερικό.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο πρόγραμμα deja-dup που δεν έχει αυτόν τον περιορισμό, εκτός και αν κάποιος φίλος έχει να προτείνει κάτι άλλο.

1 «Μου αρέσει»

Πώς μπορώ να κανω φορματ ενα usb σε ext4;

Εδιτ: Το έκανα με το Gparted, σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τον χρόνο σας