Android Browsers με έμφαση στην ιδιωτικότητα

Σε συνέχεια των δημοσιεύσεων εργαλείων που στοχεύουν στην αύξηση της ιδιωτικότητας στο Διαδίκτυο, ας δούμε και ορισμένους browsers για συσκευές Android (και όχι μόνο) που ειδικεύονται σε αυτό.

Φυσικά, οι έννοιες «ανωνυμία» και «φορητές συσκευές» είναι ρεαλιστικά ασύμβατες.
Αν θέλουμε να έχουμε ισχυρή (όχι απόλυτη) ανωνυμία, τότε θα πρέπει να εγκαταστήσουμε μια άλλη ROM, να γίνουν έξτρα ρυθμίσεις, να χρησιμοποιούμε συγκεκριμένα εναλλακτικά shops και αρκετά ακόμα.
Πράγματα δύσκολα στους περισσότερους, οπότε ας δούμε, πως μπορούμε να προφυλαχθούμε κάπως αρχίζοντας από τον browser.

1. TOR Browser

Ο Tor Browser είναι η επιλογή σας εάν χρειάζεστε ένα επιπλέον επίπεδο ανωνυμίας. Είναι μια τροποποιημένη έκδοση του Firefox, η οποία συνοδεύεται από προεγκατεστημένα πρόσθετα απορρήτου, κρυπτογράφηση και προηγμένο διακομιστή μεσολάβησης. Δεν συνιστάται η εγκατάσταση επιπλέον πρόσθετων αφού αυτά ενδέχεται να παρακάμψουν το Tor ή να θέσουν σε κίνδυνο το απόρρητό σας.
Το μοναδικό τίμημα, είναι ότι λόγω της φύσης του, είναι κάπως αργός μερικές φορές.

Διαθέσιμος για Android, iOS, Linux, Windows, MacOS.

Σημείωση: Για iOS διατίθεται και ο Onion Browser.

2. Firefox

Σίγουρα ο Firefox δεν είναι η τέλεια λύση, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο να αφιερώσετε τον επιπλέον χρόνο και να τον ρυθμίσετε σωστά.
Συνιστάται να εγκαταστήσετε πρόσθετα (εδώ είναι τα διαθέσιμα για Android) για να ενισχύσετε ακόμη περισσότερο τον Firefox. Ο Firefox είναι σε θέση να συγχρονίζει όλες τις συσκευές σας σε διαφορετικές πλατφόρμες.

Διαθέσιμος για Android, iOS, Linux, Windows, MacOS.

3. Firefox Focus

Ο Firefox Focus έρχεται έτοιμος και επικεντρωμένος στο προσωπικό απόρρητο με αυτόματη προστασία παρακολούθησης και αποκλεισμό διαφημίσεων. Με το Focus, οι σελίδες φορτώνουν πιο γρήγορα και τα δεδομένα σας παραμένουν ιδιωτικά.

Διαθέσιμος για Android, iOS.

4. Bromite

Ένας Chtomium based browser με βελτιώσεις απορρήτου και ασφάλειας, ενσωματωμένο αποκλεισμό διαφημίσεων και υποστήριξη DNS μέσω HTTPS.

Διαθέσιμος για Android,

5. DuckDuckGo Browser

Ο browser από την ίδια εταιρεία που έχει και τη γνωστή, εναλλακτική, Μηχανή Αναζήτησης με ενσωματωμένους ιχνηλάτες διαφημίσεων που μπλοκάρουν, ιδιωτική αναζήτηση και αναγκάζει τους ιστότοπους να χρησιμοποιούν κρυπτογραφημένη σύνδεση, εάν είναι διαθέσιμη.

Διαθέσιμος για Android, iOS.

Ομολογώ, ότι σε προσωπικό επίπεδο, εδώ και κάποιο διάστημα, έχω αρκετές επιφυλάξεις σχετικά την εταιρεία αυτή. Βέβαια αυτά είναι προσωπικές απόψεις που δεν έχει νόημα να τις αναλύσω αφού αποτελεί γεγονός ότι προτείνεται από τη κοινότητα απορρήτου.

6. Brave browser

Δεν είναι και η πιο δημοφιλής επιλογή στην κοινότητα απορρήτου, αλλά προσφέρει ένα πλήρες πακέτο σε όλες τις πλατφόρμες. Έρχεται από προεπιλογή με adblocker αλλά, παρόλα αυτά, χρειάζεται να γίνει κάμποση δουλειά στις ρυθμίσεις του.
Όσον αφορά την προσθήκη επιπλέον πρόσθετων, δείτε εδώ.

Διαθέσιμος για Linux, Windows, MacOS, Android, iOS.

Καλό είναι να ρίξετε μια ματιά στα γράφονται σε ένα section στη Wikipedia σχετικά με τις αντιπαραθέσεις που υπάρχουν περί του Brave: Controversies.

Υπάρχουν και άλλοι browsers, για φορητές συσκευές, που διατείνονται ότι παρέχουν ιδιωτικότητα.
Παρόλα αυτά, όσους δοκίμασα, δε με έπεισε κανένας τους και έτσι δεν τους αναφέρω καν.
Αν όμως, μου έχει ξεφύγει κάποιος γράψτε τον από κάτω.
Προσωπικά, χρησιμοποιώ τον TOR browser και τον Firefox Focus.

7 «Μου αρέσει»

Για αυτόν εδώ → Privacy Browser | F-Droid - Free and Open Source Android App Repository
τι γνώμη έχουμε;

1 «Μου αρέσει»

Για να ειμαστε ειλικρινεις… Οταν η πιτα ειναι μεγαλη και μπορουν να τσιμπολογησουν διαφοροι τοτε ευκολα ενα fork ξεπεταγεται για οσο καταφερει να αγγιξει τον κοσμο. Ετσι κι αλλιως ειμαστε στην εποχη των fork που κανεις δεν θα ασχοληθει και παρα πολυ για να μαζεψει δεδομενα προς πωληση. Αληθεια ποσο κοστιζουν αυτα τα δεδομενα; Απο 9.99 τα 10.000 ατομα. Αυτη ηταν η τιμη καποτε.

Ο μονος browser που δεν γινεται να σε παρακολουθησει (και αυτο βεβαια ειναι υπο συζητηση) ειναι ο tor, και φυσικα οχι στην απλη του μορφη αλλα εχοντας ολες τις ρυθμισεις για την ιδιωτηκοτητα, μην πω να μπαινεις και μονο σε onion και φυσικα χωρις μηχανη αναζητησης. Ομως γιατι υπαρχει τοση μαχη για την πωληση των δεδομενων μας απο browsers που δεν εχουν διαφημισεις; Και πως θα ζησει ο προγραμματιστης που φτιαχνει τον browser ; Κλεφτης θα γινει; Αυτα για να μην υπαρχουν συννεφα.

Ακολουθει διαφημιση

Και τα δεδομενα σου θα πουληθουν ανωνυμα σε bitcoin. Μπορεις να τσεκαρεις διαφορες τετοιές αγοραπωλησιες στα onion καταστηματα. Αυτοι ποιοι ειναι; Και που βρισκουν τοσο ευκολα δεδομενα για 10 χιλιαδες, 100 χιλιαδες η 1 εκ κοσμο;

ΟΚ πρωτον… δεν φτιαχνει ΕΝΑΣ προγραμματιστης εναν Browser. Ειναι ομαδες απο προγραμματιστες… ολοκληρα projects.

Δευτερον στην περιπτωση του Firefox και του Chromium αλλα και του Chrome και του Vivaldi, του Brave κλπ υπαρχει μια εταιρια απο πισω οποτε αν οι μισθοι των προγραμματιστων ειναι της πεινας δεν ειναι επιδει δεν εχουν πουλησει ακομα τα δεδομενα μου σε bitcoin.

Τριτον αν ειναι μεταξυ του προγραμματιστη που αν δεν βγαλει λεφτα απο τα δικα μου δεδομενα θα παει να γινει κλεφτης και μερους της ιδιοτηκοτητας μου εγω διαλεγω το δευτερο… και ο καθενας με την τρελα του (και αυτος με την ομπρελα του) οπως παει η ατακα.

Αυτα τα ολιγα :slight_smile:

ΥΓ: Αυτο το “Ακολουθει Διαφημηση” πολυ πετυχημενο στην συζητηση μας :slight_smile: Να ναι καλα αυτος που το εβαλε με εκανε και χαμογελασα λιγο :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Το σκετο προγραμματιστης ηταν χαριν ευκολιας στο ποστ. Παλιοτερα ειχα κανει ερευνα για τον brave και φυσικα δεν ειναι ενας προγραμματιστης. Στα fund που χρηματοδοτουν τον brave ειχα βρει συμμετοχη απο deutch bank και aliexpress αν θυμαμαι (μπορει οποιοσδηποτε να ανατρεξει στα ποστ της ερευνας μου στο παρον forum). Εταιρειες που φυσικα θελουν την ιδιωτικοτητα μας και δεν τους ενδιαφερουν τα δεδομενα μας…

Απλα οταν χρησιμοποιουμε τον ορο “οταν ολα ειναι δωρεαν εμεις ειμαστε το προιον” στη google, ας κραταμε και ενα μικρο καλαθι για τους υπολοιπους. Μην ξεχναμε οτι η google λογοδοτει τουλαχιστον στην ευρωπαικη ενωση. Οι υπολοιποι μπορουν να αλωνιζουν χωρις επιπτωσεις

1 «Μου αρέσει»

Σταμάτησα να διαβάζω εκεί που πρότεινε τον Κινέζο. Δηλαδή τον Phoenix.
Τον οποίο τον είχα δοκιμάσει κάποτε και, τότε, δεν είχα βρει την παραμικρή, ουσιαστική, ρύθμιση απορρήτου.
Αντίθετα, στον Focus, την πρώτη φορά που θα τον τρέξεις, πας στις ρυθμίσεις του και απενεργοποιείς τα πάντα. Δίνει δηλαδή, την επιλογή.

Εσύ θα έβαζες, το οποιοδήποτε Κινέζικο ή Ινδικό λογισμικό στη συσκευή σου;

Όχι, δεν έχει τύχει να δω κάτι τέτοιο. Δεν το έχω ψάξει κιόλας. Μπορείς να δώσεις ένα τέτοιο onion link;
Αλλά εκτός αυτού, πιστεύεις πως η κάθε Mozilla θα είχε ανάγκη να βάζει αγγελίες στα onion sites προκειμένου να πουλάει δεδομένα;
Κανείς δεν ισχυρίζεται πως η Mozilla είναι αγία. Όμως, έχει την περισσότερη διαφάνεια από όλους και συγχρόνως δίνει επιλογές.

Αύριο, κάποιος μπορεί να γράψει μια δημοσίευση που να λέει:

Πρέπει να το δεχτούμε έτσι αβίαστα;

Το αρθο πού εβαλα δεν ειναι για να διαβασεις κατι αμεσα και να μαθεις αν ενας browser ειναι η οχι “προβληματικος” Ειναι η φυση της δουλειας τετοια που δεν νομιζω οτι υπαρχει καθαρο, καθαροτερο η λιγο βρωμικο. Απο την αρχη των υπολογιστων υπηρχαν τα freeware τα shareware τα software και τα software με καποιου ειδους registration

Ολοι οπως αποδειχθηκε μετεπειτα ειχαν κερδη πολλα με διαφορετικο τροπο ο καθενας τους. Τροποι που τοτε δεν κατανοουσαμε και λεγαμε κοιτα… Η εταιρεια epic megagames(τυχαια αναφορα) δινει δωρεαν το ταδε παιχνιδι με ενα απλο registration…

Ετσι και με τους browser… Η θα υπαρχει κερδος ωστε να ασχοληθουν οι εταιρειες η ο browser θα ειναι χαλι χωρις νεες τεχνολογιες κτλ.

Δεν ξερω το μοντελο που χρησιμοποιει η καθε εταιρεια για να προφυλασει εμενα απο τον υπαλληλο της… Αν αυτο σε καλυπτει.
Προσφατα αντιμετωπισα το εξης. Σε εταιρεια κινητης η ξαδερφη μου μπροστα μου κατω των 17 πηρε τηλ για να της ξεκλειδωσει ο υπαλληλος το pin που ειχε ξεχασει. Το κινητο ειναι δηλωμενο στον πατερα της. Ρωτωντας τον αριθμο του κινητου ο υπαληλος το ξεκλειδωσε σε 2 λεπτα τηλεφωνικα. Χωρις να ζητησει καποιο στοιχειο η τελος παντων τυπικα να ελεγξει αν αυτο το κινητο δεν ειναι κλοπιμαιο με ολα τα συνακολουθα (τραπεζες κτλ) Οταν ολοι οι browser χρησιμοποιουν τηλεμετρια που να ξερω εγω ποιος βλεπει και τι κανει με τα δεδομενα μου;

Και η τηλεμετρια δεν κλεινει απλα απο τις ρυθμισεις. Μενουν ανοικτα μονιμα καποια πραγματα η στη χειροτερη αποθηκευονται τοπικα και στελνονται σε ανυποπτο χρονο.

Onion link? ,Μαλλον δεν εχεις μπει ποτε στα αδυτα. Tor δεν χρησιμοποιω αλλα πριν καιρο τον εδειχνα σε υπαλληλους και μπαινοντας σε διαφορα καταστηματα ειδαμε αρκετα, οπως και την lite πωληση δεδομενων. Αν καποιος ψαξει θα βρει

Προφανώς, αλλά όσο να’ ναι έχει μια διαφορά το λογισμικό που βασίζεται σε χορηγίες και donations από το καθαρά εταιρικό.
Άλλο ο Linux kernel, άλλο ο Windows kernel.
Άλλο Πέπη, άλλο πρέπει.
Είπα όμως, το εξής:

Δε νομίζω πως συνδέονται αυτά τα δυο.
Διόλου απίθανο κάποιος βαριεστημένος υπάλληλος της Mozilla να κοιτάει τι κάνει ο Μπάμπης από τα Σεπόλια.
Διόλου απίθανο ένας βαριεστημένος υπάλληλος της Vodafone να ακούει, στη ζούλα, συνομιλίες.

Δε ξέρω τι εννοείς ως «άδυτα». Όπως είπα, δεν το έχω ψάξει επειδή δεν έχω λόγο.
Το DeepWeb, όταν το χρησιμοποιούσα, το έκανα για ακτιβιστικούς λόγους.
Είμαι, όμως της άποψης πως όταν λέμε κάτι να το υποστηρίζουμε, Εξ ου και ο λόγος που ζήτησα onion link περί αυτού.

Δεν έχω άποψη φίλε, δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ.

1 «Μου αρέσει»

Απλα να εξηγησω οτι τα onion links δεν ειναι μονιμα. Μπορει να κρατησουν μια μερα μπορει και καποιους μηνες. Αυτο απ οτι εχω καταλαβει οταν παρακολουθουνται κατεβαζουν ρολλα και ανεβαινουν αλλου. Βεβαια στα onion τα δεδομενα ειναι το λιγοτερο. Αυτα που διατιθενται προς πωληση ειναι μερικες φορες ανεξηγητα και απεριγραπτα.

Πρωτα απ ολα καλο ειναι να εξαιρεσουμε τον linux kernel γιατι η χρηματοδοτηση του ειναι τετοια που δεν ειναι αναγκη να κανει κατι αλλο…

Τωρα για το λογισμικο που στηριζεται σε χορηγιες τι να πω; Ολα ειναι δημοσιευμενα και ευκολα να τα βρει κανεις… πχ μπορει να φαινεται περιεργο σε καποιους οτι μεγαλος χρηματοδοτης και υποστηρικτης της mariadb ειναι η microsoft η οποια εχει αντιπαλο προιον αλλα ετσι πανε αυτα…

Γενικα απο μικροδωρεες ειναι ελαχιστα τα εργα που μπορουν να σταθουν. Συνηθως υπαρχει χρηματοδοτης που οι περισσοτεροι απο εδω μεσα δεν γουσταρουν (google, microsoft και λοιποι) Τι γινεται ομως με τα μικρα εργα που ειναι αξιολογα; Που εχουν συνεχως updates; Που υποστηριζονται επαγγελματικα; Απο που βγαζουν χρηματα; Απο τις δωρεες των 1ε μερικων μελων; Μηπως απο καπου αλλου; Δεν εχω το χρονο να κανω ερευνα για κανεναν browser αυτη τη στιγμη. Η ερευνα μου για τον brave ειχε κρατησει πανω απο μηνα και φυσικα επειδη γραφτηκα σαν διαφημιζομενος ακομη μου ερχονται διαφορα ομορφα email με σεβασμο στην κοινοτητα που τον επελεξε…

μια χαρά είναι, σου κάνει disable όλα τα JS αυτόματα, δεν έχεις επιλογή για επιλεκτικό whitelist από ότι έχω δει, απλά ανά σελίδα μπορείς να κάνεις whitelist για αυτό το tab και μόνο.

το σημαντικό είναι ότι (όπως λέει και η περιγραφή του) χρησιμοποιεί το WebView του κινητού σου για να χτίσει τις σελίδες, οπότε όσο καλύτερο να το έχεις updated για λογους ασφαλείας

και φυσικά υπάρχει συζήτηση γύρω από το εάν είναι ασφαλής η χρήση του WebView ή όχι γενικότερα στα Android γιατί εξαρτάται πολύ από τον τρόπο εφαρμογής από τον προγραμματιστή την ομαδα προγραμματιστών [1] [2]

σορρυ διόρθωσα κι εγώ :angel:

1 «Μου αρέσει»

Γνωστό αυτό, μα όπως το είπες προηγουμένως ήταν σα να το είδες πολύ πρόσφατα.

Δεν είναι καθεαυτού η Google που έχει δημιουργήσει θαυμάσια πράγματα κατά το παρελθόν.
Είναι ορισμένες από τις τακτικές της.
Κάλλιστα θα μπορούσε να έχει άλλο διαφημιστικό μοντέλο, πετυχημένο, χωρίς tracking.
Νομίζω, πως η μεγαλύτερη πληγή είναι το Facebook. Ίσως, αν εξαφανιζόταν αυτό τα πράγματα να ήταν καλύτερα για όλους.

1 «Μου αρέσει»

Δεν ηθελα να απαντησω σ αυτο γιατι ειναι και εκτος θεματος αλλα καλο ειναι να προστατευθουν καποια μελη. Οταν εχουμε στην κατοχη μας ενα onion link που κανει παρανομες ενεργειες δεν το ποσταρουμε σε forum που δεν φταιει τιποτα. Ο tor καλως η κακως χρησιμοποιηται κατα 50% για την ιδιωτικοτητα και την προσβαση απο καταπιεσμενους πλυθισμους σε χωρες με περιεργα καθεστωτα και 50% για εκνομες ενεργειες στο δυτικο κοσμο. Φυσικα δεν ειναι αυτα τα ποσοστα αλλα αν καποιος περιηγηθει στα καταστηματα μαλλον καπου εκει ειναι η αληθεια.

Ο tor δεν ειναι καθημερινος browser και θα το αντιληφθει καποιος οταν δει την ταχυτητα φορτωσης να πεφτει κατω απο το 1/4 ενος κανονικου browser. Αυτο συμβαινει γιατι χρησιμοποιει ενα πολυ εκτεταμενο δυκτιο vpn με τυχαιοποιηση και εναλλαγες ακομη και κατα την περιηγηση. Ειναι απιθανο καποιος να δει τι κοιταμε μεσω tor εκτος φυσικα της περιπτωσης να παρακολουθειται ο υπολογιστης μας η η σελιδα που κοιταμε να ειναι κατασκευασμενη απο καποια υπηρεσια.

Τωρα για την πωληση δεδομενων… Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι με τυχαια googleαρισματα εκτος tor μπορουμε να αγορασουμε πακετα δεδομενων. Η συγκεκριμενη πωληση δεν ειναι παρανομη αρκει τα δεδομενα να μην εχουν καποια στοιχεια. Αυτα ισχυουν ομως στην ευρωπαικη ενωση και στην αμερικη. Αν λοιπον μια ιστοσελιδα πουλαει δεδομενα με ολα τα στοιχεια απο τη Νιγηρια , δεν μπορει καποιος να τους βαλει χερι… Ευθυνεται ο αγοραστης και μονο φυσικα αν τα δεδομενα φτασουν σε ευρωπαικο χωρο.

Η axciom κατεχει δεδομενα απο το 70% των online χρηστων ιντερνετ… Ολες οι εταιρειες που κατεχουν δεδομενα προς αναλυση η πωληση κατεχουν πανω απο το 99% των online χρηστων. Οι εταιρειες που εχουν δεδομενα και φτανει σε αυτο το αστρονομικο νουμερο δεν ειναι διαφημιστικες η εταιρειες που θελουν τα δεδομενα μας για διαφημισεις. Ασφαλιστικες εταιρειες, ιατρικες εταιρειες , εταιρειες που εχουν καποιου τυπου εμβολιο και πηραν τα δεδομενα μας με τη συγκαταθεση μας απο το δικο μας κρατος, και αλλα πολλα. Το δεντρο ειναι η διαφημιση αλλα το δασος οπως φαινεται το χανουν ολοι… Η μαλλον το 99% του πλυθυσμου που ειναι online

1 «Μου αρέσει»

Έτσι…
Επίσης εταιρείες που συμβουλεύουν κυβερνήσεις ή κέντρα εξουσίας που δεν έχει ψηφίσει ο κόσμος πχ η ευρωπαϊκή επιτροπή της ευρωπαϊκής ένωσης και διάφορα λόμπι…

2 «Μου αρέσει»

Δε νομίζω πως είναι κάτι τρομερό, αλλά εκτός αυτού υπάρχει και το ΡΜ.

Συμφωνούμε. Να προσθέσω επίσης και τους πολιτικούς λόγους.
Όμως και πάλι, αυτά τα δεδομένα, κυρίως, πως τα αποκτούν; (ρητορική η ερώτηση, γνωστό το πως και από που).

1 «Μου αρέσει»

Εχεις κανει εμβολιο; Δεν εχεις κανει εμβολιο; Εχεις λογαριασμο στο taxis; Εχεις online banking; Εισαι γραμμενος σε φορουμ; Εχεις ποτε νοικιασει ξενοδοχειο η αυτοκινητο; Και αλλα χιλιαδες πραγματα.

Το gdpr εγινε για να “προστατεψει” τους καταναλωτες. Εκ των υστερων φυσικα ανακαλυπτεις οτι ο κυρ μητσος στη γειτονια δεν πρεπει να ξερει ουτε πως σε λενε αλλα σε μεγαλες εταιρειες βαζεις φαρδια πλατια την υπογραφη σου σε ενα συνηθως 4σελιδο με μικρα γραμματα αλλιως δεν συνεργαζεσαι. Τι λεει ομως αυτο το 4σελιδο; Εχουμε την υποψια οτι παντου λεει το ιδιο. Οτι δηλαδη τα δεδομενα μας δεν θα πανε πουθενα. Ομως δεν ειναι ετσι. Μπορει να λεει οτι θα διατεθουν σε τριτους. Μπορει να λεει οτιδηποτε. Οποτε ολοι δινουν τα δεδομενα τους για να συνεχισουν να υπαρχουν στον δυτικο κοσμο. Τωρα online σε σαιτ και trackers εκ του αποτελεσματος ειναι απλα για φιγουρα. Υπαρχει δηλαδη ανθρωπος που κρυβει τα δεδομενα του με νυχια και με δοντια ονλαιν και απο την αλλη πλευρα νοικιαζει ενα αυτοκινητο και αμεσως δινει ολα τα βασικα στοιχεια του με τη βουλα του gdpr.

Και ευτυχως μενουμε ελλαδα. Σε αλλες χωρες ο κυρ μητσος αν κατεχει δεδομενα πελατων χωρις υπογραφες 4σελιδων πολυ πιθανο να δικαστει με το 4% του τζιρου. Ενα ονοματεπωνυμο και ενα τηλεφωνο να χρειαστει να σημειωσει σε ενα χαρτι για να παρει πισω τον πελατη του πρεπει να υπογραψουν μεταξυ τους gdpr.

Οποτε το gdpr (ενω ημουν πολυ θετικος) εκ των υστερων φαινεται οτι ο αυτοσκοπος του ειναι να μαζευονται τα δεδομενα με τη βουλα και μονο απο μεγαλους οργανισμους… Βαλαν και τα trackers να αποπροσανατολησουν τον κοσμο και πλεον ολοι τα δινουν ολα.

1 «Μου αρέσει»