Αναβάθμιση από deepin 15.11 σε deepin 20

Καλησπέρα δεν είμαι γνώστης εντολών αλλά με κάποια βοήθεια ίσως τα καταφέρω, με ποιόν τρόπο μπορώ να αναβαθμίσω το OS μου ? Από deepin 15.11 σε deepin 20. Βρήκα αυτό αλλά πώς γίνετε ? Ευχαριστώ.
( How to get Deepin 20?
As of this writing, no new ISOs are available for V20 (1000). However, you can download the beta version of V20 from the official page and then upgrade to the latest version 20 (1000).

If you are using Deepin 15.11, you can also upgrade your system to 20 (1000) by first changing your source in /etc/apt/sources.list toIt will no longer use alpha, beta and release candidate (rc).
deb [by-hash=force] https://community-packages.deepin.com/deepin/ apricot main contrib non-free .

Then add the official source of the App Store in /etc/apt/sources.list.d/appstore.list . If no such file exists, create a new one and add the line below:

deb https://community-store-packages.deepin.com/appstore eagle appstore
1 «Μου αρέσει»

Για δες τι περιεχει το /etc/apt/sources.list και κανε copy paste εδω (χρησιμοποιησε το μπλοκ κειμενου) για να δουμε τι αλλαγες χρειαζεσαι να κανεις.

Καλημέρα σε ποιο από όλα ?

Αν μπω στον φάκελο /etc/apt/sources.list.d έχει αυτά μέσα .

Συγνωμη απο ολους για τα κεφαλαια αλλα εδω πρεπει να μπει η προειδοποιηση.

ΠΡΙΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ DEEPIN ΠΑΡΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ. ΕΑΝ Η ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΒΑΣ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΣΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

Μας ενδιαφερει αυτο εδω:46b7603a2df35d7c14f1662197cd7cb83691bee0_2_690x271

Αυτο ειναι το κυριο αρχειο που εχει τις εγγραφες του αποθετηριου.

Το εχεις ανοιξει στην τελευταια σου εικονα (μονο για αναγνωση).

Αυτο που λεει το αρθρο που μας παραθετεις ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξεις την γραμμη που ξεκιναει με: deb [by-hash=force] και να βαλεις αυτη που σου δινει δηλαδη η γραμμη:

deb [by-hash=force] http://packages.deepin.com/deepin lion main contrib non-free

να την αλλαξεις και να γινει:

deb [by-hash=force] https://community-packages.deepin.com/deepin/ apricot main contrib non-free

μετα σου λεει οτι θα πρεπει να δημιουργισεις ενα αρχειο με το ονομα appstore.list στον φακελο /etc/apt/sources.list.d/

και να βαλεις μεσα την εξης γραμμη:

deb https://community-store-packages.deepin.com/appstore eagle appstore

Μετα θα πρεπει να μπορεσεις να ανοιξεις ενα τερματικο και να γραψεις:

sudo apt-get update

Για να ενημερωσεις τα αποθετηρια και να δεις εαν υπαρχουν αναβαθμησεις στα πακετα σου

και μετα να γραψεις:

sudo apt-get dist-upgrade

για να κανεις την αναβαθμιση. Θα δεις ενα καρο αρχεια να κατεβαινουν απο το Internet και να γινονται εγκατασταση.

Λογικα και αν ολα πανε οπως πρεπει να πανε θα μπορεσεις να κανεις την αναβαθμιση απο 15.11 σε 20.

Αν αποφασισεις να κανεις την αναβαθμιση πες μας πως σου δουλεψε η λυση μας.

2 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ και κάτι τελευταίο γιατί όποτε δίνω την εντολή sudo apt-get update μου δείχνει ότι αναβαθμίζονται δυο μόνο εφαρμογές α) skype b) teamviewer τα άλλα προγράμματα πως αναβαθμίζονται με κάποια εντολή γιατί μέχρι πρότινος πχ στο youtoube ήταν όλα οκ τώρα τελευταία μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα και σκέφτηκα μήπως θέλει αναβάθμιση, αλλά
πως ?

ΟΚ η εντολη

sudo apt-get update

χρησιμοποιηται για να ανανεωσει τον καταλογο του αποθετηριου του MX Linux. Μετα γραψεις στο τερματικο την εντολη:

sudo apt-get dist-upgrade

που σημαινει οτι οτι πακετα ειναι κανουργια απο την προηγουμενη φορα που εγινε ανανεωση, και θα κατεβασει ολα τα καινουργια πακετα και θα τα κανει εγκατασταση και θα φτιαξει τις προεπιλεγμενες ρυθμισεις για τα καινουργια πακετα.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα πιο πολυ :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Δεν μπέρδεψες καθόλου το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω σωστό ή λάθος δεν ξέρω. :grinning: :grinning: :grinning:

Το αρχειο

/etc/apt/sources.list.d/appstore.list .txt

δεν εχει το σωστο ονομα. Θα πρεπει να ειναι:

/etc/apt/sources.list.d/appstore.list 

για να το αλλαξεις θα πρεπει να το κανεις με την εξης εντολη σε ενα τερματικο:

sudo mv /etc/apt/sources.list.d/appstore.list\ .txt /etc/apt/sources.list.d/appstore.list

Αυτη η εντολη θα μετονομασει το αρχειο απο .txt σε .list. Να θυμασαι οτι τα αρχεια που μπαινουν στο /etc/apt/sources.list.d/ εχουν παντα καταληξη .list

1 «Μου αρέσει»

Τελος παντων γαι να μη σε ταλαιπωρω θα κανω καθαρη εγκατασταση τη Deepin 20 Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι : ο δισκος μου ειναι 120gb ssd ειναι χωριμενος (αυτοματα) ετσι —>

Ρωταω το εξης: πρεπει να εχει τοσα πολλα partition? Στην εγκατασταση τι να επιλεξω αυτοματη εγκατασταση ή χειροκινητη επιλογη partition?

Αυτά τα partition της φωτογραφίας έχουν δημιουργηθεί αυτόματα από την εγκατάσταση του Deepin, είναι σωστό που υπάρχουν τόσα. Εφόσον έχεις κρατήσει BUCKUP των προσωπικών σου αρχείων θα επιλέξεις αυτόματη εγκατάσταση σε όλο τον σκληρό δίσκο. Έτσι θα έχεις το Deepin 20 στη θέση του Deepin 15.11

1 «Μου αρέσει»

Χωρις να ξερω συγκεκριμενα για το deepin, θεωρω οτι το fat partition εχει ξεμεινει απο τα windows… το sda4 που προσαρταται το /home δεν νομιζω να χρειαζεται. Το /home μπορει να ειναι απλα καταλογος του / .Αυτο σαν προβλημα θα μπορουσε να παρουσιαστει αν στο /var πχ θελουμε 25gb και στο home 25gb παλι. Θα βγαιναμε εκτος χωρου ενω ο δισκος εχει ελευθερο χωρο. Αποψη μου ενα partition και ολα εκει

Εσεις καλα τα λετε αλλα για καποιους (σαν εμενα ) ειναι γ—τα Για να παρω ενα αντιγραφω του kodi παιδευωμαι κανα διωρο (συμφωνα με https://cerebrux.net/2017/09/18/αντίγραφο-ασφαλείας-και-επαναφορά-τω/) με αποτελεσμα αρνητικο . Καλα τα linux αλλα αν δεν το εχεις problem μεγαλο. Οπως και να εχει δεν γυριζω στα win.Καλη συνεχεια και ας γινουν ποιο ΑΠΛΑ

Και για μας στην αρχη καπως ετσι ηταν αλλα και παντα με κατι καινουργιο καπως ετσι ειναι μεχρι να μας κανει στον καθενα μας κλικ και να αρχιζουμε να λεμε… “μα καλα τι πινω; Τοσο ευκολο ηταν;”

Η διαδικασια του backup στην σελιδα του Cerebrux προυποθετει 2 πραγματα:

  1. οτι θα εχεις εξωτερικο δισκο ή στικακι η κατι αλλο και θα ειναι συνδεδεμενο και το συστημα θα το βλεπει σε ενα φακελο μεσα στο /media/tsaknik/ που δημιουργειται αυτοματα,

και

  1. οτι θα υπαρχει εγκατεστημενη η εφαρμογη rsync.

ξαναριξε μια ματια στο αρθρο και δες αν κατι δεν καταλαβαινεις. Δεν μας ενοχλεις εδω ειμαστε ολοι για να βοηθησουμε :slight_smile: Συνεχησε ακαθεκτος μιας και δεν υπαρχει πισογυρισμα :slight_smile: εχεις κερδισει ηδη την μιση μαχη :slight_smile:

Δεν έχει ξεμείνει αλλά έχει σχέση. Το EFI partition (που διαβάζει το UEFI) «επιβάλλεται» να είναι σε τύπο vfat (συνεπώς fat32).

Αυτό δε βολεύει καθόλου αν θελήσει μελλοντικά να αλλάξει διανομή χωρίς να χάσει τα προσωπικά του αρχεία ή να μπλέξει στη διαδικασία backup-επαναφοράς αυτών.

Κανένας μας δεν «το είχε» μέχρι να «το αποκτήσει». Μη βλέπεις που τώρα φαινόμαστε «γνώστες». Κάποτε νιώθαμε όπως εσύ τώρα και χειρότερα, γιατί τότε ήταν όλα πρωτόγνωρα (και πρωτόγονα) παγκοσμίως και σίγουρα δεν υπήρχαν οι πηγές βοήθειας και γνώσης του σήμερα. Όσο περισσότερο ασχολείσαι, τόσα περισσότερα θα μαθαίνεις.

2 «Μου αρέσει»

Το βασικο που πρεπει να απασχολει καποιες φορες την κοινοτητα, δεν ειναι οι λυσεις, αλλα οπως ειπε και ο φιλος, αν δεν το εχεις δεν μπορεις να κανεις καποια πραγματα. Τα ακουω καθημερινα, και εχω ανοιξει και θεμα περι του τροπου διαχειρησης χρηστων του linux σε desktop.

Εφοσον ο φιλος εχει αρκετο ελευθερο χρονο θα μαθει, αλλα τι ακριβως; Πραγματα που θα τα χρειαζεται μια στο τοσο. Εκτος φυσικα και αν θελει να γινει linux administrator που ολα ειναι χρησιμα.

Τωρα για τη λυση του θα ελεγα να βρει οτι πιο απλο σε διανομη, και γενικα μεχρι να εξικοιωθει να μην κανει πραγματα που δεν γνωριζει.

Για το φακελο home που ειπε ο soulrain και το backup συμφωνω εν μερει. Οπως ειπα το προβλημα δημιουργηται κατ αρχας με τον μικρο 120gb που γινεται ακομη μεγαλυτερο προβλημα εφοσον στο / αφηνει μονο 20gb. Οταν οι ποροι ειναι μικροι πρεπει να κανουμε καλη διαχειρηση, για να μην βρεθουμε προ εκπληξεως

Το συγκεκριμενο θεμα ειναι λιγο edge case για εναν απλο χρηστη. Μιας και το αρθρο που βρηκε μιλαει εξ ολοκληρου με εντολες και το Deepin δυστηχως παρα την ομορφια του και την “ευκολια” του δεν παρεχει γραφικο τροπο για να κανει την μεταβαση απο το 15.11 στο 20 (μιας και δεν υπαρχει ISO που να υποστηριζει upgrade και παρα μονο install) αυτο βρηκε αυτο ακολουθησε και πανω σε αυτο τον βοηθησαμε οσο μπορουσαμε.

Και με Ubuntu να πηγαινε παλι τα ιδια θα ειχε να κανει (αρκει να δει κανεις τις λυσεις στο askubuntu.com για να καταλαβει οτι το 90% των προτεινομενων λυσεων εχουν σχεση να κανουν με εντολες τερματικου και αυτο απο μια “ευκολη” διανομη). Δυστηχως αναγαγουμε την επιλυση προβληματων με το τερματικο σε “Linux Administration” με ενα αρνητικο τονο και προσωπικα δεν συμφωνω.

Οπως ειπε και παραπανω να γυρισει στα Windows δεν γινεται. Ας τον βοηθσουμε να μαθει λοιπον τα βασικα. Και τις μεν λυσεις (τερματικο) και τις δε λυσεις (γραφικο περιβαλλον οπου υπαρχουν). Δεν εχει σιμασια πια ειναι πιο ευκολη, σημασια εχει ποια θα διαλεξει εκεινος.

Καλημέρα έκανα όλα τα παραπάνω όπως αναφέρεις και αναβαθμίστηκε στην 20. Λίγο που το ασχολήθηκα σε ένα (Lenovo G50) δεν ικανοποιήθηκα και αποφάσισα να ξαναεγκαταστήσω την 15.11 γιατί το λάπτοπ “πετάει”.Μετά την επανεκκίνηση πήγα να κάνω update από το κέντρο ελέγχου και μου βγάζει το μήνυμα X
Στη συνέχεια πηγαίνω στην γραμμή εντολών sudo apt-get update και μου βγάζει αυτό :


Πηγαίνω στο αρχείο /etc/apt/sources.list έχει αυτά μέσα:
και ο φάκελος sources.list.d είναι άδειος.
Ερωτώ μήπως η Deepin σταμάτησε να υποστηρίζει με update την 15.11 ? Αν δεν αναβαθμίζω το λειτουργικό αλλά μόνο της εφαρμογές θα θα έχω κενά ασφαλείας? Σε ευχαριστώ και πάλι