Άνοιγμα με winebrowser

Το αρχείο age2_x1.exe (Ανοίγει το age of Empires) με κλικ ανοίγει κανονκά και παίζω.
Τι γίνεται όμως!
Με δεξί κλικ βλέπεις ότι πρώτη επιλογή είναι το “Ανοιγμα με winebrowser”. Όχι ¨"με wine".
Αν πάω με δεξί κλικ στις “Προτιμήσεις” του αρχείου και κατόπιν στην καρτέλα “Άνοιγμα με”
βλέπω δυο τρεις επιλογές.
wine
winebrowser
winebrowser
winebrowser
(Ω ναι! Τρεις φορές το έχει!)
wineinstaller
Firefox
Engrampa.

Με το wine (σκέτο) δεν μου τρέχει το παιχνίδι παρά βγάζει παραθυράκι λάθους (ότι δεν βρίσκει το ΑΟΕ). Δεν με νοιάζει αυτό γιατί εδώ και 2-3 χρόνια κάθε καινούργια έκδοση της διανομής το ίδιο μου έκανε με το wine από τα αποθετήρια της ubuntu. Το έβγαζα και πήγαινα στο site του wine και εγκαθιστούσα το winehq (stable). Έπαιζε μια χαρά έτσι.
Υπόψιν το παιχνίδι το τρέχω από φάκελο, δεν θέλει CD

Αυτές τις μέρες δεν είναι διαθέσιμο το stable για την 22.04. Πρέπει να περιμένουμε.

Έβαλά το staging, το wine64, ότι έβλεπα τέλος πάντων στο synaptic και ό,τι αυτό μου επέτρεπε και δεν έλεγε ότι θα αφαιρεσει άλλο πακέτο.

Το αποτέλεσμα είναι να μπορώ να το τρέξω με κλικ από το φάκελο. Από τερματικό όμως όχι.
Με
wine ~/AOE/age2_x1.exe
δηλαδή, μου βγάζει το παραθυράκι που είπα.
Το ίδιο και με το κλικ άμα όμως το έχω στο “Άνοιγμα με wine”.

Όχι ότι δεν δουλεύει το wine. Μια χαρά και από το τερματικό έδωσα την εντολή wine τάδε.exe και το τρέχει. Αλλά στο παιχνίδι μου μόνο με winebrowser.

Έλα όμως που δεν υπάρχει τέτοια εντολή!
Πως θα φτιάξω τη συντόμευσή μου στο κάτω πίνακα; ποια εντολή να βάλω μπροστά από home/AOE/age2_x1.exe ;

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, μέσα στον φάκελο ~/.wine δεν έχεις C δίσκο, και μέσα εκεί δεν υπάρχει το μονοπάτι για το παιχνίδι?

Όχι. Δεν έχει προηγηθεί κάποια εγκατάσταση. Πάνω από δέκα χρόνια τώρα το τρέχω από φάκελο στο home μου. κ¨αποτε το έτρεχα και από άλλο partition κάνοντας απλά κλικ στο exe αυτό.

Αυτό κάνω και τώρα. Το θέμα μου είναι… τι είναι αυτό το winebrowser (που δεν είναι wine) έτσι όπως μου τα παρουσιάζει το δεξί κλικ;

Κάνε ένα :

ls | grep wine

μέσα στον φάκελο που εγκαταστάθηκαν τα binary (συνήθως /usr/bin)
και δες τι επιλογές έχεις.

wine
wine64
wine64-stable
wineboot
wineboot-stable
winebuild
winebuild-stable
winecfg
winecfg-stable
wineconsole
wineconsole-stable
winecpp
winecpp-stable
winedbg
winedbg-stable
winedump
winedump-stable
winefile
winefile-stable
wineg++
winegcc
winegcc-stable
wineg++-stable
winemaker
winemaker-stable
winepath
winepath-stable
wineserver
wineserver-stable
wine-stable
winetricks

Τα δοκίμασα όλα.

Μα καλά κάνοντας κλικ στο exe… δεν είναι σαν να γράφεις κάποια εντολή;

Το error που σου βγάζει είναι ότι δεν βρίσκει το .exe?
Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις το απόλυτο μονοπάτι για το .exe και όχι το σχετικό στην εντολή (δηλαδή αντικατέστησε το $/ με την πλήρη διαδρομή πχ /home/poor/ ).
Αν το τρέξεις το game με διπλό κλικ, δεν δημιουργείται εικονίδιο στο panel? Όπου μπορείς να το κάνεις lock?

Έτσι το έχω. Ολόκληρη τη διεύθυνση. /home/poor/AOE/το_exe.

Ναι λέει ότι δεν το βρίσκει. (Σκέφτομαι να το αντιγράψω το exe στον φάκελο)

Όχι δεν έχω δεο ποτέ κάποιο εικονίδιο. Δεν ξερω τι εννοείς να το κάνω lock

Έλα το έφτιαξα.

Στις προτιμήσεις του εικονιδίου (που έχω βάλει για συντόμευση στο πανελ) έβαλα την εντολή

env WINEPREFIX="/home/poor/.wine" wine-stable C:\\windows\\command\\start.exe /Unix /home/poor/Age\ of\ Empires\ II/age2_x1.exe

Τι σημαινει τώρα αυτό ούτε που καταλαβαίνω.
Μάλλον αυτό το πρεφίξ ορίζει κάτι ώστε να καταλαβαίνει το wine το τι θα κάνει

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.