Απεγκατασταση RTL8188EUS

καλησπερα σε ολους σας και χρονια πολλα, ελπιζω ολοι σας να περασατε ομορφα Χριστουγεννα, πως μπορω να κανω την απεγκατασταση του internet Usb adaptor RTL8188EUS; απο το καλοκαιρι ακομα εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα και φαινεται οτι δυσλειτουργει, μιας και χρησιμοποιει τους κενελ 2.19-4.14 ενω το linux mint 21 χρησιμοποιει τον κερνελ 5.15 και ανωθεν… επισης μια γνωμη για αγορα ενος σωστου usb wifi adaptor θα με βοηθουσε πολυ! ποια η γνωμη σας για την εγκατασταση της καινουριας διανομης του linux mint 21.1 vera η ειναι ακομα σε δοκιμαστικη περιοδο; θα μπορουσα να το κανω ασφαλη εγκατασταση στον υπολογιστη μου; ας μου πει καποιος ποια εντολη να βαλω στο τερματικο για μια πληρη αναφορα του συστηματος μου και να την βαλω εδω να την δειτε. Ευχαριστω πολυ ολους σας και καλη πρωτοχρονια σε ολουσ σας.

Asus usb N13
https://www.skroutz.gr/s/310849/Asus-USB-N13-%CE%91%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-USB-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85-300Mbps.html

κανενα προβλημα, ο κατασκευαστης στην επισημη σελιδα την εχει Recommended, Προτεινομενη

Inxi -F

1 «Μου αρέσει»

Είχα συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα δυσλειτουργίας πρόσφατα με έναν tplink του εμπορίου που αγόρασα προ διετίας, σε manjaro lxqt σε πειραματικό build με παλιό hardware. Η πλάκα είναι οτι σύνδεσα έναν παλαιότερο asus που είχα καβάτζα (πρέπει να ναι 8ετίας, μιλάμε για γκουμούτσα, καμία σχέση με τα μικροσκοπικά σε μέγεθος usb adaptors που κυκλοφορούν πλέον στην αγορά) και δούλευε άψογα. Οπότε δεν ασχολήθηκα να δω τι φταίει, έκανα την δουλειά μου με τον ASUS και έτσι δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα τώρα :frowning:

Κάτι άλλο που είχα προσέξει είναι οτι ενώ σε κοντινή εμβέλεια οι επιδόσεις του TP-Link ήταν ελαφρώς καλύτερες σε μακρινή εμβέλεια ο γερο-ASUS του έριχνε στα πλευρά

edit: Ψέμματα τι 8ετίας… Του 2009 αντάπτορας είναι ASUS WL-167g V2 USB WiFi Adapter Review – goldfries

1 «Μου αρέσει»

RTL8188EUS

Εδώ αναφέρεται ότι παίζει out of the box](Linux support for RTL8188EUS based products - ALFA Network Docs). Είσαι σίγουρος ότι το usb dongle σου έχει αυτό το chip?

Δεν είναι σε δοκιμαστική περίοδο. Εγκαθιστάς άφοβα (από αυτό ποστάρω τώρα)

upload-system-info

1 «Μου αρέσει»

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας η πρωτη φωτο ειναι οταν συνδεω το καλωδιο στον υπολογιστη ενω η δευτερη ειναι με τον ανταπτορα usb, οπως βλεπετε τα νουμερα κανουν τη διαφορα, οποτε πρεπει να απεγκαταστησω τουσ οδηγους του wifi ανταπτορα, πως γινετεαι αυτο; θα κανω αναβαθμιση σε 21.1 μετα την απεγκατασταση του ανταπτορα γιατι θελω να εχω μια καθαρη εγκατασταση, ευχαριστω

Εγκατέστησες οδηγούς; Και αν ναι από που;

Οι οδηγοί στο Linux είναι μέσα στον πυρήνα, οπότε αν δεν εγκατέστησες τίποτα, δεν μπορείς και να αφαιρέσεις τίποτα. Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να υπάρχει κάποιος καλύτερος οδηγός, αλλά θα πρέπει να εντοπίσεις πρώτα το πολύ συγκεκριμένο chipset που χρησιμοποιεί η συσκευή. Σε αυτές τις περιπτώσεις εγκαθιστούμε τον οδηγό. Κάτι που λέγετε dkms θα προσπαθήσει να ξαναφτιάξει τον οδηγό απο τον κώδικα όταν ενημερώνεις τον πυρήνα.

Όταν περνάς ένα οδηγό για μια συσκευή που υποστηρίζει ο πυρήνας, δεν έχει προτεραιότητά και δε θα χρησιμοποιηθεί. Σε αυτήν την περίπτωση ακολουθείς τις οδηγίες και κάνει το λεγόμενο blacklist στον οδηγό του πυρήνα και του λες να φορτώσει τον πρόσθετο οδηγό. Αφαιρείς το blacklist και ουσιαστικά είναι σαν να απεγκαθηστάς τον οδηγό που προσέθεσες.

Στην περίπτωση που εγκατέστησες κάποιον εξωτερικό οδηγό, δοκιμάζεις σε κάθε καινούργιο πυρήνα αν χρειάζεται ή όχι. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα συνήθως μπαίνει βελτιωμένος στον επίσημο πυρήνα. Μπορεί να νομίζεις πως ένας επίσημος οδηγός από ένα κατασκευαστή είναι καλός, αλλά συνήθως ο κώδικας τους είναι για τα σκουπίδια.

1 «Μου αρέσει»

καλησπερα, εγκατεστησα τους οδηγους που δινονται στο επισημο linux forum, βρηκα επισης τις εξης εντολες
sudo apt remove --autoremove rtl8188eus και
sudo add-apt-repository --remove ppa:linuxmint-tr/wireless-ppa
ειναι οι σωστες;, να τις εκτελεσω;