Αναβάθμιση Ubuntu

Mετά την αναβάθμιση απο 20.04 σε 22.04(Μέδουσα) δημιουργήθηκαν τα παρακάτω:
1.εμφανίσθηκε ένα εικονίδιο άχρηστο και ανενεργό που δεν μπορώ να το διαγράψω.
2.Μόλις πατήσω τερματισμό εμφανιζεται μήνυμα ‘‘Δεν ειστε στη λίστα’’,βάζω τον κωδικό μου και αντί τερματισμού γίνεται έναρξη…
Παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

Τίποτα;;
Κανένας ;;;

Λυπάμαι φίλε… Θα σου πρότεινα να το πες στο askubuntu.com που οι άνθρωποι ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς. Επίσης, αν είχες κάνει backup πριν την αναβάθμιση θα σου πρότεινα να επαναφέρεις από το backup και να ξαναεπιχειρήσεις αναβάθμιση

1 «Μου αρέσει»

Για να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος θέλει … πληροφορίες

Πως έκανες την αναβάθμιση για παράδειγμα

Εικονίδιο; τι εικονίδιο είναι αυτό; Όταν το πατάς τι κάνει; Πώς προσπαθείς να το διαγράψεις;

Ποιά λίστα; Μόνο αυτό λέει; Πώς το λέει; …

Δεν διαθέτει κανείς μαγική σφαίρα να βλέπει τον υπολογιστή σου, ούτε μπορεί να ξέρει τι έκανες …

3 «Μου αρέσει»

Στις τακτικές ενημερώσεις λογισμικού εδώ και ένα μήνα περίπου, υπήρχε και η προτροπή ότι μπορώ να κάνω αναβάθμιση σε 22.04 και αυτό έκανα.
Το εικονίδιο αφορά έναν λογαριασμό αλληλογραφίας μου,αλλά δεν ξέρω πώς βρέθηκε εκεί,θα στείλω στιγμιότυπο,όταν το πατάω προσπαθεί να φορτώσει αλλά χωρίς αποτέλσμα.Προσπαθώ να κάνω διαγραφή με δεξί κλικ αλλά δεν μου δίνει τέτοια επιλογή.
Τώρα,για τον τερματισμό θα επισυνάψω μια φωτογραφία.
Στιγμιότυπο στις 2022-10-03 21-32-37
Στιγμιότυπο στις 2022-10-03 21-33-31

το άχρηστο και ανενεργό εικονίδιο είναι πάνω από το εικονίδιο των απορριμμάτων.Με δεξό κλικ μου δίνει τις εξής επιλογές : Nέο παράθυρο,
Εκκινηση με χρήση της διακριτικής κάρτ… και Προσάρτηση.

Για το εικονίδιο δεν μπορώ να πω κάτι, δεν γνωρίζω. Το “Δεν είστε σε λίστα;” στην σελίδα log in είναι εκεί για να μπορεί πιθανόν κάποιος να συνδεθεί σαν guest ενώ δεν έχει λογαριασμό στο συγκεκριμμένο μηχάνημα.

1 «Μου αρέσει»

Σωστά.Το πρόβλημα λύθηκε πατώντας,απλά,τερματισμό αντι αποσύνδεση.
Όσο για το εικονίδιο αφού δεν μπορώ να το διαγράψω,κάνω ότι δεν το βλέπω…

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, ρίξε μια ματιά στην συζήτηση εδώ για το πρόβλημα με το εικονίδιο.

2 «Μου αρέσει»

In Ubuntu Configuration → online accounts, check your Google account and unmark “Files”.

This action will remove that horrible icon from your dock.

…και όντως το εικονίδιο έφυγε!
Ευχαριστώ!
…και όντως

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.