Αναζήτηση "πρίζας" ρεύματος, ελέγξιμης δικτυακά

Καλησπέρα σε όλους/ες και καλό μας καλοκαίρι!

Υπάρχουν μία δυο ηλεκτρικές συσκευές στο σπίτι μου, οι οποίες λειτουργούν συνεχώς και οι οποίες κάποιες φορές το χρόνο χρειάζονται power off/on. Θέλω αυτό το power off/on να μπορώ να το κάνω δικτυακά.

Ιδανικά θα θελα μία “πρίζα” ρεύματος με ethernet, που να παίρνει ip και να έχει και κάποιο web interface, έτσι ώστε να μπορώ όποτε θέλω να κάνω login στο web interface και να κάνω power cycle στην πρίζα.

Υπάρχει τέτοιο πράμα κάπου, πέραν της φαντασίας και της επιθυμίας μου? :upside_down_face:

1 «Μου αρέσει»

Τι συσκευες ειναι αυτες που θελουν ανοιγμα και κλεισιμο δικτυακα; το υποστηριζουν σε επιπεδο BIOS? Η τουλαχιστον υποστηριζουν Wake-on-LAN?

Θα μπορουσες επισεις να το κανεις αυτο με δυο smart plugs που εχουν app για το κινητο και μπορεις να βαλεις και χρονοδιαγραμμα ποτε θες να τις ανοιγοκλεινεις. Αλλα πες μας ακριβως τι συσκευες ειναι για να σου δοσουμε την καλυτερη λυση.

1 «Μου αρέσει»

Οι συσκευές είναι πραγματικά irrelevant στο θέμα μας - trust me! :slight_smile:

Ψάχνω για πρίζες που να μπορώ να “κόψω ρεύμα - δώσω ρεύμα” remotely. Το “κόψε ρεύμα - δώσε ρεύμα” θα γίνεται χειροκίνητα (δεν χρειάζομαι αυτοματισμό, χρονοδιαγράμματα κτλ). Όποτε “κολλάει” η ηλεκτρική συσκευή που τροφοδοτείται με ρεύμα από την πρίζα αυτή, να μπορώ remotely χειροκίνητα να της κόβω το ρεύμα και να το ξαναδίνω remotely χειροκίνητα μετά από 1 λεπτό.

Απαραίτητη προϋπόθεση να δικτυώνεται η πρίζα ενσύρματα, όχι ασύρματα (ethernet δηλαδή, όχι wifi).

1 «Μου αρέσει»

Μηπως ψαχνεις κατι σαν και το παρακατω:

https://www.audon.co.uk/webcontrol/EZ-32g.html

Ειναι το μονο που μπορω να βρω. Το θεμα ειναι οτι εχει εγγλεζικη μπριζα και θα πρεπει να βρεις ανταπτωρακι ή καπου καπως να βρεις την ezOutlet (EZS-21f) Schuko socket που ειναι η αντιστοιχη σουκομπριζα. Δες και τα specs να σηγουρευτεις οτι μπορει να αντεξει τις συσκευες που θελεις να μπριζοσεις σε αυτα τα μηχανακια.

Επισεις στο Amazon βρηκα αυτο εχω που ειναι παρομοιο αλλα και παλι θα χρειαστεις ανταπτορακια:

https://www.amazon.com/dp/B00B0YJUPQ/ref=sspa_dk_detail_0?psc=1&pd_rd_i=B00B0YJUPQ&pd_rd_w=DwFdc&pf_rd_p=80360d1c-2d74-4d2e-9034-f92fb5248b33&pd_rd_wg=knFr8&pf_rd_r=HDQ04SGYTJFB4PK12VQE&pd_rd_r=64547dcc-3452-46cb-8d78-1b5110d25f39&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEzM0NWTVlaUkNPQk5SJmVuY3J5cHRlZElkPUEwMTE3ODYwM1c1OVVCMDlDQUIwOSZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwNzExMjA3MUQwNlZYTDJMUURQSCZ3aWRnZXROYW1lPXNwX2RldGFpbCZhY3Rpb249Y2xpY2tSZWRpcmVjdCZkb05vdExvZ0NsaWNrPXRydWU=

και αυτο εδω με πολλαπλα output
https://www.amazon.com/IP-Power-9258T-Network-Controller/dp/B005D55HKU

Ελπιζω να βοηθησα και να σου κανει ενα απο αυτα που βρηκα

2 «Μου αρέσει»

Δεν ξερω ακριβως τι ψαχνεις.

Αν καταλαβα καλα πριζες ρευματος που να μπορεις απο αποσταση να τις εκκινησεις.

Εχω παρει δυο τρεις tapo οι οποιες εχουν και ανοιγμα απο αποσταση μεσω εφαρμογης android και προγραμματισμο ημερων και κουμπι για ανοιγμα κλεισιμο χειροκινητα.

Νομιζω καπου ενα δεκαρικο η μια κοστιζε. Η διαφορα στα μοντελα ηταν κυριως τα watt.

Δουλευουν νομιζω και με alexa και με google αλλα.

2 «Μου αρέσει»

Νομιζω οτι οι προδιαγραφες του @tsapi λενε συγκεκριμενα για ενσυρματες εξυπνες πριζες οχι για ασυρματες. Υποθετω υπαρχει συγκεκριμενο use case οποτε περιμενουμε feedback απο τον @tsapi

2 «Μου αρέσει»

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις έως τώρα απαντήσεις. Διακοπάρω (επιτέλους!!!), γι αυτό και ανταποκρίνομαι καθυστερημένα.

Ψάχνω για πρίζα με δικτυακή συνδεσιμότητα μέσω ethernet, η οποία να διαθέτει ένα web interface, μέσα στο οποίο να μπορώ να μπαίνω δικτυακά και να κάνω χειροκίνητα power off και on την πρίζα. Αν δεν διαθέτει web interface αλλά κάποια άλλη μεθοδολογία (ποια άλλη άραγε? - δεν μπορώ να σκεφτώ, αλλά λέμε τώρα…), με την οποία θα μπορώ δικτυακά να κάνω χειροκίνητο power off / on, πάλι βολεύομαι.

Δεν δίνω περισσότερες πληροφορίες για τι δουλειά θέλω να τις χρησιμοποιήσω, για να μην αποπροσανατολίσω τη συζήτηση. Έχω καταλήξει ότι η λύση σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η πρίζα αυτή, με τα χαρακτηριστικά που περιγράφω.

2 «Μου αρέσει»

βρήκα αυτό mPower PRO (EU) αλλά είναι πολύπριζο…

1 «Μου αρέσει»

Σωστα βρηκε ο argi. Υπηρχαν νομιζω παλιοτερα και απο την apc παλι πολυπριζα.

Για το mfi το μονο που θα σκεφτομουν διπλα ειναι το webinterface. Αν ακολουθει τη λογικη των unifi θα χρειαζεται προγραμμα windows (δεν ειχε κατι σε linux παλιοτερα) και βασικα δεν θα τρεχει καποια υπηρεσια http ουτε θα εχει ενσωματωμενο webinterface. Σε μια γρηγορη αναζητηση στις εικονες ειδα αυτο. Δηλαδη οτι ελεγχεται μεσω εφαρμογης windows. Θελει αρκετο ψαξιμο αλλα γυρω στα 100ευρω ειναι απο τα φθηνα που θα ειχαν και ethernet οποτε ισως ειναι καλο αν τρεχει πχ με wine, η αν τελικα εχει webinterface

1 «Μου αρέσει»

Παιδες δεν παιζει WiFi το ειπε ηδη ο @tsapi. Χρειαζεται οπωςδηποτε ethernet.

Update: OK. Το mfi στο οποιο αναφερεσαι ειναι το Ubiquiti mFi mPower-Pro, 6 EU sockets και οντως εχει και ethernet και wifi. Και εχει και web interface αλλα και cloud controller. Μονο δυο πραγματακια δεν μπορεσα να βρω… ποσο κανει και απο που το αγοραζεις… ακομα και στο Amazon… ειναι unavailable.

Αυτα ειναι μαλλον τα δυο προβληματα που θα αντιμετωπισει ο @tsapi για να βρει κατι σαν και αυτο.

1 «Μου αρέσει»

Μα για ethernet απανταμε…

Παλια μου ειχαν δωσει ενα πολυπριζο apc που ειχε ethernet για ενα απο τα rack μου αλλα δεν το χρησιμοποιησα ποτε. Νομιζω ειχε κανα 500αρικο αλλα ειχε κι αλλα πραγματα πανω. Τωρα που ειναι στη schnider δεν ξερω αν υπαρχει ακομη σαν προιον.

Το mfi που λεει ο argi εχει lan και αν απλα χρειαζεται ethernet νομιζω ειναι η φθηνοτερη λυση… με προσοχη φυσικα τα παραπανω που ανεφερα για το webinterface

Η επομενη πιο φθηνη λυση ειναι raspberry με ρελε και ενωση με το gpio. Ακομη και το παλιοτερο raspberry θα εκανε φανταζομαι αλλα αυτα ειναι να εχεις απειρο χρονο και τρελα

Σύμφωνα με το skroutz η τιμή του ήταν στα 116,93 και ήταν διαθέσιμο μέχρι 5/1/20

1 «Μου αρέσει»

Aπό οτι καταλαβαινω κατι σαν και αυτο θα θελει → TL-WPA8630P KIT | AV1300 Gigabit Passthrough Powerline ac Wi-Fi Kit | TP-Link United Kingdom
Υπαρχουν αρκετα τετοια μαραφετια…

Αυτο ειναι και το πιο ενδιαφερον θα ελεγα, αλλά μαλλον θα πρεπει να συνδεθει με ρελε που να αντεχει τοσο ρευμα, νομιζω…

1 «Μου αρέσει»

Από την σχετικά μικρή εμπειρία μου ως τεχνικός δικτύων και υπολογιστών σε ξενοδοχεία, πρίζα ρεύματος με ethernet που να έχει web interface για απομακρυσμένο έλεγχο ΔΕΝ έχω συναντήσει. Κατ’ αρχήν και να υπήρχε αν της έκλεινες το ρεύμα δεν θα είχες πρόσβαση στο web interface για να την ξανα-ενεργοποιήσεις… εκτός αν είχε κάποιο ενσωματωμένο ρελέ, αλλά μιλάμε πλέων για κάτι διαφορετικό.

Νομίζω ότι αυτό που ψάχνεις πάει στην κατηγορία των Hotel Room Controllers σε συνδυασμό με προγράμματα για Energy Management System (EMS) ή Property Management System (PMS). Το Hotel Room Controller το βάζεις στον ηλεκτρολογικό σου πίνακα και εκεί συνδέονται πάνω τους φώτα, πρίζες, κλιματιστικά, ηλεκτρικές κλειδαριές, κτλ. Ο controller έχει ethernet και συνδέεται στο δίκτυό σου και με ειδικά προγράμματα EMS ή PMS μπορείς να το προγραμματίζεις, να το ελέγχεις ή να βλέπεις την κατανάλωση κάνει κάθε συσκευή που είναι πάνω του συνδεμένη. Τα μοντέρνα EMS έχουν και mobile apps που μπορείς να τα ελέγχεις από το κινητό σου.

1 «Μου αρέσει»

Εγω για κατι με ρελε (τουλαχιστον εναν) εχω καταλαβει οτι θελει.

Καταρχήν ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις.

Όταν ξεκίνησα την αναζήτησή μου για δικτυακώς ελεγχόμενη πρίζα, πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο δύσκολο εγχείρημα είναι!

Anyway, τα αποτελέσματα της κοπιωδέστατης αναζήτησής μου μέχρι στιγμής είναι:

  1. PowerBox 3PF στα 170€
  2. Netio PowerPDU 4C στα 300€
  3. 2 πολύπριζα της Aten στο 500άρικο€

(αλμυρές έως εξωφρενικές τιμές, για τη δουλειά που τα θέλω, λεωγώ)

Στη διεθνή αγορά βρήκα περισσότερες λύσεις - στην ΕΕ όμως πολύ λίγα πράματα ετοιμοπαράδοτα (ή με λογικό ορίζοντα παράδοσης). Μία πρίζα της Aviosys μου κάνει “κουτί” και είναι σε ανθρώπινη τιμή, πρέπει όμως να δω πώς θα μπορέσω να τη βρω/πάρω από ΕΕ, για να μην έχω θέμα με δασμούς κτλ (ιδέες κανείς??).

Συμπέρασμα: σπάνιο πράμα οι δικτυακώς ελεγχόμενες πρίζες και υπερπανάκριβες (χωρίς το απαιτούμενο hardware να δικαιολογεί το κόστος, κατά την εκτίμησή μου).

Αν κάποιος/α έχει να προσθέσει στον παραπάνω προβληματισμό / αναζήτηση, είμαι όλος αυτιά!

Η τιμη καθοριζεται καταρχας απο τη ζητηση. Μια wifi ενα δεκαρικο ενω με ethernet 200e… Δευτερος παραγοντας της τιμης ειναι η δυσκολια υλοποιησης. Οι wifi ειναι ενα soc και με τοσες συσκευες ioT ειναι πολυ ευκολο ενας κατασκευαστης να φτιαξει οτιδηποτε. Μια με ethernet εχει ethernet controller software για το webinterface επεξεργαστη και ενα στοιχειωδες λειτουργικο…

Θα μπορουσες ομως να πας λιγο πιο πισω απο το ετοιμο προιον ωστε να πετυχεις την καλυτερη δυνατη τιμη. Πχ…

Που παρ ολα αυτα παλι δεν εχει webinterface και θα πρεπει να βρεις software τροπο να στελνει τις εντολες

2 «Μου αρέσει»

Δεν έχω να απαντήσω κάτι και εύλογα θα μπορούσε να με επιπλήξει κάποιος για μηνύματα που πιάνουν χώρο και είναι άχρηστα. όμως θέλω να εκφράσω το θαυμασμό μου ρε παιδιά σε όλους όσους απαντήσατε ένα τόσο εξειδικευμένο θέμα. Μέχρι και πατέντα με το rasberry pi αναφέρθηκε.
Παιδιά τα σέβη μου σε όλους.

1 «Μου αρέσει»

Aυτο δεν ειναι καθολου παραξενο. Τετοια προτζεκτακια με το rpi ειναι συνηθισμενα γενικα. Πχ για αυτο υπαρχουν κατι μαραφετια σαν και αυτο → Automation HAT Mini , που ομως οπως βλεπεις, το συγκεκριμενο, σηκωνει ρευμα 2 αμπερ και 24 βολτ. Δηλαδη άλλο πραμα να ανοιγοκλεινεις ενα λεντακι και άλλο την ηλεκτρικη κουζινα που θελει άλλο μαραφετι και καλλιτερη γνωση στα ηλεκτρολογικα για να μη γινει και κανα επικινδυνο ατυχημα…

Προφανώς η τιμή είναι συνάρτηση προσφοράς - ζήτησης. Σχολιάζω απλά τις τιμές σε σχέση με το κατασκευαστικό “κόστος”. Όταν ένα κατοστάρι switch κάνει 10€ το κιλό και μία κατοστάρα έθερνετ 5€ το κιλό, δεν ημπορεί - δεν δύναται η διχτυόμπριζα να κοστίζει κατασκευστικά τόσα που να δικαιολογεί τιμή 80 και 150€.

Σίγουρα θα υπάρχει και κάποια λύση με αρντουίνο. Απορώ πώς δεν εμφανίστηκε κάποιος τρελός να την πει… :rofl: