Αναβίωση παλαιού επιτραπέζιου υπολογιστή 32 bit

Ποιο λειτουργικό μπορώ να χρησιμοποιήσω σε παλιό υπολογιστή, 32 bit με μνήμη 250 Ram, τον οποίο θέλω να χρησιμοποιώ έστω και για συναισθηματικούς λόγους.
Δοκιμές έγιναν με:
Coreplus, void, reactos, debian10, bionicpup32, dsl, microwatt, slax, porteus, elive, lubuntu, και άλλα.
Και ο νικητής είναι :
Antix linux (Manolis Glezos)
με τη χρήση φυλλομετρητή Palemoon.

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι με στον συγκεκριμένο υπολογιστή ξεχνάς το browsing. Ακόμη και για την εποχή του έχει λίγη μνήμη. Μπράβο για την προσπάθεια.

2 «Μου αρέσει»

Ναι φυσικά έτσι είναι @billniakas , αν και ο Pale Moon, ανταποκρίθηκε αξιοπρεπώς, καλύτερα και από τον Midori.
Δεν συζητάμε βέβαια για αναπαραγωγές ΥΤ.
Επίσης μέσα από το terminal μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και έναν πολύ καλό text-based browser, τον elinks.
Η ανάρτηση έγινε μέσα από τον Antix.

1 «Μου αρέσει»

Ε, βάλτου και συ λίγη ram παραπάνω! Φαντάσου ότι ακόμα έχω τον παλιό υπολογιστή δίπλα στον “νέο” και λειτουργεί με κάτι XP συφοριασμένα και με mageia 1. Ο παλιός είναι ένας AthlonXP 2Ghz με 1G ram όμως και πουσαρισμένος όσο πάει, που δεν πάει, αλλά λέμε!

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ @ryk για την προτροπή.
Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα.
Αλλά είναι στο πρόγραμμα.
Δε γνωρίζω πολλά από hardware.
Νομίζω ότι έχω διαβάσει πώς μπορώ να του βάλω μέχρι 4 gb ram.
Πιστεύω και με 2 θα πετάει για απλές διεργασίες.
Το πρώτο που θα αλλάξω σίγουρα είναι αυτό το ανεμιστηράκι που κάνει σαν “καβουρδιστήρι” όπως παραπονιέται η οικογένεια μου.
Ίσως είναι προτιμότερο να πάρω έναν άλλο παρά να φτιάξω ένα παλιό μηχάνημα.
Αλλά πιστεύω ότι έτσι θα μάθω και κάτι.

1 «Μου αρέσει»

εξαρτάται από τη μητρική που έχεις, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μπορείς να κάνεις πραγματάκια με πολύ μικρό κόστος και ταυτόχρονα να αξίζει και ο κόπος…

για να βρεις τη μητρική σου
α) πολλές φορές όταν ανοίγει ο υπολογιστής εμφανίζεται για λίγο
β) μπορείς να ανοίξεις το κουτί και να δεις το μοντέλο
γ) μέσω της εφαρμογής HardInfo στην καρτέλα computer summary

γράψε το μοντέλο και βλέπουμε…

μόλις πρόσεξα ότι φαίνεται στην φωτογραφία που ανέβασες πιο πάνω… λοιπόν δεν αξίζει να κάνεις απόλυτος τίποτα με τον συγκεκριμένο υπολογιστή…

2 «Μου αρέσει»

δοκιμασε τον links2 αντι για text-based browser και πες μου εντυπωσεις (συγκριτικα με τον text-based)

1 «Μου αρέσει»

Links2

Ο links2 είναι διαφορετικός από τον links έτσι δεν είναι @raik;
Όχι τελικά πρόκειται για τον ίδιο browser.
Έχεις δίκιο @raik.
Έχει και εικόνες.
Υπήρχε προεγκατεστημένoς στο Antix.
Απλά δεν ήξερα να τον χρησιμοποιήσω.
Η εγκατάσταση γίνεται με
sudo apt-get install links2
H εκκίνηση των γραφικών με
links2 -g
Η αναζήτηση url με το πλήκτρο g.

Nαι το antix επειδη γενικα χρησιμοποιειται για πιο παλιους υπολογιστες εχει ηδη τον links2 προεγκατεστημενο. Ειναι καπως πιο βολικος απο σκετο text-based και αρκετα γρηγορος ταυτοχρονα. Σε βολευει στο συγκεκριμενο μηχανημα καλλιτερα απο text-based; (αρκει να μαθεις να τον χρησιμοποιεις βεβαια)

Ευχαριστώ πολύ @Argi .
Μου έκανες την καρδιά … περιβόλι.
Πρέπει όμως να είμαστε ρεαλιστές.
Ευχαριστώ και πάλι, πέρα από την πλάκα.
Ποιο ήταν το χαρακτηριστικό που είδες στην φωτογραφία, που κάνει ανούσια την προσπάθεια;

Νομίζω ότι αν μπορεί να βγάλει από την αφάνεια ένα μηχάνημα τόσο χαμηλών επιδόσεων, όπως αυτό του τίτλου, σε συσκευές υψηλότερων επιδόσεων θα πρέπει να πετάει…
Γενικά ισχύει αυτή η υπόθεση για τα λειτουργικά GNU/Linux συστήματα;
Ειδικά όταν αναφερόμαστε σε release του 2020.

Οι επιδόσεις του Pale Moon στον υπερ-υπολογιστή μου.

1 «Μου αρέσει»

Σίγουρα έχει τα θέματά του λόγω παλαιότητας, αλλά πιστεύω αξίζει να δοκιμάσεις να προσθέσεις μνήμη ( όλες DDR 400) και μια AGP κάρτα γραφικών λίγο καλύτερη. Δεν αξίζει βέβαια να δώσεις λεφτά για τόσο αρχαία πράγματα, αλλά αν είχε κάποιος να σου χαρίσει μερικά τέτοια κομμάτια θα ήταν καλύτερα. Δυστυχώς δεν έχω κάτι -πέρα από ένα dimmακι 64Mb που είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Νομίζω ότι ο επεξεργαστής σου είναι hyper threading που κάνει κάπως καλύτερα την κατάσταση. Αλλά αφού δεν έχει μνήμη, πνίγεται.

1 «Μου αρέσει»

Ναι γιατί είναι 32bit

Όχι δε θα πετάει εφόσον σηκώνει γραφικό περιβάλλον. Μπορεί --λέω μπορεί-- να μη σέρνεται.

Ναι να το αλλάξεις, στη χειρότερη και να το χαλάσεις no harm done :wink:

Τα χρέπια μην τα υποτιμάς, είναι μεγάλα σχολεία. Μπορείς να στήσεις ελαφρίες διανομές και με πείραγμα να τις κάνεις ακόμα ελαφρύτερες. Το θέμα είναι να έχεις χρόνο και διάθεση.

2 «Μου αρέσει»

Η μητρική σου είναι socket 478 με αργή ram ddr1 και ο ανώτερος επεξεργαστής που μπορεί να πάρει είναι λίγο καλύτερος από αυτόν που έχεις. Με λίγα λόγια αξίζει μόνο για πειράματα και μετά γρήγορα στην ανακύκλωση :)

2 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να ασχοληθείς με έναν τόσο παλιό υπολογιστή (εφόσον δεν είναι σύστημα με ιστορική αξία) . Με περίπου 30€ μπορείς να πάρεις ένα Raspberry Pi με 2 GB μνήμη που θα έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις (φαντάσου ότι κάποιοι χρησιμοποιούν το νέο Raspberry Pi ως υπολογιστή για τις καθημερινές τους εργασίες). Ή μπορείς να πάρεις με 50€ ένα ακόμα καλύτερο Raspberry με 4 GB μνήμη.

Μόνο τη RAM αν αναβαθμίσεις στον παλιό υπολογιστή σε 2GB, θα χρειαστείς πάνω από 20€.

Στην τελική, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι βρίσκεις κάποια χρήση για αυτό τον υπολογιστή, αν τον χρησιμοποιείς για 5 ώρες κάθε μέρα και υποθέσουμε ότι καταναλώνει κατά μέσο όρο ισχύ γύρω στα 80 Watt, τότε σε 1 χρόνο θα έχεις πληρώσει αυτά τα 30€ σε ρεύμα. Αν τον έχεις διαρκώς αναμμένο, θα ξοδέψεις περίπου 140€ για το ρεύμα.

Μια γενική συμβουλή:
Να μη δένεστε συναισθηματικά με μηχανήματα που δεν έχουν πρακτική χρήση ή ιστορική αξία (είτε υπολογιστές, είτε αυτοκίνητα, είτε οτιδήποτε άλλο). Όταν έρθει η ώρα τους, τα στέλνεις στην ανακύκλωση και παίρνεις καινούργια. Είναι απλά μηχανήματα, δεν πρόκειται ούτε να παρεξηγηθούν ούτε να στεναχωρηθούν!

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ @mr.touchwood για τις πολύτιμες συμβουλές σου.

Ευχαριστώ @Argi, μου αρέσει να ακούω και να μαθαίνω από ανθρώπους που γνωρίζουν το αντικείμενο.

Ευχαριστώ και πάλι @ryk.

Ευχαριστώ @billniakas

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ @mr.touchwood για τις πολύτιμες συμβουλές σου.
Έχω ήδη ένα Rpi4 με open media vault.
Μόλις του έκανα εγκατάσταση.
Σκέφτομαι να κάνω έναν οδηγό για αρχάριους σαν και μένα πάνω στην εγκατάσταση omv σε Rpi4.
Πώς σου φαίνεται η ιδέα;
Δηλαδή omv5 και Rpi4;

1 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει το OpenMediaVault γιατί δε χρειάζομαι NAS.
Για προσωπικό cloud έχω στήσει ένα Nextcloud σε ένα Raspberry Pi 3B και τα περνάω όλα εκεί.
Σίγουρα πάντως το Rpi 4 είναι πολύ μπόμπα για τέτοιες δουλειές.
Αν πάντως σου φανεί καλό το omv, γράψε τον οδηγό! Θα είναι πολύ χρήσιμος για τους αρχάριους!

1 «Μου αρέσει»