Αναβάθμιση του Mint 20.3

Τώρα υπάρχει η δυνατότητα να αναβαθμίσετε το Linux Mint 20, 20.1 και 20.2 στην έκδοση 20.3.

Των φρονίμων τα παιδιά (πριν αναβαθμίσουν συμμαζεύουν)

Πρώτα από όλα δημιουργούμε με το Timeshift ένα στιγμιότυπο του συστήματος πριν την αναβάθμιση για να είμαστε καλυμμένοι σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (μην μας μείνει το σύστημα στο χέρι, κρίμα είναι :wink: )

Στη συνέχεια απενεργοποιούμε το screensaver μην ρωτάτε γιατί οι επίσημες οδηγίες των developers το λένε, ίσως για να μην κλειδωθεί η επιφάνεια εργασιάς και βαρέσει κανένα conflict κατά την αναβάθμιση και μείνεις με το σύστημα στο χέρι (είδες που χρειάζεται το Timeshift ;) )

Τέλος αναβαθμίζουμε απο τις ρυθμίσεις συστήματος τα Cinnamon spices (applets, desklets, extensions, themes)

Έτοιμοι για αναβάθμιση

Πλέον η αναβάθμιση στην επόμενη νέα έκδοση στο Linux Mint είναι αρκετά εύκολη υπόθεση (αρκεί πάντα να έχουμε προετοιμαστεί από πριν, βλέπε πιο πάνω :wink: )

Στον Update Manager τσεκάρουμε να υπάρχει νέα έκδοση του mintupdate η του mint-upgrade-info, εάν υπάρχουν ενημερώσεις για αυτά τις πραγματοποιούμε.

Τρέχουμε το System Upgrade και επιλέγουμε "Edit->Uprade to Linux Mint 20.3 Una"

εικόνα

Ακολουθούμε τις οδηγίες στην οθόνη

εικόνα

Εάν σας ζητηθεί να διατηρήσετε ή να αντικαταστήσετε αρχεία διαμόρφωσης, επιλέξτε να τα αντικαταστήσετε.

Πριν το τελικό reboot

Οι επίσημες οδηγίες προτείνουν την μετατροπή του συστήματος με το usrmerge

Πληροφορίες για το usrmerge δείτε εδώ: TheCaseForTheUsrMerge.

Για την μετατροπή ανοίξτε ένα τερματικό και γράψτε:

apt install usrmerge

Reboot έτοιμοι και ωραίοι

Μόλις ολοκληρωθεί η αναβάθμιση κάντε ένα reboot και είστε έτοιμοι :grinning:

5 «Μου αρέσει»

Είχα αναβαθμίσει σε μια ταλαιπωρημένη εγκατάσταση από 19 → 20 → 20.1 → 20.2.

Στο μεσοδιάστημα είχα κλονοποιήσει και από SSD → NVME

Είχα παίξει αρκετά και με mainline πειραματιζόμενος με διάφορους kernel.

Τελικά είχα σπάσει 2-3 πραγματάκια που δεν μπορούσα να βρω άκρη. Είχα κάτι σποραδικά κολλήματα στο shut down, Το viber δεν έπαιζε μέσω deb αλλά μόνο μέσω appimage και 1-2 θεματάκια ακόμα…

Ήταν ώρα για φρέσκια εγκατάσταση του 20.3, που έγινε σήμερα. Τα αρχεία υπήρχαν σε backup ούτως ή άλλως, οπότε έφαγε delete το partition και σε λίγα λεπτά ήμουν με το 20.3 (με μια μικρή ταλαιπωρία με το EFI partition που έπρεπε για κάποιον λόγο να ξαναδημιουργήσω).

Πότε το Mint (δεν ξέρω για άλλες διανομές) θα γίνει αρκετά “έξυπνο” για αυτόματη απενεργοποίηση του screen saver & suspend, όταν τρέχουν critical διαδικασίες, δεν ξέρω… Την έχω πατήσει κάνα δυο φορές όταν κάνω backup με rsync…

2 «Μου αρέσει»