android σε υπολογιστή

Έχετε αποπειραθεί;Θα σας ενδιέφερε να το έχετε ως λειτουργικό σύστημα στο υπολογιστή σας; Το εγκατέστησα χτες από δω https://www.android-x86.org/ και κολλάει πολύ. Δηλαδή δεν προχωράει καθόλου. Δεν φαίνεται καν το ποντίκι κι αν φανεί δεν κουνιέται. Παλιά θυμάμαι που το είχα ξαναβάλει, λειτουργούσε άνετα και το μόνο πρόβλημα ήταν ότι δεν έβρισκα κανένα τρόπο να έχει ίντερνετ. Υπάρχει κάποιο άλλο αρχείο ISO; Κάποια άλλη πηγή; Και γενικά τι κάνει κάποιον να μην το θέλει στον υπολογιστή του;

Εννοεις να το χρησιμοποιησεις σαν Desktop λειτουργικο; Πρωτα απ’όλα σε τι hardware το βαζεις; Τερματικο μπορεις να βρεις για να δεις τι σου βγαζουν τα logs για να δεις γιατι κολλαει;

Το υλικό μου είναι
Ryzen 9 5900x
nvidia gt710
Και μητρική asrock x570

Τερματικό ξέρω ότι είναι το termux (το έχω και στο κινητό) αλλά πώς να το εγκαταστήσω αφού δεν προχωράει καθόλου. Αλλά ΟΚ μπορώ να το δω από άλλο partition (που έχω ubutu mate) με τον caja ή τον dolphin από kubuntu. Που είναι τα αρχεία όμως;

Για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις κάτι που σχεδιάστηκε για άλλο τύπο hardware (κινητά), σε υπολογιστή? Τι βολιδοσκοπείς να κερδίσεις από αυτό? Εάν θέλεις κάποιο Web Based λειτουργικό , γιατί δεν δοκιμάζεις το Chromium OS?

1 «Μου αρέσει»

Θα το δοκιμάσω και αυτό που λες. Εκτός από το ότι μου αρέσει ως περιβάλλον, σκέφτομαι ότι ίσως να μπορώ να εγκαταστήσω και εφαρμογές που έχω στο κινητό και που δεν υπάρχουνε για desktop λειτουργικά.

οι εφαρμογές πρεπει να ειναι γραμμένες για android x86 για να τρεξουν σε περιβάλλον android σε pc απο οσο ξερω υπάρχει το android studio που δημιουργεί vm με οτι εκδοσή android θες και οτι κινητο θες δες αν μπορείς να κανεις κατι

Έχει πάρει το μάτι μου και το android studio (που μέχρι σήμερα, νομίζω ότι είναι εργαλείο για να φτιάχνεις apk)
αλλά και εικονικά περιβάλλοντα android, για τον υπολογιστή.
Δεν μπόρεσα να ασχοληθώ γιατί πολύ αγγλικό και πολύ περιεχόμενο για δίαβασμα.

Μου λες ότι το Android studio είναι (ή στήνει, ή δημιουργεί) εικονικό περιβάλλον android;

Όταν το είχα χρειαστεί εγώ έκανα δουλειά με το Genymotion γιατί είχε και hw accel…

Τελευταία στη δουλειά που παίζουμε σε Windows OS’s λειτουργούμε το NOX, όταν χρειάστηκε σπίτι να έχω ένα android vm έτρεξα με το QuickGui που είναι front-end του qemu, έχει γράψει ο @Asfodelus περί αυτού εδώ —>

Υπάρχει και το waydroid

2 «Μου αρέσει»