Άνοιγμα με firefox

Καλημέρα.
Έχω έναν εκκινητή στο panel σε ubuntu mate. Με το κλικ μου το ανοίγει ο chrome. Θέλω να το ανοίγει ο firefox. Πήγα από το μενού του συστήματος στο "Προτιμώμενες εφαρμογές.
Στιγμιότυπο από 2022-11-25 12-40-55
Όπως βλέπετε είναι ο chrome. Το βελάκι ή δεν δουλεύει ή το σύστημα δεν βλέπει τον firefox. Παίζει να είναι το πρώτο, γιατί θυμάμαι ότι το έχει ξανακάνει όταν ήθελα να εμφανίσει όλο το μενού στο HPLIP Toolbox.
Πάω να ψάξω το αρχείο ρύθμισης για να το κάνω απ΄κει. Λεω να βάλω στην αναζήτηση “default applications” και θα δω. Έχετε κάποια λύση;

Σε άλλα πάντως μου δουλεύει το βελάκι. Εκεί στο viber για παράδειγμα μου έχει και την επιλογή kde connect, αλλά και στις άλλες καρτέλες έχει μενού επιλογών για εφαρμογές.

Δες τι γράφει ο εκκινητής που θες να ανοίγει με Firefox (κάνε δεξί κλίκ πάνω του). Αν γράφει chrome, τότε ανοίγει κατευθείαν το chrome χωρίς να διαβάζει καθόλου τις «προτιμώμενες εφαρμογές».

Για να διαβάζει τις προτιμώμενες, κάν’ τον exo-open --launch WebBrowser. Αν θες να ανοίγει αυτός ο εκκινητής πάντα με Firefox, ενώ γενικά για τις προτιμώμενες να έχεις κάποιον άλλον, βάλ’ τον να γράφει firefox.

Ο εκκινητής δεν γράφει τίποτα. Τον έφτιαξα από το mate panel. Δεν ξέρω αν ξέρεις από mate. Είναι σαν το παλιό gnome2. Κάνεις δεξί κλικ πάνω στο panel και πατάς το “Προσθήκη στον πίνακα εφαρμογών” κι εκεί το “Εκκινητής εφαρμογής”.
Τα πράγματα που έχει το panel είναι στο φάκελο ~/.config/mate/panel2.d . Δεν έχει τη μορφή *.desktop ώστε να το ανοίξω με τον επεξεργαστή κειμένου.
Όλα τα λινκ θέλω να τα ανοίγω με τον firefox. Απλά δεν μπορώ να το επιλέξω όπως είπα.

Έκανα λάθος για το exo-open. Είναι μόνο για Xfce. (Το γράφω για να μην μπερδευτεί και κάποιος άλλος που το διαβάσει.)

Για το Mate, απ’ τα λίγα που διάβασα τώρα, βρήκα αυτό (Mate panel reference), μήπως σε βοηθάει κάπως.

συγνώμη για το ξενέροτο σχόλιο αλλά μάλλον το thread θα έπρεπε να μπει στην κατηγορία επίλυση προβλημάτων παρά καφενείο :thinking: @anon74452261 @billniakas @Asfodelus αν συμφωνείτε να αλλάξει και σβήστε το σχόλιό μου ελεύθερα :+1:

Συμφωνώ για το σχόλιο περί ενότητας θεμάτων.

Tokros δεν βρήκα κάτι στο σύνδεσμο που έδωσες. Σ’ ευχαριστώ πολύ πάντως.

1 «Μου αρέσει»

Το πάνελ σε αφήνει να αφαιρέσεις τον εκκινητή που δε δουλεύει;
Επίσης αν φτιάξεις καινούριο εκκινητή στην επιφάνεια, μπορείς να τον σύρεις ή με δεξί κλικ να τον προσθέσεις στο πάνελ;

Αν ναι, ένας «εκ των πλαγίων» τρόπος είναι να αντικαταστήσεις τον παλιό εκκινητή.

Βάλε στον νέο εκκινητή firefox ή, αν θες για τις προτιμώμενες εφαρμογές, ισχύουν αυτά που σου έγραψα παραπάνω, αλλά αντί για exo-open κτλ, βάλε xdg-open LINK. Το LINK να αρχίζει με http(s)://. Το xdg-open νομίζω ότι δουλεύει σε όλα τα γραφικά περιβάλλοντα.

για τις προτιμώμενες εφαρμογές, ισχύουν αυτά που σου έγραψα παραπάνω

Ποια δηλαδή; Δεν μπορώ να αλλάξω τον chrome ως προτιμώμενη εφαρμογή.

Το έφτιαξα πειράζοντας το αρχείο *.desktop . Στην γραμμή “exec” πρόσθεσα τη λέξη “fierefox”

#!/usr/bin/env xdg-open

[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Icon=/home/poor/Εικόνες/χρήση/redmi9.png
Exec=firefox https://i.mi.com/
Name[el]=Xiaomi-cloud
Name=Xiaomi-cloud

Ωστόσο παραμένει το πρόβλημα με το να ορίσω ως προτιμώμενη εφαρμογή το firefox.

Σόρι, μάλλον απ’ την αρχή δεν κατάλαβα καλά το πρόβλημα.

Δες την έξοδο της εντολής:

gsettings get org.mate.applications-browser exec

Αν δε γράφει ‘mozilla’, συγκράτησε τι γράφει μπας και χρειαστεί να το επαναφέρεις και άλλαξέ το με :

gsettings set org.mate.applications-browser exec 'mozilla'

mozilla λέει. Το είχα δει γιατί πήγα στο dconf editor να το κάνω από κει.

Πάλι τα ίδια. Έκανα κλικ σε ένα σύνδεσμο που αναγραφόταν στο τερματικό και το άνοιξε ο chrome. Στις προτιμώμενες εφαρμογές μόνο τον chrome έχει για επιλογή και στο dconf-editor δεν υπάρχει το gsettings get org.mate.applications-browser . Ωστόσο δίνω την εντολή gsettings get org.mate.applications-browser exec και δίνει ‘mozilla’
Επανέφερα το θέμα γιατί παρουσιάστηκε πάλι ενώ είχε λυθεί με απλό τρόπο που δεν το είχα σκεφτεί τότε. Από τον ίδιο τον firefox είχα βάλει την επιλογή του προεπιλεγμένου περιηγητή. Ξαναπήγα τώρα να δω και είναι ήδη ρυθμισμένος έτσι.
Δεν ξέρω τι γίνεται.