Αναβάθμιση από MX Linux 19.4 XFCE σε 21.1

Τελικά έκανα νέα εγκατάσταση σε Virtual Box … και αρχίσαν τα προβλήματα. Δεν παίζει το terminal, δεν ανοίγει και όταν μέσα από το Thunar πατάω με δεξί κλικ “Open Terminal Here” και βγάζει το παρκάτω error.


Επίσης ενώ βγάζει διαθέσημα updates με το που πατάτω το κουμπί Upgade αυτό κλείνει και δεν κάνει τίποτα:

Με Ctrl-Alt-F1 με βγάζει σε κονσόλα και μπορώ και κάνω update (παρόλο που βγάζει κάποιο λάθος)
.
Σημ: κατά την διαδικασία του installation επέλεξα διαφορετικό κωδικό για το user ‘manos’ και άλλο κωδικό για το ‘root’. Έκανα login και σαν root αλλά και πάλι δεν ανοίγει το terminal!

Η άποψή μου είναι ότι για τόσα και τέτοιου είδους προβλήματα θα έπρεπε να ρωτήσεις στο Forum τους. Είναι άκρως φιλικό και αποκλείεται να μην ασχοληθεί κάποιος μαζί σου. Εδώ είδες πού πήγε το πράγμα με την αρχική σου ερώτηση, τι περιμένεις να γίνει με την δεύτερη;
Παρεπιπτόντως, πιστεύω φταίει το iso - ξανακατεβασε το και ξανακάνε εγκατάσταση. Αφού όμως δεν το εγκαθιστάς κανονικά, θα μπορούσες να το τρέχεις live με persistence. Το live USB σύστημα της διανομής είναι μοναδικό (εντάξει, από το antiX προέρχεται) και μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις στο σύστημα και να σώζεις ή όχι κάθε φορά τις αλλαγές. Και αν εν καιρό αποφασίσεις ότι σου αρέσει το σύστημα που έφτιαξες, το εγκαθιστάς αν θέλεις.
Α, και όσον αφορά την αρχική σου ερώτηση, στο Forum προτείνεται από τους developers μια διαδικασία upgrade. Εξακολουθεί βέβαια ο επίσημος δρόμος να είναι η νέα εγκατάσταση αλλά θα σου προσφερθεί βοήθεια αν την ζητήσεις

Όχι… άσ’ το. Θα βάλω καλύτερα Windows!!!
.
.
.
.
Πλάκα κάνω.
Και το boot από το iso δεν ανοίγει το terminal.


Θα το ξανακατεβάσω, παρόλο που μου φαίνεται πολλή περίεργο να φταίει το iso. Συνήθως αν υπάρχει πρόβλημα στο iso δεν παίζει τίποτα… κρασάρει ακόμα και το boot.

@orcrist, στα sources.list του MX τα ειχα δει. το ειχα κατεβασει πριν πολυ καιρο (καπου 3-4 χρονια πριν) για να το δω, επειδη εβλεπα να αναφερεται παρα πολυ σε σελιδες σχετικες με λινουΚΣ. και μαλιστα επειδη ελεγαν οτι ειναι debian based χαρηκα να δω μια debian based διανομη, γιατι εχουμε μπουχτησει στις ubuntu based

οταν το εγκατεστησα ειπα να ριξω μια ματια στα sources.lists του apt, για να δω απο ποια εκδοση του debian τραβαει (stable, testing, η, sid), επειδη συμμετειχα σε μια συζητηση που καποιοι περιεγραφανε αυτο ακριβως που αναφερει και ο @cerebrux:

και τοτε ηταν ακριβως αυτο που περιγραφει. και συγκεκριμενα ακριβως επειδη ειχαν μονο μια πηγη debian backports, εγω αλλα και καποιοι αλλοι αναρωτηθηκαμε γιατι το αναφερουν σαν debian based, οταν δεν εχει εστω τις main πηγες του debian

μπορει στην πορεια να προεκυψε προβλημα με αυτες τις μπερδεμενες πηγες, να τις αλλαξαν για να διορθωσουν το προβλημα, και πλεον να μην τις εχει. δεν το εχω κατεβασει να το ξαναδω, γιατι απ’οταν βγηκε το systemd δεν ξαναμπλεκω με sysv

To live iso πάντως μόλις το δοκίμασα σε virtualbox και το τερματικό άνοιξε χωρίς πρόβλημα.

Δεν υπήρχε πρόβλημα και δεν ήταν μπερδεμένες οι πηγές. Υπήρχαν και του antix που είναι αδελφή διανομή που η mx στηρίζεται σε αυτή, αυτό ήταν όλο. Δεν είναι παράξενο να σου φάνηκε μπερδεμένο, αλλά δεν ήταν, και φυσικά δεν υπήρχαν ppa.

Mήπως δεν έχεις δώσει αρκετό χώρο, μήπως είναι corrupted το iso και θέλει ξανακατέβασμα; (μου έχουν τύχει και τα δύο με άλλες διανομές που δοκίμαζα)

1 «Μου αρέσει»

Input/output error.

Εξαιρετικά βοηθητικό μήνυμα. Συνήθως αυτό το έχω δει όταν υπάρχει σφάλμα στο filesystem. Οπότε μπορεί να φταίει πράγματι το iso ή κάτι με το VirtualBox ή είναι κάποιο άλλο σφάλμα στο Xfce.

1 «Μου αρέσει»

το virtualbox δεν εχει να κανει. η, το iso ειναι σαπιο, και θελει ξανακατεβασμα, η, κατι δεν εγινε σωστα στην εγκατασταση. γενικα οταν ξεκινας ενα live iso για να κανεις εγκατασταση, οταν αρχισει η εγκατασταση και για οση ωρα διαρκει, δεν το πειραζεις καθολου, ουτε «παιζεις» με το live συστημα. δεν θα σε βγαλει σφαλμα εκεινη τη στιγμη, αλλα θα φανει μετα

η σελιδα δεν αναφερει καπου checksums για να ελεγχεις αν το iso εχει κατεβει σωστα? γιατι συνηθως ετσι το βλεπεις. κατεβαζεις το iso βγαζεις το checksum του, και ελεγχεις αν ειναι ιδιο με αυτο που αναφερεται στη σελιδα της διανομης. αν ειναι ιδιο θεωρητικα εισαι ενταξει. αν δεν ειναι ιδιο, το ξανακατεβαζεις γιατι ειναι σαπιο

η σελιδα δεν αναφερει καπου checksums για να ελεγχεις αν το iso εχει κατεβει σωστα?

Υπάρχουν στη σελίδα

https://mxlinux.org/wiki/system/iso-download-mirrors/#:~:text=checksums%20and%20signatures%20of%20final%20isos

@DarkGoth , φίλε, απ’ ό,τι αφήνεις ως τώρα να φανεί, δεν έχεις δώσει στο MX τον χρόνο που εχεις δώσει σε άλλες διανομές, με αποτέλεσμα να γράφεις εδώ πράγματα που δεν ισχύουν και που μπορούν να αποτρέψουν κάποιον επίδοξο νέο του χρήστη να το δοκιμάσει.
Τα repo του ποτέ δεν ήταν χυλωμένα μακαρόνια, όπως πολύ σωστά σου απάντησε και ο φίλος πιο πάνω. Τα πληκτρολόγια των developers του έχουν βγάλει μαλλιά να αποτρέπουν χρήστες να προσθέτουν ppa στο σύστημα. Λες δηλαδή να το κάναν στην αρχή και μετά να πήραν χαμπάρι ότι δεν βάζεις ppa σε Debian γιατί απλά δεν είναι γι αυτό;
Έχω εγκαταστήσει άπειρες φορές MX (τόσο από το αρχικό ISO, όσο και από custom δικό μου, που μπορεί ο καθένας να το δημιουργήσει χάρη στα εργαλεία που παρέχουν) και πάντα παίζω με το σύστημα μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση. Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να μην κουνάς το USB stick και χάσει επαφή, οπότε βγάζει και κάποια από τα προβλήματα που φαίνονται στα παραπάνω screenshots.
Υπάρχει εδώ και μια μεγάλη παρανόηση σχετικά με την θέση τους για to systemd: όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, απλά δεν το έχουν ενεργοποιημένο σαν default. Μπορείς να επιλέξεις από το grub, να το ορίσεις ως default από το Boot options στο MX Tools αλλά και να λάβεις υποστήριξη σχετικά μέσα στο Forum. Εκεί που δεν ισχύουν αυτά είναι στον γονιό του, το antiX.
Είναι ένα πολύ αξιόπιστο σύστημα, βασισμένο στα debian stable repos, παρέχει πάρα πολλά πακέτα στα δικά του repo, πακέτα που μονάχα σε Arch ξανασυνάντησα, π.χ. Anydesk, PIA vpn, Virtualbox, Skype και δεν συμμαζεύεται, (μπορούν και χρήστες να ζητήσουν την προσθήκη κάποιου πακέτου - έγινε μια φορά από μένα και το έβαλαν) και όταν εγκαθιστάς κάτι από το δικό τους software center αυτό κατά περίπτωση ενεργοποιεί repos αλλά μετά την εγκατάσταση τα απενεργοποιεί και έτσι δεν χαλάει η οποιαδήποτε μελλοντική διαδικασία του update. Γενικά έχει πέσει πολύ δουλειά και είναι πράγματι κρίμα να γράφουμε γι αυτό ανακρίβειες (κρίμα είναι για κάθε τι να γράφουμε ανακρίβειες).
Καμιά ωρίτσα (όλοι την διαθέτουμε) στο forum και στο blog τους, αλλά και στο πολύ κατατοπιστικό τους User Manual λύνει σχεδόν όλες τις απορίες.

Nομίζω αξίζει να πούμε (ή να θυμίσουμε) οτι υπάρχουν και τα monthly snapshots → MX-Linux - Browse /Snapshots at SourceForge.net όπου ένας developer της mx (o Adrian) ανεβάζει snapshots της διανομής με ενημερώσεις από τότε που βγαίνει το επίσημο iso της διανομής μέχρι εκείνη τη στιγμή. Έτσι κάποιος μπορεί είτε να κατεβάσει το επίσημο iso και να κάνει τις ενημερώσεις μόνος του, είτε να κατεβάσει το ενημερωμένο iso. Είναι μια ακόμη ευκολία και θα έλεγα ιδιαίτερα χρήσιμη σε όσους θέλουν να φτιάξουν ένα ενημερωμένο live usb (όπως τυχαίνει σε εμένα συνήθως)

1 «Μου αρέσει»

Τελικά έφταιγε το iso. Κατέβασα άλλο και είναι ok!

3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.