Απλή webcam γίνεται δικτυακή;

Γεια σας παιδιά. έχετε κάποια ιδέα για το εγχείρημα;
Έχω μία καμερούλα που δεν θυμάμαι ποιος μου τη χάρισε :yum: Βασικά θυμάμαι ότι έχω αλλάξει δυο τρεις και ότι δεν έχω αγοράσει ποτέ καμία. Μιλάμε για φτηνούλικες που έκανες τη δουλειά σου (skype, cheese κλπ).
Κατά καιρούς είχα παίξει και με το motion. Είχα κάνει και μια πατέντα από διάφορες ιδέες και πράγματα που έβλεπα και εν ολίγοις Αν έπιανε κίνηση εκεί που ήταν στραμμένη (κι εμείς λείπαμε ας πούμε) μου έστελνε βίντεο στο gmail αλλά και SMS στον αριθμό του κινητού μου το μήνυμα “Κάποιος είναι σπίτι σου” ξέρω γω.
Νομίζω πως μπορώ ακόμα να το κάνω αυτό. Υπάρχουν τα προγράμματα sendmail και sendemail. Για το SMS χρησιμοποιούσα αυτό νομίζω που είχαν φτιάξει παιδιά από δω (Ελλάδα) QtCosmos - Browse Files at SourceForge.net

Αυτό που ρωτάω τώρα είναι;
Γίνεται η κάμερά μου να πάρει διεύθυνση και να βλέπω εγώ από το κινητό βάζοντας ας πούμε στο browser την IP; Φαντάζομαι θα γράφεις στη γραμμή διευθύνσεων και την εσωτερική IP, την πόρτα κλπ. Αλλά γίνεται;
Έχω ακούσει ότι το motion δίνει IP στην κάμερα. Αλλά μετά ποια είναι η διαδικασία; Αρκεί ο browser στο κινητό;

Υ.Γ. Το να σε δείχνει επί τόπου η κάμερα όταν κάθεσαι στο desktop γίνεται και με τον mplayer και δεν χρειάζεται να ανοίγεις το cheese ή κάποια άλλη εφαρμογή


mplayer tv://

Εκτος δικτυου θες web server.
Αλλά καποιος εδω μεσα εχει φτιαξει σχετικο οδηγο, νομιζω ο dr.android. Oποτε ριξε μια ματια στο φορουμ. Ναι γινεται και με απλες καμερες (αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι γινεται με ολες τις καμερες).

Εχω δοκιμασει το xeoma και το zoneminder. Σαν προγραμματα ειναι σχετικα δυσκολα και μου πηρε λιγο χρονο να καταλαβω τη λογικη τους. Νομιζω οτι υποστηριζουν webcamera, αν και εγω βασικα επαιρνα ip καμερες απλα για να βλεπω απο το καταγραφικο στο desktop (λογω active x!)

Ναι… χρειαζονται αν θυμαμαι καλα webserver αλλα τα pc ολα ειναι στημενα με lamp οποτε δεν θυμαμαι να ειχα καποιο προβλημα. Αφου βγει σε εσωτερικη ip η εικονα μπορεις μετα στο nat του ρουτερ να το βγαλεις εξω. Με προσοχη για να μη σε βλεπει ο ινδος που ψαχνει να σπασει κανενα server και γινεις διασημος στο youtube χωρις να το ξερεις.

Μετα ειναι ευκολο. Παιρνεις την διευθυνση του stream και ειτε με vlc ειτε με εφαρμογες στο κινητο σου για καμερες βλεπεις τι γινεται.

Εχει μια αλφα διαδικασια. Μια βητα διαδικασια ειναι να παρεις μια διαδικτυακη καμερα tapo που ειναι και onvif και κανει παπαδες με κανα 25 30 ευρω

Yπάρχει επίσης, έτοιμη εφαρμογή στο μάθημα “Διαδίκτυο των Πραγμάτων (IoT) στην Πράξη: με Raspberry Pi και Python” από την πύλη Mathesis.
Με flask και opencv, για webcamera ή την camera κινητού android.
Έπίσης γίνεται και παρουσίαση της πύλης Cayenne my devices.
Όλα, με παραδείγματα έργων, βήμα-βήμα.
Εξαιρετικά για αρχάριους χρήστες.
Το μάθημα προσφέρεται δωρεάν.

3 «Μου αρέσει»

Ναι γινεται.

Θα χρειαστεις να κατεβασεις το πακετο rtsp-server-perl να το σεταρεις ετσι ωστε να ακουει στην IP του μηχανιματος σου και οχι στην localhost (δηλαδη να μην ακουει στην 127.0.0.1) , και μετα χρειαζεσαι να τρεξεις το ffmpeg καπως ετσι:

ffmpeg -re -i /dev/video0 -f rtsp -muxdelay 0.2 rtsp://ip_tou_PC_sou:5545/abc

Βεβαια αυτο εδω βγαζει λιγο delay αλλα μπορεις να παιξεις λιγο με το muxdelay για να βγαλεις αποτελεσματα οσο ποιο κοντα στο real-time και χωρις καθηστερισεις.

Απο κει και περα για να δεις τι βγαζει η webcam σου, θες ενα app στο κινητο η στην ταμπλετα που να μπορει να παιζει rtsp streams… Για το android υπαρχει το Cams απο το F-Droid χωρις διαφημισεις και τα ρεστα… αλλα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει κατι καλητερο αν ψαξεις.

Για να δεις τι βλεπει η webcam στην διανομη που εχεις μπορεις να κατεβασεις και να εγκαταστησεις το mplayer και μετα να το τρεξεις ως εχει παρακατω:

mplayer rtsp://ip_tou_PC_sou/abc

Για να το βγαλεις αυτο στον ιντερνετικο αερα θα πρεπει και παλι να κανεις ενα port-forward στον router σου και να χρησιμοποιησεις την IP που σου δινει ο παροχος σου σε αυτη την περιπτωση.

Βεβαια δεν ειναι και κατι ασφαλες οποτε θα προτινα να κανεις λιγη παραπανω ερευνα στο πως να ασφαλησεις ενα rtsp stream για να μην το βλεπει ο καθενας… ισως σε αυτη την περιπτωση χρειαστεις reverse proxy και SSL/TLS πιστοποιητικα (αν ηδη διαθετεις domain).

Ελπιζω να βοηθησα

2 «Μου αρέσει»