Αντίο chrome. Η google μόλις μας έδωσε ενα καλό λόγο να το πούμε αυτό

Γεια σε όλους , όσοι έχετε θέμα με τις διαφημίσεις μπορείτε να τις μπλοκάρετε με ένα raspberry και το pihole . Adblocker σε επίπεδο dns .
Μπορεί να μπει μετά το ρούτερ , να έχει δικό του wifi δίκτυο και όποια συσκευή συνδέεται εκεί να μην της σερβίρονται καν τα ads .
Υ.Γ τα raspberry μπορούν να είναι 24/7 on , με ελάχιστο κόστος… νομίζω 5 watt.

5 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @KosM στο linux-user.gr.

To Rasberry είναι μια εξαιρετική λύση, αλλά προσωπικά δεν το προτιμώ, για τις ελάχιστες φορές που κάποιο site με πετάει έξω. Σε αυτές τις περιπτώσεις, και αν πραγματικά θες να μπεις, ένα άλλο firefox profil ή ένας άλλος browser και κάνεις την δουλεία. Με λύσεις που πατάνε στο DNS όχι.

Ο @Tas-sos έχει παρουσιάσει αναλυτικά μια εναλλακτική πρόταση με rasberry pi

Και κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε πολύ καλά στο πετσί μας ότι

  • Αν κάτι είναι δωρεάν στο Internet, τότε εμείς είμαστε το προϊόν
  • Τις διαφημίσεις τις πληρώνουμε πανάκριβα. Στις εφημερίδες και στην τηλεόραση με τις αγορές μας - πασπαλισμένες με άφθονη διαπλοκή για την χώνεψη. Όσο για το Internet πέραν από την απειλή στην δημοκρατία και την ιδιοτικότητα με ζεστό χρήμα
3 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα :grin:
Έχει και web interface στο οποίο μπορείς να κάνεις whitelist domains .
Ναι σε ενα pc μπορείς πιο εύκολα να χειριστείς τις διαφημίσεις , αλλά σε άλλες συσκευές ( τάμπλετ , σμαρτφον, Σμαρτ τιβι)
Που δεν υπάρχουν αντ μπλοκερς σώζει καταστάσεις. ( Πχ κάποια Σιτέ που τρελάνουν των χρήστη στα redirects σε όλων των ειδών διαφημίσεων).

1 «Μου αρέσει»

Στο κινητό εμένα με έχει σώσει αυτή η εφαρμογή:Blokada (διαθέσιμη και στο fdroid)
που κόβει τίς διαφημίσεις σε όλη τη συσκευή.
Και για τίς διαφημίσεις στο YouTube το NewPipe.

4 «Μου αρέσει»

Πολύ καλό το NewPipe…
Ειδικά αν ακούς μουσική από Yt…
Δεν χρειάζεστε να έχεις ανοιχτό το screen για να ακούσεις μουσική…

  • Είναι και open source!!
3 «Μου αρέσει»

ωραιος θα τα τσεκαρω και εγω με ψησες :wink:

3 «Μου αρέσει»

χρησιμοποιώ brave καιρό τώρα κι είμαι super happy (εκτός κάποια crashes αλλά εξαντλώ μνήμη σε tabs & users). κάποτε είχα chromium, τον ξανακατέβασα μόλις και σαφώς χτυπάει @syncing (google404), (απο περιέργεια /αφού είμαι ok, όσο brave παίζει σωστά, αλλά) γενικά υπάρχει λύση σ’ αυτό? :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»