Αναβάθμιση Ubuntu σε 22.04 με Gnome 42

Edit: Ακολουθεί ο οδηγός του @cerebrux είναι καλύτερος. κάντε κλικ… τελειώσατε. :)

4 «Μου αρέσει»

Πως καταφέρνετε μια διαδικασία που είναι δυο κλικ την κάνετε 400 βήματα απορώ :)

  1. Ανοίγεις τις ρυθμίσεις αναβαθμίσεων
  2. Κανεις κλικ στην καρτέλα αναβαθμίσεις
  3. Επιλέγεις νεότερα εκδόσεις (όχι απλά LTS)

Και είσαι έτοιμος :)

Εδώ τα 4 βήματα από το επίσημο documentation : Upgrade Ubuntu desktop | Ubuntu

6 «Μου αρέσει»

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου από την αναβάθμιση (από 20.04 σε 22.04): δεν πήγε πολύ καλά το πράγμα…
Να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι είχα κάνει παλαιότερα αναβάθμιση από 18.04 σε 20.04 με (αρκετά) καλά αποτελέσματα. Επίσης είχα καμιά 15αριά third party repositories για διάφορα προγράμματα που δεν υπάρχουν στα official αποθετήρια του Ubuntu.
Το κυριότερο πρόβλημα μου ήταν ότι σχεδόν όλα τα third-party repositories δεν λειτουργούν σε 22.04 ακόμα (μόνο 3 από τα 15 είχαν αναβαθμιστεί σε έκδοση 22.04). Κάποια από αυτά βέβαια δεν είχαν αναβαθμστεί από την 17.04! Αυτό δεν είναι πρόβλημα του Ubuntu προφανώς.
Ας μην σας αποθαρρύνει η αποτυχία μου, τα Ubuntu ως λειτουργικό έγιναν μια χαρά update, όλα παίζουν καλά, αλλά το θέμα με τα repositories είναι αρκετά σοβαρό και γι’αυτό αποφάσισα να κάνω clean install. Μικρό το κακό για εμένα προσωπικά γιατί τα Ubuntu είναι το backup λειτουργικό μου.
Σε όποιον δεν έχει third-party repositories και δουλεύει κυρίως με Snap το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Holy crap !!! 15 PPA ??? Τι είχες βάλει ρε συ :grin: Πως και τόσα χρόνια δεν σου έσπασε ;

Να φανταστείς τα μόνα PPA που έχω είναι το δικό μου “uCareSystem” και του docker. Δεν θυμάμαι να έχω προσθέσει τίποτα άλλο.

Πως είπες, τώρα με τα snap/flatpak τα PPA με τα χρόνια θα πέσουν σε αχρηστία

1 «Μου αρέσει»

Διάφορα μικρά προγραμματάκια που δεν υπήρχαν στα κεντρικά αποθετήρια ήθελαν να προσθέσεις το δικό τους PPA για να γίνουν εγκατάσταση και να ανανεώνονται.
Παρατήρησα ότι κάποια από αυτά δεν είχαν ενημερωθεί από την 17.04!
Με τα Snap έχω μια αντιπάθεια, νομίζω το οικοσύστημα του Arch και του AUR είναι μια χαρά, πιστεύω θα μείνω στο Manjaro για τον αρκετό καιρό ακόμα.

1 «Μου αρέσει»

3 posts were split to a new topic: Για την ασφάλεια των Flatpak/Snap

9 posts were split to a new topic: Σύζητηση για Snap/Flatpak

A post was merged into an existing topic: Για την ασφάλεια των Flatpak/Snap