Αναβαθμίστε σε Linux Mint 19.3

Έχει ανοίξει το μονοπάτι αναβάθμισης από την 19, 19.1, 19.2 στην έκδοση 19.3.

Προετοιμασία για την αναβάθμιση

Οι οδηγίες είναι ίδιες με τα βήματα της προηγούμενης αναβάθμισης. Τα βήματα 1 έως 4 είναι ακριβώς τα ίδια. Οπότε ανατρέξτε εδώ

Νέα Χαρακτηριστικά

Ενημερωθείτε για τα νέα χαρακτηριστικά, τα οποία έχουμε παρουσιάσει αναλυτικά

Επίσης τα προβλήματα και οι λύσεις που αναφέρονται στο παρακάτω εξακολουθούν να ισχύουν

Αναβάθμιση

Ουσιαστικά είναι ίδια διαδικασία με την αναβάθμιση από την 19.1. Απλά ακολουθείτε τις κατατοπιστικές ελληνικές οδηγίες. Από τις προηγούμενες οδηγίες παραλείψτε το βήμα 8.

Προσθήκη λογισμικού

Προαιρετικά προσθέστε τα πακέτα που προστέθηκαν στην καινούργια έκδοση. Βρίσκω μάλλον περιττό να αφαιρέσεις το gimp. Στο τερματικό :terminal: αρκεί η παρακάτω εντολή

    apt install celluloid gnote drawing neofetch

Επανεκκίνηση

Κάντε μια επανεκκίνηση του υπολογιστή και είσαστε έτοιμοι. Καλή επιτυχία και καλές γιορτές :christmas_tree: :santa: :gift_heart:

1 «Μου αρέσει»

Έκανα την αναβάθμιση από 19.2 μέσα από τον γραφικό update manager.

Όλα καλά και γρήγορα, αλλά…

  1. Βλέπω ότι είμαι ακόμα με kernel 4.15.xxxxx
  2. Δεν έχει αλλάξει το μενού εκκίνησης (βλέπω το κλασσικό μενού του grub).

Μήπως γίνεται σε 2 στάδια η αναβάθμιση; Μέσω του update manager πάντως μου γράφει ότι “your system is up to date”

Χμ… ενώ έτρεξα το update, αρκετά πραγματάκια δεν έχουν αναβαθμιστεί… Ιδού screenshot όπου τρέχω 19.3 iso σε VM με host το “υποτίθεται” αναβαθμισμένο σύστημά μου σε 19.3

Μάλλον δεν θα αφιερώσω χρόνο να βρω τι φταίει και θα πάω για καθαρή εγκατάσταση…

update manager > καρτελα Προβολη > Linux Kernel 4.15.xxx, 4.18.xxx, 5.0.xxx και 5.3.xxx

Ο 4.15.xxx ειναι εκδοση LTS και προτεινεται για παραγωγικο μηχανημα.

To γνωρίζω αλλά εφόσον στα release notes η 19.3 γράφει για Linux kernel 5, και υποτίθεται έκανα το update, δεν θα έπρεπε να μου αναβαθμιστεί και ο kernel? (Και το mint icon στο panel) κτλ?

Νομίζω πως δεν γίνονται για πρακτικούς λόγους (πχ έχεις custom menu). Για παράδειγμα σε αναβάθμιση από 19.1 σε 19.2 δεν είχε αλλάξει το mozo με το menulibre και τέτοια.

1 «Μου αρέσει»

Τσέκαρε αν

  • Έχεις κάνει τα βήματα όλλα
  • Έχεις κάνει επανεκκίνηση (είμαι υποχρεωμένος να ρωτήσω)
  • Αν δεν έχεις πειράξει το στυλ και δεν έχεις το Mint-Y
  • Τι δίνει η εντολή cat /etc/linuxmint/info
  • Αν τα αποθετήρια δείχνουν στην Tricia
    `cat /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list’
  • Δεν έχεις βάλει πακέτα στην μαύρη λίστα
  • Ο πυρήνας σε παλιότερες αναβαθμίσεις ήθελε αναβάθμιση με το χέρι
  • Το grub δεν θα αλλάξει αν δεν κάνεις αναβάθμιση πυρήνα

Παράξενο μου φαίνεται πάντως, εδώ το έκανε στο σύστημα μου. Τόσα χρόνια είναι η πρώτη φορά που πέφτει μια τέτοια περίπτωση υπόψιν μου.

Δεν έχω πειράξει κάτι που να μπορώ να σκεφτώ ότι αποτρέπει το πλήρες update, πλην του custom menu που αναφέρεται πιο πάνω (απλά έχω προσθέσει μερικά apps με custom launcher). Προκειμένου να ψάχνω τα γιατί και πώς (καλό και αυτό για να μαθαίνεις, αλλά υπάρχει δουλειά να γίνει) θα τραβήξω ένα clean install σε 15 λεπτά και άλλα τόσα να το φέρω στα μέτρα μου και τέλος.

Πριν δύο μέρες εγκατέστησα την καινούργια αναβαθμιση 19.3 αλλα μου βγαζει αυτο το παραθυρο:

Θα πρέπει να το προσθέσεις στον πίνακα. Η αναβάθμιση δεν θα το κάνει αυτό για σένα, γιατί δεν θέλει να σκαλίσει τι αλλαγές έχεις κάνει. Θα κάνεις δεξί κλικ και θα προσθέσεις την μικρο εφαρμογή. Θα πρέπει να κάνεις ανανέωση και να αναβαθμίσεις και ότι άλλες έχεις κατεβάσει, αν δεν το έχεις κάνει ακόμα.

1 «Μου αρέσει»

Το οποίο διορθώνει xapp εικονίδια στο panel. Πχ εμένα φαινόταν παραμορφωμένο το εικονίδιο του pcloud (appimage) και του δικτύου. Το κακό (ή το καλό) είναι ότι τα “βγάζει” δίπλα στην notification area και όχι μέσα όπως πριν.

Ακόμα καλύτερα μπορείς να το βάλεις σε όποια θέση θες :stuck_out_tongue:
Μπαίνεις σε λειτουργία επεξεργασίας πίνακα και αναδιατάζεις.

1 «Μου αρέσει»

Talos ευχαριστώ πολύ!!!