Ανοιγμα αρχειου μεσα απο το destination path σε καποιον text editor

Καλησπερα σας.
Θελω να κανω το εξης: Σε εναν text editor να μπορω να ανοιγω ενα πηγαιο αρχειο κωδικα, απλα πατωντας πανω του κλικ (π.χ. by default να τα ανοιγω με το vs code).
Ενα παραδειγμα για το τι θελω να κανω φαινεται στην παρακατω εικονα. Δηλαδη το ‘link’ να ειναι το destination path του αρχειου που θελω να ανοιξω και να μου το ανοιγει κατα προτιμηση με το vs code.

Φανταζομαι οτι δεν θα ειναι κατι δυσκολο, αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα πως μπορω να το υλοποιησω.
Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη!
Διαναμη εχω Linux Mint 18.2 Cinnamon αλλα δεν νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο για το συγκεκριμενο θεμα.

Μήπως θα σε βοηθούσε κάποιο markdown plugin ;

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω κάποιον απλό text editor που να έχει αυτήν την δυνατότητα.
Αν χρησιμοποιείς Emacs ή Vim μπορεί να βρεις κάτι που να σου κάνει.
Πχ, σε Emacs μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Projectile για να έχεις την έννοια του project και άρα όλα τα αρχεία που θες μαζεμένα.
Επίσης, το org-mode υπάρχει πιθανότητα το org-mode να έχει κάτι τέτοιο. Δεν το έχω ψάξει, αλλά αν θυμάμαι σωστά, έχει την δυνατότητα να εισάγεις links για ιστοσελίδες, άρα ίσως μπορείς να το ρυθμίσεις.
Τέλος, αν δεν βρεις αυτό που θες, Emacs και Vim σε αφήνουν να φτιάξεις δικά σου plugins.

1 «Μου αρέσει»

Τα links θα ειναι Full paths, ένα για το κάθε αρχείο;

1 «Μου αρέσει»

Δεν ειμαι βεβαιος αν λυνεται με markdown plugin. Στο vs code που κοιταξα π.χ. το Markdown All in One και εγκατεστησα δεν ξερω πως μπορω να το χρησιμοποιησω για αυτο το θεμα.

Δεν χρησιμοποιω καποιο αυτα τα δυο ειτε vim ειτε emacs.

Ναι τα links θα πρεπει να ειναι full paths.

Δεν ξέρω μήπως σου κάνει αυτό:
https://github.com/stef-levesque/vscode-link/blob/master/README.md

1 «Μου αρέσει»

Οκ θα το τσεκαρω ευχαριστω για την απαντηση

Το προβλημα λυθηκε με αυτο που μου προτεινε ο χρηστης @Asfodelus, κανοντας εγκατασταση το vs code plugin Markdown All in One και τωρα μπορω γραφοντας π.χ.

[link1](/home/my-pc/Desktop/template.cpp)
να μου το εμφανιζει οπως επιθυμουσα, δηλαδη ετσι:

link1 και πατωντας πανω στο link1 μου ανοιγει το επιθυμητο αρχειο κατευθειαν στο vs code.

Εγραψα για το πως το ελυσα σε περιπτωση που το χρειαστει και καποιος αλλος στο μελλον.

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους εσας που απαντησατε στο ποστ και με βοηθησατε.

6 «Μου αρέσει»